İletilerin anlattıkları

Başlatan zeitgeist, 23 Şubat 2009 - 05:21:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

Hayali bir kullanıcı yaratalım, adı da Bulgur olsun. Bulgur şöyle bir ileti yazmış:

"yaa arkadarlaş çok ilginç bi sorunum var bakalım çözebilcekmisiniz benşimdi bi dvd yazmatya calisıyom ama olmyo bi türlu yazamıyo cdyi naapçaz nasıl yazcam yeni adldıydım bu cd raytırıda ya lütfen yardim edin noolur çok aciil lazım yardım. ama 5 gün sonra cevap yazarssanız bozuşşuruz ona göre ha"

İletisiyle şunları anlatıyor Bulgur:

1a-Benim zamanım değerli, sorunu düzgün bir şekilde açıkça ve Türkçe olarak yazmakla uğraşamam. Durumu anlayın işte.
1b-Türkçe yazıyorum işte, neresi yanlış yazdıklarımın? Günlük hayatta da böyle konuşmuyor muyuz?

2a-Biraz yanlış yazmış olabilirim ama işiniz ne okuyunca anlaşılmayacak bir şey değil. Yardım etmek için burada değil misiniz? Sadece soruya cevap verin yeter bana.
2b-Sizi tanımıyorum, kim olduğunuzu bilmiyorum ve umurumda da değil. Size niye saygı göstereyim?

3a-Hayatım o kadar basit şeylerden oluşuyor ki bu mesele için bile siz tanımadığım insanlara yalvarabilirim.
3b-Nasıl olsa ne ben sizi tanıyorum ne siz beni, yarın bir gün de tanışacak değiliz, size yalvarmışım ya da küfür etmişim hiç önemi yok.

4a-Herşeyin merkezinde ben varım, siz ve geri kalan her şey de benim dünyamın önemsiz parçalarısınız. Eğer böyle bir sorunum varsa özel olmalı tıpkı benim gibi.
4b-Siz çocuklar tuhaf sorunları seversiniz, benim sorunum da tuhaf ve size eğlenme fırsatı veriyorum. Bu sayede ben de sorunu çözmüş olacağım.

5a-Sorunumu daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum, konuyla ilgili olabilecek her şeyi yazdım.
5b-Siz de biraz akıllı olun canım, leblebi deyin işte.

Akla gelebilecek sorular:
1-Bulgur hangi dili kullanıyor?
2-Bu sorunun sadece kendisinde olduğunu düşündüren ne?
3-Dvd yazma konusunda bu denli acil ne olabilir, hadi orası beni ilgilendirmez madem bu kadar acil niye başka bir yerde yazmıyor?
4-Cd-Rewriterda Dvd mi yazmaya çalışıyor?
5-Fikir almak çin neden yalvarıyor?
6-Beni neden bozuşmakla tehdit ediyor, bunu umursayacağımı düşündüren ne?

Bir de Pilav adlı kullanıcı var ve o da bir ileti yazmış. Tesadüf bu ki aynı sorunu yaşıyorlar:

"Dün bilgisayarıma yeni bir Dvd-Rewriter aldım. Dvdlerimi sorunsuzca okuyor ve cd yazabiliyorum ancak Falanca yazılımla dvd yazmaya çalıştığımda hata mesajı veriyor. Benzer bir sorun yaşayan var mı diye forumda araştırma yaptım. Bir arkadaşın, kullandığı yazılım nedeniyle dvd yazamadığını ve farklı bir yazılım kullanarak sorunu çözdüğünü gördüm. Ben de 3 farklı yazılım denedim ama yine aynı hata ile karşılaşıyorum. Sorunun nedeni ne olabilir?"

İletisiyle şunları anlatıyor Pilav:

Herkesin zamanı ve isteği el verdiğince birbirine yardım etmeye çalıştığı bir platformdayım.
Öncelikle sorunumu kendim çözmeye çalışayım hem böylece bir şeyler de öğrenmiş olurum.
Sorunu anlayabilmeleri ve çözüm üretebilmeleri için açık ve düzgün bir şekilde ayrıntılarıyla anlatayım.
Dil kıyafet gibidir, birilerinden yardım isteyeceksem karşılarına temiz ve düzenli çıksam iyi olur. 

Son olarak bir düşüncemi daha belirteyim:
Foruma ileti yazmak anlık bir uğraş değil çünkü anlık mesajlaşma değil, karşılıklı sohbet değil. Söylenecekleri dile getirmek için yazılmayı bekleyen beyaz bir sayfa var. Bu beyaz sayfaya akla gelen ilk düşünceyi yazmak pek akıllıca değil. Ağzımızdan çıkanı kulağımızın duyacağı bir ortamdayız.

Not: Bu iletide yazılanların gereksiz, lüzumsuz, kışkırtıcı, saldırgan v.b görülmesi halinde silinmesinde bir mahsur yoktur.
Not: Yanlış anlaşılabilecek bir konuyu daha belirtmekte fayda var; Ne Bulgur'dan ne de Pilav'dan dilbilgisi ve yazım ile ilgili bir mükemmellik beklenmiyor, burada mühim olan ileti yazarken ne derece özen gösterildiğinin anlaşılması.

