Ekran kartı sorunu

Başlatan aib, 23 Şubat 2009 - 22:28:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aib

Yardımcı olabilecek varmıdır?

ebubekirs

Uçbirimden,

sudo apt-get install -f

komutunu verin.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

aib

Alıntı yapılan: ebubekirs - 23 Şubat 2009 - 22:38:54
Uçbirimden,

sudo apt-get install -f

komutunu verin.

Aşağıdaki cevabı aldım

E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it
?

ebubekirs

O anda paket yöneticisinin çalışmakta olduğunu belirtiyor. Bu komutu uygularken paket yöneticisinin (synaptic) kapalı olduğuna emin olun.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

aib

Alıntı yapılan: ebubekirs - 23 Şubat 2009 - 22:46:47
O anda paket yöneticisinin çalışmakta olduğunu belirtiyor. Bu komutu uygularken paket yöneticisinin (synaptic) kapalı olduğuna emin olun.

Restart attım makineye ve bu cevabı aldım;

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: aib - 23 Şubat 2009 - 22:51:30

Building dependency tree       

Restart atmanıza gerek yoktu, sadece çalışan bir diğer paket yöneticisini kapatıp deneyebilirdiniz. Bahsi geçen paketin sisteminizde kurulu olduğu ve bu yüzden herhangi bir paket kurulmadığını anladık.

aib

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Şubat 2009 - 23:00:20
Alıntı yapılan: aib - 23 Şubat 2009 - 22:51:30

Building dependency tree       

Restart atmanıza gerek yoktu, sadece çalışan bir diğer paket yöneticisini kapatıp deneyebilirdiniz. Bahsi geçen paketin sisteminizde kurulu olduğu ve bu yüzden herhangi bir paket kurulmadığını anladık.

Anladım ancak paketi aktif edemiyorum yukarıdaki resimdeki hatayı veriyor

heartsmagic

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Envy ile kurmayı denedinmi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aib

Alıntı yapılan: keiser_soze - 24 Şubat 2009 - 10:11:28
Envy ile kurmayı denedinmi?

Hayır, işletim sistemini kaldıracağım yeniden yeni hdd ye yükleyeceğim sonra yeniden sorun çıkacak o zaman deneyeceğim.

erkuserdem

Selam arkadaslar, ben ubuntu 8.10 kurdum bu sabah, ancak ati ekran kartimi tanitamiyorum.  atinin kendi sitesinden ubuntu icin olan driveri indirdim 64 mb ve uzantisi .run  bu uzatinin ne oldugunu ve nasil kurulacagini bilmiyorum yardim edebilirmisiniz.  atinin sitesinde 'kurmadan once linuxun yukledigi ati driverini kaldirin sonra kuruluma baslayin'  diye bi uyari var ancak ben onu kaldirmayida bulamadim,  her sey cok karisik geldi bana umarim kısa surede alisirim. simdiden tesekkurler

not: ekran kartim on board ati mobility radeon express 200

Kenzi

Alıntı yapılan: erkuserdem - 27 Mart 2009 - 18:24:08
Selam arkadaslar, ben ubuntu 8.10 kurdum bu sabah, ancak ati ekran kartimi tanitamiyorum.  atinin kendi sitesinden ubuntu icin olan driveri indirdim 64 mb ve uzantisi .run  bu uzatinin ne oldugunu ve nasil kurulacagini bilmiyorum yardim edebilirmisiniz.  atinin sitesinde 'kurmadan once linuxun yukledigi ati driverini kaldirin sonra kuruluma baslayin'  diye bi uyari var ancak ben onu kaldirmayida bulamadim,  her sey cok karisik geldi bana umarim kısa surede alisirim. simdiden tesekkurler

not: ekran kartim on board ati mobility radeon express 200

Hoşgeldiniz,

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.0.html

Bakarsanız ve izah edileni eksiksiz uygularsanız sorunsuz yüklenebileceğini düşünüyorum(Ben yaptım oldu),kolay gelsin ati ile sıkıntılar bitmiyor 2007 pardusta da vardı sene oldu 2009 hala var :)

ihtiyar said

Forumu biraz dolaşmanızı tavsiye ediyorum. ATI ya da ati yazarak aramalar yapabilirsiniz, .run uzantılı dosya diye arama yapabilirsiniz. Bu konularda birçok bilgi mevcut ve muhtemelen sorununuzu hiçbir şey sormadan çözebileceksiniz.

