Internet sorunu

Başlatan corbel, 22 Nisan 2008 - 00:13:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

corbel

Merhabalar yeni lunux kullanicisiyim.Yurt disinda ogrenci yurdunda kaliyorum butun bilgisayarlar birbirine bagli durumda, internetede anabilgisayar uzerinden giriyoruz,makinama ubuntu kurdum,oraya gir burayi kurcala ag ayarlarimi yaptim, yani bana oldu gibi duruyor, ping atiyorum cevap aliyorum, server bilgisayarini gorebiliyorum.

Sorum sudur:

Internete girmek icin terminal server client e girdim.General sekmesinden birseyler doldurdum , birturlu beceremedim.hata veriyor, error: connect: connection refused . diyor

Elimde server ip adresi, dns adresi, kendi ip adresim, kullanici adim, sifrem var.

(Corba tarifi gibi oldu biraz :) )

Nereye ne yazicam ??

saygilar

heartsmagic

Ağ yöneticisini aç oraya gerekli bilgileri gir. Her şey elinde mevcut, doğru Gateway adresini yazdıktan sonra sorun çıkmaması lazım. Kaldı ki sen ping atabiliyorum demişsin, ben tam anlayamadım sorunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

corbel

sorun sudur ki cok acemiyim, sans eseri yaptim ag ayarlarini
internete girmek icin nereye ne yazmam gerektigini bilmiyorum, gateway server mi oluyor ?

adim adim anlatabilirmisiniz rica etsem, tesekkurler

corbel

demek istedigim sey sudur ki, bu isi bana adim adim yazabilirmisiniz ? Cunku internete girmeden arastirma yapamiyorum, windovstan hazira alistim, linuxta kendi kendimi gelistermem gerektigini dusunuyorum, dolayisiyla internete girmem sart.Bana adim adim ag ayarlarini , nereye hangi ip adresini yazmam gerektigini, aciklamali bir sekilde anlatmanizi rica ediyorum, yardimlariniza ihtiyacim var.
Yurtta kaliyorum, tek bilgisayar uzerinden internete giriyoruz ve  (server,dns,kendim ip) adreslerini biliyorum .ubuntu 7.10 kullaniyorum...

tesekkur ederim

heartsmagic

Panelde sağ üstte ağ yöneticisi vardır. Orayı açıp kablolu ağ kısmından gerekli ayarları yapacaksın. Çok detaya gerek yok sanırım. Kendi IP'ni biliyorsun bu nedenle elle IP bölümüne bu IP'yi yaz. Gateway denilen şey sizin ağdan dışarı çıktığınız makinenin IP'sidir, sanırım senin server diyerek kastettiğin şey bu. Ağ yöneticisini biraz kurcalarsan neyi nereye yazacağını görürsün.

corbel

tamam yazdim bunlari fakat orda birde subnt mask denen birsey var buraya ne yazicam ?

heartsmagic

Eğer değişik bir şekilde ayarlanmamışsa:
255.255.255.0 standart olandır.

corbel

tamamdir simdi kullanici adimi sifremi nereye yazarak internete giriyorum ?

heartsmagic

Bu kullanıcı adı ve şifresi dediğin şey nasıl bir sistem?

corbel

bana verilen kullanici adi sifreyle internete giriyorum, bu bilgileri nerye yazicam

heartsmagic

Yurdun kullandığı sistem nasıl bir şey ki? Misal Windowsta olsa nasıl giriyorsun?

heartsmagic

Nasıl yani dial-up gibiydi?

corbel

cok garip ben anlatamiyorum ..
dial-up nasildi ? username girilirdi sonra hemen altina password , basarsin girerdi.
cok garip derdimi anlatamiyorum.