Düzenleme nedeni: "Ben de 3 farklı yazlım denedim"
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

umutubuntu

Son derece güzel anlatmışsınız.
Her gün yaşadığımız bu durumu ne söylersek söyleyelim durduramıyorduk.
Umarım insanlar azda olsa kendilerine pay biçerler.
Şahsen, tartışma oluşturacak ve bu durumdan dolayı silinecek hiç bir yeri yok yazınızın.

heartsmagic

Hepimiz pay çıkartmalıyız bundan.
Normalde bulguru severim ama bu ileti nedeniyle pilava(pirinç pliavı) kayacak gibiyim :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Bulgur kullanıcısı gibi kullanıcıların çoğu, herhangi bir şey ararken, gereksiz yere açıldığı belli olan "forum"larda olduğunu görmekteyim. çok rahatsız edici, üzücü..
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aynshtein

"hocam olmuyo ama yaaa, biraz emeğe saygı yaaa, çocuk o kadar uğraşmış didinmiş mesaj yazmış bi rep vereceğinize, bi teşekkür edeceğinize neler diyosunuz" :) Windows platformundan ve sözde paylaşım forumlarından tiksinmeme neden olan meselelerden biri de @zeitgeist'in tasvir ettiği birinci kullanıcı tipine dahil olan insanlardı. Herşeye "ben" merkezli bakan, yaptığı herşeyi "doğru" zanneden, foruma üye olan kullanıcıları da "aptal" gören pek çokları dolaşıyor internette. Bu konuyu tekrar hatırlattığı için zeitgeist'e teşekkür eder, üstüne bir de +rep veririm :) (O da ne demekse artık? :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

garafatma

bende anlamadım onun ne demek olduğunu :)

canosayan

benim en çok takıldığım nokta ise alt tarafa mesaj yazmadan yazıları göstermeye forumlar.
hani yardım ederim ama önce teşekkür et.
Chmod bizim işimiz.

Çağlar

:) Gerçekten gerekli olduğuna inandığım bir yazı bu. Bende ilk geldiğimde pilav değildim tam ama en azından bulgur da olmadığıma şükrediyorum. :) Bu forum beni epey geliştirdi :)
We got a badass over here!

GNUbuntu

Çok yerinde bir yazı oldu, tebrik ederim.
Önce Saygı...

erginemr

Elinize sağlık. Ben dahil, çoğumuzun duygularına tercüman olmuşsunuz.

Başlık açmadan önce forumda arama yapma konusu da çok önemli ama özellikle dil konusundaki şu tespitler çok yerinde:
Alıntı YapSorunu anlayabilmeleri ve çözüm üretebilmeleri için açık ve düzgün bir şekilde ayrıntılarıyla anlatayım.
Dil kıyafet gibidir, birilerinden yardım isteyeceksem karşılarına temiz ve düzenli çıksam iyi olur.

Arkadaşlar, siz bir sorununuzu anlatırken aslında kendiniz hakkında da ipuçları veriyorsunuz. Örneğin ben forumda büyük harflerle başlamayan, paragraf ve noktalama işaretleri kullanılmayan bir mesaj gördüğümde, -içeriğini anlamakta zorlanmak bir yana- ister istemez bu mesajı yazan kişinin kafasının dağınık, fikirlerinin düzensiz olduğu zehabına kapılıyorum. Bu illa böyledir demek istemiyorum. Her insan gramerde iyi olmayabilir -başka bir alanda çok başarılıdır-, ama en azından gramerde de iyi olmak için gayret sarf edebilir.

Sonuç olarak; yazdığımız yazının içeriğinin ve biçeminin, insanlara bizim hakkımızda fikir verdiğini unutmayalım.

Xenophobia

Bu yazım kuralları ve forumda arama yapılmaması konusunda, çok birikiğim.

Geçen bir forumda, "Neden arama yapmıyorsun, bu konuyu 635632546235 kere açtılar" gibi bir şey yazmıştım.Kullanıcı da kalkıp, "635632546235 konusunu aradım ama bulamıyorum, linkini biliyorsanız versenize" yazdı.

O an kilitlendi parmaklarım, bileklerim falan. Yıkıldım resmen.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Çağlar - 23 Şubat 2009 - 13:01:39
:) Gerçekten gerekli olduğuna inandığım bir yazı bu. Bende ilk geldiğimde pilav değildim tam ama en azından bulgur da olmadığıma şükrediyorum. :) Bu forum beni epey geliştirdi :)

+1 :P (Ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değilim. :))

Kullandığın cümlelere harfi harfine aynen katılıyorum.

