lxde de 2 sorun!

Başlatan kancass, 24 Şubat 2009 - 22:14:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kancass

sistemde ubuntu üzerine daha hafif olduğu için lxde masaüstünü kurdum 2 sorunla karşı karşıyayım .
1. lxde yi seçip açtığımda wirelessi kullanamaktayım
2. ise laptop olduğu için "fn" tuşu çok gerekli özellikle ses ve diğer özelikleri kullanmam için
bu iki sorunumu nasıl aşabilirim??

fadike

Aynı şekilde bende LXDE'de nasıl bir çöp kovası oluşturabilirim?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

atomkarinca

@kancass, 1. sorunuzun cevabı ya "nm-applet" ya da "wicd" olacaktır. İlkini Alt+F2 tuşlarına basıp bu komutu girerek çalıştırabilirsiniz. Eğer işinizi görmezse forumda "wicd" diye aratırsanız @ihtiyar Said'in bu konuda çok güzel bir rehberi var, onun yardımıyla sorununuzu çözebilirsiniz. 2. sorunuzun cevabı için de sanıyorum en yakın çözüm "xbindkeys" olacaktır. Bu program yardımıyla istediğiniz tuşu istediğiniz komuta bağlayabiliyorsunuz. Google'da biraz aramayla bu programı da istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

@fadike, masaüstü ikonları oluşturabilmek için bir masaüstü yöneticisi kullanmanız gerekiyor. Benim size tavsiye edebileceğim ve bu tarz hafif yöneticiler kullananların tercihi iDesk'tir. Forumda bu konuda da -sanıyorum benim yazmış olduğum- bir rehber mevcut, onun yardımıyla istediğinizi yapabilirsiniz.

fadike

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 22:33:15
@kancass, 1. sorunuzun cevabı ya "nm-applet" ya da "wicd" olacaktır. İlkini Alt+F2 tuşlarına basıp bu komutu girerek çalıştırabilirsiniz. Eğer işinizi görmezse forumda "wicd" diye aratırsanız @ihtiyar Said'in bu konuda çok güzel bir rehberi var, onun yardımıyla sorununuzu çözebilirsiniz. 2. sorunuzun cevabı için de sanıyorum en yakın çözüm "xbindkeys" olacaktır. Bu program yardımıyla istediğiniz tuşu istediğiniz komuta bağlayabiliyorsunuz. Google'da biraz aramayla bu programı da istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

@fadike, masaüstü ikonları oluşturabilmek için bir masaüstü yöneticisi kullanmanız gerekiyor. Benim size tavsiye edebileceğim ve bu tarz hafif yöneticiler kullananların tercihi iDesk'tir. Forumda bu konuda da -sanıyorum benim yazmış olduğum- bir rehber mevcut, onun yardımıyla istediğinizi yapabilirsiniz.

Araştırıyorum.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

mtilhan

Bende birşey sormak istiyorum.
Ben masaüstü ayarlarında WM veya VM olan birşeyi etkinleştirdim şimdi sürekli masa üstüne sağ tıkladığımda siyah renkli olan panel çıkıyor masaüstünü değiştiremiyorum nasıl geri alabilirim?
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

kancass

teşekürler  :D 1 sorunum çözüldü.
peki eğer çok olmazsam her açışımda alt f2 "nm-applet" yazmamak için application launch bara eklemem mümkün mü acaba bi kısayol hazırlayarak?

atomkarinca

Alıntı yapılan: kancass - 24 Şubat 2009 - 23:12:36
peki eğer çok olmazsam her açışımda alt f2 "nm-applet" yazmamak için application launch bara eklemem mümkün mü acaba bi kısayol hazırlayarak?

Bunu açılışa eklemek için LXDE'nin kullandığı Openbox'ın autostart.sh dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır. LXDE'nin sayfasında mutlaka bu konu açıklanmıştır.

atomkarinca

Alıntı yapılan: mtilhan - 24 Şubat 2009 - 22:48:55
Bende * bir şey sormak istiyorum.
Ben masaüstü ayarlarında WM veya VM olan birşeyi etkinleştirdim şimdi sürekli masa üstüne sağ tıkladığımda siyah renkli olan panel çıkıyor masaüstünü değiştiremiyorum nasıl geri alabilirim?