Yurtta her kullanicinin kendi username i ve sifresi var.Windowstayken aciyordum bilgisayari, hemen internete girmiyordu, eski dial-up paneli gibi bir panel var ona basiyordum, username ve sifremi yaziyordum giriyordu,anlatabildim mi?
Suan icin ubuntuda network ayarlani hallettim gibi gorunuyor, fakat interneti cozemedim, sizi dinliyorum,
tesekkurler

ufuk_k

Ya bu acaba bazı firmaların çalışanları için kullandığı şifre ile firmanın istediği yerden internete girmeyi sağlayan bir şey mi? Belki bunun için network manager yeterli değildir, sistemin adını bilsek hangi programa ihtiyaç duyulduğunu da araştırırız da.

corbel

serverda windows nt yuklu

ufuk_k

https://help.ubuntu.com/community/VPNClient#head-1d1f055c7482c79e39de28dfeb22 Burayı incele, sanırım yapmak istediğin şey buna denk geliyor. Çünkü açıklama kısmında "some universities" gibi bişeyler demiş. Programı Ubuntu cdsinden kurup yönergeleri izleyip deneyebilirsin.

corbel

karma karisik burayi biliyorum bakmistim, siz bir sekilde tarif edemezmisiniz ?

heartsmagic

VPN ayrı bir olay.
Zaten benim öğrenmek istediğim bu sistemin nasıl olduğu , ne olduğu. Tamam sen yazıyorum giriyorum dila-up gibi diyorsun da, işte o öyle doğrudan olmuyor. Bunu sağlayan bir program, bir sistem olması lazım. Onun Ubuntu'ya karşılık gelenini bulmak, bakınmak lazım.

Daha önce böyle bir şekilde bağlantı yapmadığımdan konu beni aşıyor.

corbel

acaba bu is terminal server client ten mi olucak ?
orayi kurcaliyorum ayarlayamadim bir turlu

ufuk_k

Ben de bi arkadaşımın windows bilgisayarında görmüştüm, ama incelememiştim öyle ayrıntılı. VPN gibi geldi bana, corbel orada kurulum yönergesi var. Ubuntu'da program kurmayı biliyorsun diye düşünmüştüm, foruma bakabilirsin ki, o sitede de "installing software" adı altında geçiyor. Dediği paketleri synaptic package manager programından aratıp kurman gerekiyor. VPN ile ilgili paketleri ve pluginleri kurduktan sonra, sağ üst köşede gözüken network manager simgesinden manual configuration diyip VPN connections kısmını seçip ayarları yapman gerekiyor. Bilgilerini girmen gerekiyormuş yani.

corbel

bu soylediklerin benim icin zor gorunuyor :)
kucuk bir detay sanmistim bu isi, ordan bunu cekip burdan bunu ekleyip, galiba yapamam.Keza internete dahi baglanamiyorum.baska bir cozum varmidir?

ufuk_k

Şimdi kusura bakma ama, yapman gereken şeyler her zaman yapacağın şeyler. Ubuntu'yu kurunca kendine kendine çalışmayacak, program yükleyeceksin  gerektiği zaman. Benim az önceki mesajımda dediğim adı verilen paketleri paket yöneticisinden aratıp kurmak. Windows bile bu kadar kolay değil program kurulumunda. İnternetten aratıp indirip kurmanız gerekiyor orda da. Dediğim şey synaptic paket yöneticisini açıp, oradan kurulacak kaynak, yani repository olarak Ubuntu cdsini seçip, paketlerin isimlerini yazıp "install" demek. Daha sonra da network manager programını açıp VPN kısmını seçip "configure" deyip bağlantı bilgilerini girmek ki o da senin bildiğin kullanıcı, host ve şifre oluyor sanırım.

eren

Büyük şirket ağlarında ya da yurtlarda kullanıcılar ağ üzerinden İnternet'e bağlanabilmek daha doğrusu ağa giriş yapıp bağlantıyı kullanabilmek için bir yazılım kurup o yazılımla ağa girebiliyorlar. O yazılıma kullanıcı adı ve şifrelerini girdikleri takdirde ana makine o bilgisayarı tanıyor ve ağa erişim veriyor. Benimde işim bu olduğu için zaman zaman bu durumlarla karşılaştım.

Sisteme bağlanmak için kullandığınız yazılımın adını öğrenip Wine ile kurmaya çalışın. Ya da ağınızda kullanılan şifreleme protokolünün adını verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Muhtemelen arkadaş bundan bahsediyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

corbel

evet eren tam ustune bastin, rica ediyorum bana yardimci ol, sadece internete girmek istiyorum sonrasini arastirip yapicam soz :)

adim adim ne yapmaliyim ?

corbel

sisteme baglanmak icin sistemin adini ogren demissin, sistem windows nt.
wine nedir ? nasil kullanilir