İletilerin anlattıkları

Başlatan zeitgeist, 23 Şubat 2009 - 05:21:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Konuya derinden girmek istemiyorum:) Kisaca, yazi güzel. Konuyu yeni gördüm ve bir öneride bulunmak istiyorum. Bulgur ile Pilav arasinda ilk bakista bir fark olmadigi düsünülür, sonucta ikiside Pilavdir :) ama ögle degildir. Ikiside farkli olgunlasma dönemleri icerir. Birisi kuru digeri islak ortamlarda yetisir. Pirincin yetisme ortami hep islaktir. Bulgur ise yagmur yagsada olur yagmasada olur havasindaki tahildan olusur. Pisirilme sekilleride farklidir. :)

Demek istedigim, Forumdaki kullanicilarin avatarlari altinda bulunan deneyimli penguen gibi yazilarin yerine, Ilk üye olanlara Yildiz yerine bulgur resmi verilebilir. Belli bir mesajdan sonrada bulgur resmi yerine pirinc resmi uygulanir. Buda foruma degisik bir hava katar bence.
Kullanicilardan aldiginiz Neden Bulgur ve Pirinc kullandiniz sorusuna bu konuyu gösterebilirsiniz :)
Örnek olarak Ubuntu nun kendi Forumdaki uygulamasi. Kahve tanesi ile basliyor kullanici belli bir mesaja kadar kahve tanesi artiyor. Sonra karariyor, sonra fincana geciliyor... bu uygulamaya benzer bir uygulama olur.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Alıntı yapılan: cakkall_25 - 21 Mart 2009 - 01:10:53
Merhaba;
Ben  bulgur :DAlpasya'nın Ubuntu cu olmak isteyen arkadaşı.Bu yazıyı okuduktan sonra karar verdim,artık bende pilav olup, normal insanlar gibi yazacağım:)Üstüme alındıgım kadar varmışım bu yazıyı yazarken bile okadar cok silip tekrar yazdım ki :'(

Normal insanlar gibi demeyelimde, türkçeyi olabildiğince güzel kullanıp, sorunları ve anlatmak istediklerimi daha anlaşılır bir şekilde yazacağım daha iyi, sonuçta hepimizi normal insanız :) aramıza hoş geldiniz :)

Alıntı yapılan: Kirmizi - 21 Mart 2009 - 01:26:32
Konuya derinden girmek istemiyorum:) Kisaca, yazi güzel. Konuyu yeni gördüm ve bir öneride bulunmak istiyorum. Bulgur ile Pilav arasinda ilk bakista bir fark olmadigi düsünülür, sonucta ikiside Pilavdir :) ama ögle degildir. Ikiside farkli olgunlasma dönemleri icerir. Birisi kuru digeri islak ortamlarda yetisir. Pirincin yetisme ortami hep islaktir. Bulgur ise yagmur yagsada olur yagmasada olur havasindaki tahildan olusur. Pisirilme sekilleride farklidir. :)

Demek istedigim, Forumdaki kullanicilarin avatarlari altinda bulunan deneyimli penguen gibi yazilarin yerine, Ilk üye olanlara Yildiz yerine bulgur resmi verilebilir. Belli bir mesajdan sonrada bulgur resmi yerine pirinc resmi uygulanir. Buda foruma degisik bir hava katar bence.
Kullanicilardan aldiginiz Neden Bulgur ve Pirinc kullandiniz sorusuna bu konuyu gösterebilirsiniz :)
Örnek olarak Ubuntu nun kendi Forumdaki uygulamasi. Kahve tanesi ile basliyor kullanici belli bir mesaja kadar kahve tanesi artiyor. Sonra karariyor, sonra fincana geciliyor... bu uygulamaya benzer bir uygulama olur.

Öneriniz içinse, uygun başlığı bulup orada dile getirirseniz, forumumuza uygun olup olmadığı, uygulanıp uygulanmayacağı tartışılr.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

mtilhan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Şubat 2009 - 16:48:21
Alıntı yapılan: Çağlar - 23 Şubat 2009 - 13:01:39
:) Gerçekten gerekli olduğuna inandığım bir yazı bu. Bende ilk geldiğimde pilav değildim tam ama en azından bulgur da olmadığıma şükrediyorum. :) Bu forum beni epey geliştirdi :)

+1 :P (Ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değilim. :))

Kullandığın cümlelere harfi harfine aynen katılıyorum.

