[Çözüldü] Wine yazı tipi sorunu

Başlatan 3mr3, 22 Şubat 2009 - 16:50:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

3mr3

Wine kurdum fakat yazı tipi sorunu çıktı. Forumda arama yaptım bulamadım bununla ilgili bir konu yok.

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/22/f_Untitledm_18997f2.gif[/img]
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

bytan

Seninkine benzer bir bug açılmış. İntrepid ile bu sorunun devam edip etmediği bilinmediği için kapatılmış. İstersen tekrar açabilirsin. Bu arada google aramaları yapabiliriz biz de.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/wine/+bug/174822
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

3mr3

Ben en son sürümü yükledim ama şurdaki verilen bilgileri uyguladım; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6402.0.html
Directx olarak ise winetricks yükledim ama konsolda yazınca şu hatayı veriyor bununla alakası var mı?

bash: /usr/local/bin/winetricks: /bin/sh^M: bad interpreter: No such file or directory
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

bytan

Verdiğin linkteki ikinci sayfada, onunla ilgili bilgiler verilmiş. /usr/bin klasörüne atmak ya da diğerleri. Font sorunuyla alakası var mıdır, emin değilim ama pek ihtimal vermiyorum.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

3mr3

Sorunumu çözdüm arkadaşlar. Ama şunu söylemeliyim ki sorunu çözerken bu bozuk fontlarla işi yürütmeniz gerekiyor. Şimdi sırasıyla tek tek açıklayacağım. Çünkü bu sorunu yaşayan arkadaşlara kolaylık olsun.

1. [HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine\X11 Driver]
"ClientSideWithRender"="N"

Bu kodları gedit üzerinden regeditsettings.reg diyerek kaydediyoruz.

2. Kısayol olarak hemen konsol/terminal den wine regedit yazıyoruz. Buradan regedit diyalog penceresi gelecek. Fontlar bozuk olduğu için hemen soldan birinci menü altından birinci kısma tıklayın. Yani Registry>Import Registry File oluyor bu.

3. Kaydetmiş olduğumuz regeditsettings.reg dosyasını seçip open diyerek işlemi tamamlıyoruz.

4. Wine programı yeniden başlatınca düzeldiğini görebilirsiniz. Konsoldan winecfg yazarak kontrol edebilirsiniz yapamadığınız ayarları rahatça yapabilirsiniz.

Bu konuda yardım eden @bytan ve @ esezen33 arkadaşıma teşekkürlerimi bildiririm.

bytan

Konuyu araştırıp, çözüp, paylaştığın için teşekkürler @3mr3.

Etiketleyip, kapatıyorum. Geçmiş olsun.

PF @ ST