Sıkça Yaptığımız Dil Bilgisi Hataları

Başlatan Burak, 20 Kasım 2008 - 02:36:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersoy28

Alıntı yapılan: sayz - 29 Haziran 2019 - 13:44:35
Alıntı yapılan: ersoy28 - 29 Haziran 2019 - 03:27:02
Alıntı yapılan: sayz - 08 Ocak 2012 - 06:45:21
@burak ellerine sağlık, izin verirsen ben de bir şey eklemek istiyorum, aslında bu kuralı ben de bilmiyorum, geçen hafta TDK'nın*  sözbul uygulamasından ( http://www.tdksozbul.gov.tr/ ) gelen bir e-posta ile öğrendim. Aynen e-postadaki şekliyle kuralı yazıyorum:
"Ya da" sözü ancak cümlede "ya" kullanımı varsa kullanılabilir, "veya" sözü yerine kullanılamaz.

Şimdiye kadar "ya da" ve "veya" birbirinin yerine kullanılabilir diye biliyordum ben ama öyle değilmiş. İlgili e-postaya şu adresten erişilebilir: http://tdksozbul.blogspot.com/2012/01/sozbul-bilgilendirme-uygulamasy.html

Merhaba,

Dil Bilimci, filolog yada Edebiyatçı değilim, fakat iyi kitap okuyucusuyumdur.
TDK yı bence çok ciddiye almayınız, çünkü ben dünya da tek bir dil konuşulmasını isteyenlerdenim, yani tüm dillerin birleşmesini istiyorum, zamanla bu gerçekleşecek. Başka bir ihtimal yok zaten.

Tamamdır. Siz tek dil konuşulmasını istiyorsunuz diye bundan sonra ciddiye almıyorum Türk Dil Kurumu'nu. :) Aydınlandım resmen. Yalnız cevabınızı okurken gözlerim kanadı.

:) işte TDK'nın 41 yıl da benim üzerimde bırakabildiği yada kurabildiği etki ve değişim ancak bu kadar. Dilimizin gelişimi için hiçbir çaba sarf etmeyen gereksiz bir kurum, bunları laf olsun, torba dolsun diye yazmıyorum, tüm dünya da Faks, Fax olarak bilinen cihaza adamlar BELGE GEÇER dedi inanabiliyor musunuz ? Resmen işlerini yaparken bizimle dalga geçiyor ve kimbilir nasıl kahkahalara gömülüyorlardır. Esasında böyle bir kurumun varlığı şart ama nitelikli hizmet veremedikleri için ben onları ciddiye almıyorum artık. "Belgegeçer" yerine tıpkıgönderici ,  tıpkıçekim yerine  tıpkıfoto düşünülebilirdi...
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Kemal Sunal

illedelinux

Yönetenler işlerini iyi yapmayınca kurumun ne suçu var?
Hani kuruma işi bilenler gelsin deseydin anlaşılırdı ama işini düzgün yapmayanları kuruma mal etmek saçmalıktır.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ersoy28

Alıntı yapılan: illedelinux - 29 Haziran 2019 - 23:10:18
Yönetenler işlerini iyi yapmayınca kurumun ne suçu var?
Hani kuruma işi bilenler gelsin deseydin anlaşılırdı ama işini düzgün yapmayanları kuruma mal etmek saçmalıktır.

Merhaba illedeLinux,

Yorumunda görece olarak haklısın, ben de senin gibi düşünebilir ve yazabilirdim, ama kolayı tercih etmek olurdu bu.
Eminim ki, TDK da her bir sorumlu akademisyen bireysel olarak üstün yeteneklerdir ve güzel fikirleri de vardır, ama sonuçlara ulaşma da belli ki sıkıntıları var, ama bu sıkıntının kaynağının farkında değiller, oysaki çok basit sıkıntı maalesef sistemde, her zaman söylerim, Türkiye'nin sorunu hiç bir alanda bir sisteminin olmaması, sistem nedir ? Tıkır tıkır işleyen bir açığı olmayan düzenli yol haritası olan düzenli işler bütünüdür. TDK aslında doğru yolda ama bilinçsizce ilerliyor.

Çok basit bir örnek vereceğim. Türkçe de kaç harf var kaç kelime var , diyelim ki 1000 kelime var. Bu 1.000 kelime arasında birbiri ile benzer anlamlara gelen farklı kelimeler yada kullanıldığı duruma göre farklı anlamlara gelen aynı kelimeler var mı ? VAR hem de yığınla, peki ÇİN ce de kaç kelime var ? 40.000 , ve hiç bir kelime diğerleri ile aynı anlama gelmiyor ve telafuzları da farklıymış...İşte bu bir sistemdir...Ortalama bir Çinli günde yaklaşık 3000 farklı kelime kullanıyormuş, Ortalama bir TÜRK ise sadece 200-250 , edebiyatçı ise maksimum 400-450 kelime, durum bu kardeşim, daha çok kelimeye ihtiyacımız var, yoksa sonumuz distopialardaki gibi olacak, 5 kelime ile günü tamamlayacağız :)

Not : Ekran çözünürlüğümü hala ayarlayabilmiş değilim, bir el atıversen de çözsek :)
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Kemal Sunal