Bir örnek geldi aklıma ama biraz ağır olacak gibi. Ama söylemeden edemeyeceğim. "Herkes yediğinden ikram eder." Anlamamış olabilirsiniz, normal karşılarım. Bu ifadeyi google'de aratırsanız anlamanızda yardımcı olacak sonuçlar karşınıza çıkacaktır. Buraya direk yazmamamın sebebi, ağır olabileceği düşüncesiyle almadığımı bir kez daha söyleyeyim. ;)

Evet gayet güzel bir hikaye. :) Ben biliyordum onu söyleyeyim. :D
Ya bu arada illa pilav veya bulgur olmamız gerekiyor mu? Ben mantı olsam ? :D
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

zeitgeist

@Kirmizi,
Bulgur ve pilavı, bulgur ve pirincin yetişme süreciyle değerlendirmen ayrı bir renk kattı. Bu açıdan hiç düşünmemiştim. Aslında ben bulgur-ham, pilav-pişmiş diye düşünmüştüm ama kişilerin farklılığını göstermek açısından bulgur-pirinç ikilisini kullanmak daha doğru olacaktı galiba.

@cakkall_25,

Hoşgeldin.) Sanırım daha anlaşılır yazmak biraz da alışkanlıkla ilgili. Çok değil bir hafta mesaj yazarken özen gösterildiğinde sonrası da kendiliğinden geliyor.

@mtilhan,

Mantı olma durumu çok karmaşık bir mesele tam da İllidan'a göre. Bence bu meseleyi kurcalarken dikkatli olmalısın yoksa yine Arthas ile başın derde girebilir. :P
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mtilhan

Arthas ile başım derde girmek ben Scourge tarafındanım. :D
Asıl sen kendine dikkat et yoksa başın Necromanger sürüleriyle derde girer :D
NOT: Konu sapıyor bu kadar yeter :)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

baran

Yazıyı yazan arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Ben bir öğretmenim. Yitirilen o kadar değer var ki yeni kuşakta. Bundan dolayı, yapmamız gerekenler var. Yeni kuşağın değerlerini bilen insanları olarak, bilemeyenlere bir "farkındalık" şansı verebiliriz. Ben de ilginç bir örnek vermek istiyorum konuyla ilgili. Biliyorsunuz, eylemler (fiiller) dilimizde yeterince var. Ama gençler özellikle teknoloji söz konusu olduğunda çoğaltmak, göndermek, yüklemek, uyarmak gibi bir çok eylemin yerine "atmak" eylemini kullanıyorlar. Programı flaşa attım, sana meyil attım, bana çağrı attı, telefona program attık gibi. Sınıfımda, yerinde kullanılmayan her "atmak" eylemi için 50 kuruş ceza koyduk. :) Çocuklar "gerçek" birşey kaybetmeye başladıklarında ciddileştiler. Aynı zamanda eylemi ne kadar yanlış yerlerde ya da tembellikten kullandıklarını anladılar. Ama o kadar değil, bunu da anladılar. İki haftada toplam 2 derste 16 kişiden ne kadar para toplandı dersiniz? :)

Yaklaşık 40 TL. Bu demektir ki, 2 saat içinde bir öğrencim 5 defa bir eylemi yanlış kullanıyor. Bu sadece bir konudaki yanlış. Kuşağın içinde bulunduğu bu durumu benim yöntemimle çözmeye çalışmak; ya adamı deli eder, ya da zengin...

Görüşmek üzere.

zeitgeist

Saygıdeğer öğretmenim, kullandığımız dil üzerine bir kez daha düşünmemizi sağladığınız bu güzel örnek için ben de teşekkür ederim. 

Alıntı yapılan: baran - 09 Mayıs 2009 - 03:11:36
...
Kuşağın içinde bulunduğu bu durumu benim yöntemimle çözmeye çalışmak; ya adamı deli eder, ya da zengin...
...

;)

heartsmagic

Bu güzel hassasiyetten ötürü bir de ben teşekkür etmek istiyorum.
Teşekkürler :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kozanibo

ironic

@ibokozan, kişileri bu tür  eylemlerle yargılamak hiç hoş değil. Sanırım hiçbirimiz bu şekilde dile gelmek istemez.

*Verilen profil adresleri silinmiştir.

kozanibo

denk geldi görünce sinirlendim biran. shekey jojuq yazmış bütün konuşmaları da bu şekilde :( hiç mi bişey öğrenmiyor bunlar o kadar eğitim alıyorlar.

plymouth

Bu foruma geldiğim günden bu yana geçen zaman içinde şunları farkettim.
1-  Seviyeli bir iletişimin ve derdini iyi anlatmanın da ötesinde sizler gelen herkese yardım etmeye çalışıyorsunuz.
Karşıda ki derdini anlatamasa da siz ondan gereken bilgiyi alıp öneride bulunuyorsunuz.
2-  Sanırım tek istediğiniz insanların her ihtiyacını Ubuntu ve açık kaynaklı yazılımlarla giderebileceğini onlara anlatmak.
3-  Tüm bunları yaparken kendi zamanınızı harcıyor ve çoğu zaman sorunun çözülüp çözülmediğine dair "oldu" ya da "olmadı" gibi bir cevaptan başka birşey beklemiyorsunuz.
4-  Ülke ve sosyal gündemdeki konular ne kadar ateşli olursa olsun hiçbir zaman amaçdan sapmıyorsunuz. Kimlik ayırımı yapmadan herkese aynı şekilde davranıyorsunuz.

