rpm, tar.gz kurmak

Başlatan coni, 22 Şubat 2009 - 18:25:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

merhabalar
vmware ile pc me ubuntuyu kurdum güncelemeler de yaptım hetürlü sistem gayet güzel bir şekilde çalışıyor. benim sorunum depolarda olmayan programları kurmak.
burdaki konulara baktım
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1332.0.html

fakat yinede yapamadım kurmak istediğim program vmware tool programı pc ilen sanal pc arasında dosya transefi yapa bilmem için. kurmaya çalıştığım dosya uzantıları .rpm diyeride .tar.gz
kullandığım komutlat
sudo apt-get install program adı.rpm ve program adı .tar.gz
sudo aptitude install aynı şekilde denedim birde checkinstall kurdum ve make install kullandım yinede beceremedim bir yol gösterirseniz sevinirim teşekürler

budun

alien kullanarak rpm i deb e çevirmelisin.
apt-get install alien
bu kodla allien ı bilgisayarına kurabilirsin. Bildiğim kadarıyla vm tools için deb paketi yok.

Daha sonra da şu komutla çevirebilirsin:
sudo alien --to-deb <çevirilecekpaket.rpm>

fakat başarılı olurmu emin değilim. Esasen en iyisi deb paketlerini bulmaktır fakt böyle bir durumda ilk çare olarak denenebilir.
Olmazsa tar.gz yi derleyeceksin.
Levent

bytan

Alien, rpm, tar.gz kelimelerini aratırsan konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsin.

apt-get programı sadece depolardaki paketler ile ilgili işlemler yapmaya yarar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

coni

cevaplarınız için teşekürler arkadaşlar şimdi tavsiyelerini deniycem gelişmeleri yazıcam buraya.
birde sormak istediğim birşey var acaba neden bütün paket sistemleri her tür linuxta desteklenmiyor yeni başlayan kullanıcıların kafasını en çok karıştıran olaylaran biridede program kurmak. bu konu çözülse basitleşse bence linux kullanan sayısı çok fazla artıcak

budun

Herhangi bir linux dağıtımında çalışan bir programı diğer tüm dağıtımlarda da en azından kaynak kodlarıyla kurabilirsin. Fakat paketleme türlerine gelince o işi programı dağıtan kurumun yapması lazım. Dünyada linux'a program yapan dünya kadar kişi ve kuruluş var. Hiç bir dağıtım oturup tüm bunları kendi paketleme sistemlerine döndürmeyi başaramaz. Neden ortak bir paketleme sistemi yok diyorsan da linux'ın güzelliği burada. Örneğin farklı masaüstü ortamları da mevcut. Bunlar paralel olarak gelişiyor ve bence bu çeşitlilik yaratıyor. Belki yıllar sonra bu paketleme sistemlerinde birisi diğerine açık ara fark atar ve evrim kuralları işleyerek ortaklaşır. Ama böyle özgür bir ortamda şu an işler bu şekilde daha sağlıklı yürüyor diye düşünüyorum. Yeni başlayanlar da zaten .deb gibi rpm gibi çok kullanılan bir paketleme sisteminde çalışan bir dağıtım seçtilerse çok çok nadir kaynak kodundan kurmak zorunda kalırlar bu da onlara tecrübe kazandırır.
Levent

coni

tabi linuxun güzelliği çok çeşitli olması benim demek istedim sadece bir standar olması daha iyi olurdu diye düşünüyorum. birde kaynak kodla kurulum yapmayı anlatan bir konu forumda mevcutmu acaba teşkürler

budun

Tabi ki mevcut basit bir aramayla bulabilirsin.
Levent

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 23 Şubat 2009 - 00:13:52
tabi linuxun güzelliği çok çeşitli olması benim demek istedim sadece bir standar olması daha iyi olurdu diye düşünüyorum. birde kaynak kodla kurulum yapmayı anlatan bir konu forumda mevcutmu acaba teşkürler

Neden standart olmayacağını zaten @budun çok güzel ifade etmiş (veya nasıl ve ne zaman standart olacağını). Zaman zaman forumda bu konuyu konuştuk ve daha fazla bir şey söyleme ihtiyacı hissetmiyorum zira @budun güzel özetlemiş olayı.

Kaynaktan kuruluma gelirsek, okuduğun ilk konuda bu anlatılıyor zaten. Acaba dikkatlice okumadın mı?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.