213 Linux Dağıtımı Artık Yok

Başlatan eren, 25 Şubat 2009 - 01:35:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Köklü Linux dağıtımlarının kullanıcılar tarafından tercih edilmesinden dolayı tam tamına 213 Linux dağıtımı geliştiricileri tarafından rafa kaldırıldı. Rafa kaldırılan dağıtımların depoları ve siteleri kapatıldı. Bu dağıtımları kullanan kullanıcılar hiç bir şekilde güncellemeye yapamayacaklar. Sonlandırılan 213 dağıtımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonlandırılan Linux dağıtımları arasında çok eski ve köklü Kurumin ve Buffalo gibi Linux dağıtımları da bulunuyor.

Projesi sonlandırılmamış ve aktif olan dağıtımların sayısı ise 318 tane. Hala aktif olan dağıtımların listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Her sene en az 1 yeni sürüm yayınlayan dağıtım sayısı ise 30 civarına kadar düştü. Kabaca bir hesap ile 318 aktif dağıtımın 288 tanesininde geliştirme süreçleri sekteye uğradı ve güncel paketleri depolarında barındırmakta sıkıntı çekiyorlar.

Kaynak : Eren :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Bu olağan bir devinim bence. Kaybolan dağıtımlara bakıyorum da hiçbiriyle uzaktan yakından alakam olmamış, birçoğunu hiç duymamışım bile. Küçük gruplar tarafından başlatılıp sona eren dağıtımlardır muhtemelen. Arkasına sağlam destek alamazsa sonuçta her küçük grubun çıkarttığı dağıtımın sonu ne yazık ki bu. Çok üzülmeye gerek var mı? Sanmıyorum. Yok olanlar kadar yenileri de çıkıyor her geçen gün.

Ayrıca her sene en az bir sürüm çıkartan otuz dağıtımın olmasıysa bence çok umutlandırıcı. Otuz ciddi bir rakam ve genel camiayı çekip çeviren dağıtım sayısının onu ancak bulduğunu düşünürsek hiç de küçümsenemeyecek bir rakam. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fadike

Evet genelde GNU/Linux topluluğunu çekip çeviren ve de yeniliklere imza atan dağıtımları sayarsam: Debian, Ubuntu, Mandriva, RedHat ve Suse gelir aklıma rahatlıkla.

Bunun yanı sıra hareketlilğe masaüztü yöneticilerini de etkleyebilir miyiz?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

erginemr

Doğal seleksiyon diyelim: Zayıflar silinip gidiyor, güçlüler ayakta kalıyor.

hasansahin

Aslında Linux'un daha da yaygınlaşması için bazı standartlarında oturması gerekiyor. Bugünkü köklü ve büyük dağıtımlara baktığınız zaman hiçbirisi birbirine benzemiyor. Temelde çok benziyorlar kabul ediyorum ama birde son kullanıcı heleki iş ortamı açısından düşünürseniz,bu kadar çok farklılık gösteren bu kadar çok dağıtım olmasından ben çok memnun değilim.
Linux için son kullanıcı standartlarının oluşturulmasından yanayım. Düşünsenize, bir dağıtım için yazılan iyi bir döküman diğer bir dağıtım için hiçbir işe yaramıyor. Heleki kararsız kalmış kullanıcılar için dağıtım seçmek tam bir işkence oluyor. Ben kendimi bildim bileli "hangi dağıtım en iyisidir" sorusu sorulur ve hiçbir zamanda net bir cevap verilemez. Kabul ediyorum, alternatifler kaliteyi ve rekabeti arttırır ama bu kadar da değil.(bence)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Çağlar

We got a badass over here!

eren

Alıntı yapılan: Çağlar - 25 Şubat 2009 - 14:19:38
Edubuntu durmuş mu?  :'(  :( :o

Artık ayrı bir dağıtım olarak hazırlanmıyor, paket deposundan yükleniyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kahraman masa esat

Turkix in kapanmasına üzüldüm. Abim kullanırdı bir kaç sene evvel.

kahraman masa esat

Ya da yanılıyorum.

ihtiyar said

kahraman masa esat

Çok özür Galatasaray maçının gazıyla sözlükte uzun bir yazı yazdım. oradan bulaştı.

"yanılıyorum"

ihtiyar said

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 27 Şubat 2009 - 01:54:19
Çok özür Galatasaray maçının gazıyla sözlükte uzun bir yazı yazdım. oradan bulaştı.

"yanılıyorum"

Böyle bir şey yazmak istediğinizde yeni bir mesaj yerine mesajınızı düzenleyebilirsiniz. Şu anda da düzenleyebilirsiniz.