Ek: Kenzi'de bir şeyler söylemiş, ben de söyleyeyim. :)

Kenzi

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 27 Mart 2009 - 18:34:16
Forumu biraz dolaşmanızı tavsiye ediyorum. ATI ya da ati yazarak aramalar yapabilirsiniz, .run uzantılı dosya diye arama yapabilirsiniz. Bu konularda birçok bilgi mevcut ve muhtemelen sorununuzu hiçbir şey sormadan çözebileceksiniz.

Katılıyorum ihtiyar said'e ben çevrimdışı 2 ay kadar takip ettim sormadan halledebildim bana gerekli olanları (linux bilgim yok denecek kadar az ve ayrıca yanlış anlaşılmasın sormanın ayıp bir tarafı yok)
yalnız biraz emek istiyor,biraz okudun mu halledilmeyecek sorun yok gibi. :)

bytan

Alıntı yapılan: Kenzi - 27 Mart 2009 - 18:44:43
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 27 Mart 2009 - 18:34:16

Katılıyorum ihtiyar said'e ben çevrimdışı 2 ay kadar takip ettim sormadan halledebildim bana gerekli olanları (linux bilgim yok denecek kadar az ve ayrıca yanlış anlaşılmasın sormanın ayıp bir tarafı yok)
yalnız biraz emek istiyor,biraz okudun mu halledilmeyecek sorun yok gibi. :)

Üye olup aramıza katıldığın için, sen de hoş geldin.  8)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Kenzi

Alıntı yapılan: bytan - 27 Mart 2009 - 18:46:41

Üye olup aramıza katıldığın için, sen de hoş geldin.  8)

Hoşbulduk bytan,eksik olmayın  :)

erkuserdem

Tesekkurler arkadaslar bu kadar hizli yanit gelecegini tahmin etmiyordum, bende sabahtan beri bu forumu okuyorum ancak hala alisamadim linux isletimine, 11 yildir windows kullaniyorum gecis zor olucak.  mumkun oldugunca az soru sormaya calisicam ama  neredeyse okudugum butun konularda soru soran arkadaslar  'dogru yere yaz, gereksiz soru sorma, vs.'  tarzında yorumlar yapilmis. soru gereksiz olsada cevap verenin eline yapismaz diye dusunuyorum. tabi bu bir gonulluluk isi.  neyse ince bi sitem,  herkese tesekkurler, hosbulduk

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 27 Mart 2009 - 18:59:16
Tesekkurler arkadaslar bu kadar hizli yanit gelecegini tahmin etmiyordum, bende sabahtan beri bu forumu okuyorum ancak hala alisamadim linux isletimine, 11 yildir windows kullaniyorum gecis zor olucak.  mumkun oldugunca az soru sormaya calisicam ama  neredeyse okudugum butun konularda soru soran arkadaslar  'dogru yere yaz, gereksiz soru sorma, vs.'  tarzında yorumlar yapilmis. soru gereksiz olsada cevap verenin eline yapismaz diye dusunuyorum. tabi bu bir gonulluluk isi.  neyse ince bi sitem,  herkese tesekkurler, hosbulduk

Kimse soruların olmasından rahatsız değil. Belirttiğiniz gibi gönüllülük işi. Eğer forumda sorunun yanıtı mevcutsa, arama yapmadan soru soruluyorsa, arkadaşlarımız bu durumu hatırlatıyorlar. Kimsenin de "gereksiz soru sorma" dediğini/diyeceğini sanmıyorum.

İlk geçiş sebebiyle, başlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Acemiler bölümündeki konular kısa sürede sistemle ilgili bilgileri almanıza yardımcı olur. O bölümdeki kitap linkleri ise, linux temelleri, dosya yapısı ve komutlar ile ilgili çok güzel ve önemli bilgileri içeriyor. KKL'yi bitirince en büyük işi halletmiş olacaksınız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erkuserdem

tamam tesekkur ederim, KKL'yi okuyacagim