Hangi masaüstü ya da pencere yöneticisini kullanıyorsunuz ve panel dediğiniz tam olarak nedir?

kancass

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 23:24:50
Alıntı yapılan: kancass - 24 Şubat 2009 - 23:12:36

Bunu açılışa eklemek için LXDE'nin kullandığı Openbox'ın autostart.sh dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır. LXDE'nin sayfasında mutlaka bu konu açıklanmıştır.

teşekkürler...
autostart.sh dosyasına ekledim
açılışta da başlamaktadır.

kancass

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 23:25:32
Alıntı yapılan: mtilhan - 24 Şubat 2009 - 22:48:55
Bende * bir şey sormak istiyorum.

Hangi masaüstü ya da pencere yöneticisini kullanıyorsunuz ve panel dediğiniz tam olarak nedir?

mtilhan yerine cevap vereyim
lxde de pcmanfilemanager kullanıyordur
sorusunu şöyle değiştirelim
masaüstünde sağ tık ile açılan kutucukta normalde desktop settings-yapıştır gibi seçenekler olması gerekirken onda applications ın açılması yanlış anlamadı isem.
bunun eski haline getirmek istemekte

mtilhan

Evet LXDE - Openbox kullanıyorum.
Önceden menum Openbox'un menusu değildi anladığım kadarıyla XFCE'deki menumdu bu sayede masaüstündeki ikonların yazı renklerini,arkaplanı değiştirebiliyordum.
Şimdi ise Openboxun menusu oldu ve Desktop Settings'e ulaşamıyorum.

Bir de kurduğumuzda My Documents adlı klasorunun adını nasıl değiştirebilirim.
Ve xfce,kde,gnome daki gibi nasıl medya takıldığında masaüstünde belirmesini sağlayabilirim?(Mesela Flash Disk,DVD Film gibi)
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

erginemr

Alıntı yapılan: mtilhan - 27 Şubat 2009 - 18:29:30
Evet LXDE - Openbox kullanıyorum.
Önceden menum Openbox'un menusu değildi anladığım kadarıyla XFCE'deki menumdu bu sayede masaüstündeki ikonların yazı renklerini,arkaplanı değiştirebiliyordum.
Şimdi ise Openboxun menusu oldu ve Desktop Settings'e ulaşamıyorum.
...

LXDE'de masaüstünü Openbox ile birlikte PCManFM dosya yöneticisi kontrol ediyor. Menüden PCManFM uygulamasını bularak, ayarlarından "masaüstünü yönet" seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol eder misiniz?

mtilhan

O Etkindi zaten ama ben sorunumu hallettim. Orada general'in altında  Show Menus  WM filan yazan yer varya o da etkindi :)
Sormak istediğim bir iki soru daha var :)
1-xfce,gnome ve kde'deki gibi iconları masaüstünde istediğim yere taşıyamıyorum bunu yapmanın bir yolu var mı?
2-Sol alttaki panel simgesini(Windowstaki başlat simgesi) nasıl değiştirebilirim?
3-menüleri nasıl türkçeleştirebilirim?
4-xfce,gnome ve kde'deki gibi internet durumunu gösteren sistem çekmecesi simgesi çalışmıyor herhalde onu nasıl çalıştırabilirim?

opusxx

Merhabalar...
Alıntı yapılan: mtilhan - 02 Mart 2009 - 11:54:23
1-xfce,gnome ve kde'deki gibi iconları masaüstünde istediğim yere taşıyamıyorum bunu yapmanın bir yolu var mı?

Ek olarak, sağ tıklayıp Tema değiştirmek istediğim de sadece pencere çubuğunu değiştiremiyorum. Bir yolu varmıdır.
Bir de en önemlilerinden olarak :D pencere çubuğunu, pencere çubuğuna sağ tıklayıp roll - up seçeneğini işaretlemeden ( herseferin de aynı işlemi yapmak gerekiyor.) nasıl ayarlaya bilirim.

Aslın da ekran kalitesi olarak gnome daki sorunumun aynısı burada da yaşıyorum. Demek amaçlı compiz' i etkin hale getir ve göz yoran görüntüm düzeldi . Fakat bu sefer de compiz açıkken masaüstün de sağtık tamamen iptal oldu.

Son birşey daha şimdilik :( Panelleri otomatik gizle seçeneği yok mu?, ben mi göremedim ya da değişik bir yolu mu var?.

2. sorum dışındakiler hallolsa yetecek gibi  :-\

Saygılar.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,