Bir örnek geldi aklıma ama biraz ağır olacak gibi. Ama söylemeden edemeyeceğim. "Herkes yediğinden ikram eder." Anlamamış olabilirsiniz, normal karşılarım. Bu ifadeyi google'de aratırsanız anlamanızda yardımcı olacak sonuçlar karşınıza çıkacaktır. Buraya direk yazmamamın sebebi, ağır olabileceği düşüncesiyle almadığımı bir kez daha söyleyeyim. ;)

LaMuCi

Alıntı yapılan: Xenophobia - 23 Şubat 2009 - 15:15:21

Geçen bir forumda, "Neden arama yapmıyorsun, bu konuyu 635632546235 kere açtılar" gibi bir şey yazmıştım.Kullanıcı da kalkıp, "635632546235 konusunu aradım ama bulamıyorum, linkini biliyorsanız versenize" yazdı.

O konu çözüme kavuştu arkadaşa ben yardımcı oldum ama bende baya bir şok olmuştum. Arkadaş forumlar hakkında pek bilgili değildi sanırım. Yada türkçe ile bir sorunu vardı

eren

@zeitgeist

Yazı için teşekkür ederim. Yönetici olmadan da foruma nasıl katkı yapılabileceğinin en güzel örneğini vermiş oldun. Çok anlamlı ve açık bir yazı olmuş, herhalde bundan daha iyisi olamazdı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

ck güzl olmıs gerckten yaaaa..........................................

ihtiyar said

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 20:26:50

Sayın bulgur, lütfen Forum Kuralları bölümünde yer alan İmlâ ve Yazım Kuralları'na uugun mesajlar yazınız. Aksi takdirde olacaklardan dolayı mes'ul değilim. :P

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 24 Şubat 2009 - 20:59:41

Sayın bulgur, lütfen Forum Kuralları bölümünde yer alan İmlâ ve Yazım Kuralları'na uugun mesajlar yazınız. Aksi takdirde olacaklardan dolayı mes'ul değilim. :P

niye hoca yaa noluyoz bilader emege saygı diyo walla ii ediyo  ;)

bytan

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Şubat 2009 - 21:18:43

:D
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

atomkarinca

iste sizn gibiler yuzundn ilerlemeyrorz sankim cok iyi bieymis gibi duzgun yazi yamzak bi dahada gelmem ben burya

ihtiyar said

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 21:30:40
iste sizn gibiler yuzundn ilerlemeyrorz sankim cok iyi bieymis gibi duzgun yazi yamzak bi dahada gelmem ben burya

Sayın bulgur, aramızdaki iletişim yalnızca yazı üzerinden olması nedeniyle iletişim kurabilmemiz için düzgün yazı yazmamız gerekiyor. İletişim kuramazsak burada birbirimize nasıl yardım edebiliriz, birbirimizden nasıl yardım alabiliriz? Giderseniz bizden çok siz kaybedersiniz. Gitmek ya da kalmak size kalmış. Saygı duyarız

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Şubat 2009 - 21:18:43

Yaptıklarımızdan dolayı bir teşekkür beklemiyoruz. Teşekkür edilecekse de bunu uygun ve anlayabileceğimiz bir dili kullanarak yaparsanız hem biz hem siz mutlu oluruz. Bu arada, aynı öneriyi ve uyarıyı sizin için de yapıyorum.

Sayın bir diğer bulgur, lütfen Forum Kuralları bölümünde yer alan İmlâ ve Yazım Kuralları'na uugun mesajlar yazınız. Aksi takdirde olacaklardan dolayı mes'ul değilim. :P

atomkarinca

Bu arada bulgur gibi yazmak için uğraş vermem gerektiğinin farkına vardım. Hayat ne ilginç, kuşlar, böcekler...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: atomkarinca - 24 Şubat 2009 - 22:02:57
Bu arada bulgur gibi yazmak için uğraş vermem gerektiğinin farkına vardım. Hayat ne ilginç, kuşlar, böcekler...

Az önce ben de bunu düşünmüştüm. "Gerçekten zorlanıyor olsa gerek" diye. :P ;) Ama güzel paylaşım oldu, emeğine sağlık. :P

zeitgeist

Alıntı yapılan: Xenophobia - 23 Şubat 2009 - 15:15:21

İlahi  ;D

Yorumlarıyla Pilav' a destek veren herkese teşekkürler.)

Bulgur kişiliğine bürünerek yaptığınız diyaloglar da pek eğlenceli oldu. ;D
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

garafatma

Alıntı yapılan: ALpAsya - 21 Mart 2009 - 00:59:41
  MSN'de Bulgur gibi yazan bir arkadaşım var. O da Ubuntucu olmak istiyor. Sayfayı ona yolladım, okudu diyor ki herhalde bulgur ben oluyorum burda.  :D

Nasıl da bildi kendini.  8)

Kendini bilip, hatasını düzeltirse bu güzel birşey :)

cakkall_25

Merhaba;
Ben  bulgur :DAlpasya'nın Ubuntu cu olmak isteyen arkadaşı.Bu yazıyı okuduktan sonra karar verdim,artık bende pilav olup, normal insanlar gibi yazacağım:)Üstüme alındıgım kadar varmışım bu yazıyı yazarken bile okadar cok silip tekrar yazdım ki :'(