Siz üzerinizde emeği olan insanları gerçekten de onurlandırıyor ve vakitlerini boşa harcamadıklarını gösteriyorsunuz. Şimdiye kadar ben hiç bir "bulgur'a" aranızdan herhangi birinin "Git kardeşim adam gibi yazmayı öğrende gel" ya da "Sen bizim kim olduğumuzu biliyon mu?" gibi bir cümle sarfettiğini görmedim.  Zira ben de ilk başladığımda "bulgur" dum.

Hatta bkz: Forumdaki ilk iletim
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

sema

@plymouth çok güzel yazmışsınız, mutluluk verici. Katılıyorum size, burası çok güzel/ sıradışı bir forum. Böyle iyi insanlarla tanışmış olmak benim için de güzel bir duygu (ben de belirteyim, kıskandım şimdi :) ).. Farklı bir zihniyet burası. Teşekkürü hakkediyorlar fazlasıyla..
susema

raspacı

Bu forum gerçekten de dediğin gibi işliyor. Emeği geçenlere aşk olsun diyorum ama bu "bulgur" kelimesi ne anlama geliyor ve hangi jargona ait söyler misin? Merak ettim de. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kozanibo

düşünceleriniz herkese örnek olması dileğimle...

teşekkürler

sema

susema

kozanibo

ilk mesajda verilen bulgur örneği :D sadece hayali kahramanlar ama başka argo ya da jargonda anlamı var mı diye merak ediyor. doğru mu anladım?

sema

Hadi ya. Utandım şimdi :) Ben de o ilk mesajı görmediğini düşünerek yazmıştım ama görmüştür, yani, doğal olarak.. Benim görmediğim çok şey var da işte (neyse artık, sazanlık yapmış bulunmaktayım, hayırlı olsun :) )
susema

raspacı

Teşekkürler arkadaşlar. İlk mesajı okuyalı zaman geçtiği için unutmuşum. Aklımda bir bulgur imgesi kalmış demek ki o yüzden merak ettim. İbokazan'ın dediği gibi genel forum jargonunda bir anlamı mı var diye merak ettim. Buradan bulgura da selam göndereyim o halde . :) 
Konuyu eski rayına bağlayalım böylece.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

zeitgeist

Bulgurun farklı bir anlamı var mı bilemiyorum ama varsa bile sadece hayali bir karakter olsun istediğim için yazmıştım. Bir isim verecek olsaydım yanlış anlaşılabilirdi.

@plymouth,

Söylediklerinle aynı zamanda benim düşüncelerimi de özetlemiş oldun. Bu ortamı her birimiz oluşturuyoruz; topluluk, bahsettiğin yaklaşımları o denli benimsemiş durumda ki bu sevdiğimiz ortam kendiliğinden oluşuveriyor.  ;)

plymouth

Bu konunun geri de kalan kısmında söylediklerim hakkında bir kaç şey daha söylemek istiyorum.
        Ubuntuyla tanışmam ve ilk  kez foruma girmem ile hayatım değişti. Bu öyle bir değişim oldu ki para biriktirdim ve İstanbul'a geldim Linux konusunda kendimi geliştirmek için Linux eğitimi veren bir yere kaydoldum.
        Tabi bunda sizin de çok büyük bir rolünüz var.  Teşekkürler...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

heartsmagic

Alıntı yapılan: plymouth - 04 Ocak 2010 - 22:37:48
         Bu konunun geri de kalan kısmında söylediklerim hakkında bir kaç şey daha söylemek istiyorum.
        Ubuntuyla tanışmam ve ilk  kez foruma girmem ile hayatım değişti. Bu öyle bir değişim oldu ki para biriktirdim ve İstanbul'a geldim Linux konusunda kendimi geliştirmek için Linux eğitimi veren bir yere kaydoldum.
        Tabi bunda sizin de çok büyük bir rolünüz var.  Teşekkürler...

Rolün büyüğü sana ait @playmouth.
Herkes derenin yanından geçebilir ancak kovasını dolduran ve bu doldurduğu kovayı hedefine tastamam götürebilen sayısı azdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

villain

Keşke bulgur yerine kara şimşek olsaymış şu benzetme :) Ama amacına ulaşmış ya, önemli olan da bu.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.

microanaliz

Galiba en büyük bulgur benim, sanki anlatılanlar bana uygun düşüyor daha pilav olamadık; ama birkaç fırın ekmek yiyerek pilav oluruz herhalde...
MicroAnaliz

karboran

Harika gerçekten :) Ben de ilk geldiğimde diğer forumlardaki gibi sandım ama önce bir iki uyarı aldım sonra biraz inceledim forumu gerçekten harika bir forum gerek saygı gerek sevgi gerek Türkçemizin kullanımı olsun, "çok hoşuma gitti" önce linux-ubuntu sonra forum-ubuntu :)
Selametle....
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !