Ubuntu 9.10: Karmic Koala Alpha 6 Yayınlandı

Başlatan eren, 18 Eylül 2009 - 02:52:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

patalojik

Ubuntu alpha 6 ile Gnome 2.28 test sürüşleri başladı. Az önce güncelleme dosyalarının içerikleri Gnome 2.28 versiyonu bilgilerini içeriyordu.

Edit: Depo Listesinde olmasına karşın depolardan dosyalar henüz bulunmuyor.

sudocu

guncellendikce yeni yazilim yukleme aracinin eksiklikleri yavas yavas kapaniyor. artik indirme cubugunda % kac oldugunu gorebiliyoruz, iptal etme ozelligi de eklenmesine ragmen hala ne kadar zaman kaldigi ve hangi hizla indigi gorunmuyor.

duvar kagiti ve tema menulerine link eklenmis, art.gnome adresine baglaniyor.

smlink hatalarindan kurtulmak isteyen varsa gunluk derlenen ''daily iso'lardan'' indirebilir.
her seyin basi sudo!

patalojik

Alıntı yapılan: sudocu - 23 Eylül 2009 - 22:41:47
duvar kagiti ve tema menulerine link eklenmis, art.gnome adresine baglaniyor.
Duvar kağıtlarını gruplandırma eklense güzel olacak.

Örneğin;
Doğa
Ubuntu
İnsan
vs isimler ile duvar kağıtlarını gruplandırabilsek karışıklık giderilmiş olur.

Son olarak da konsola kelime tamamlama özelliği(netbeans kullanılan tamamlama gibi) ile ubuntunun tadından yenilmez hale gelmelidir.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: fc.freax - 18 Eylül 2009 - 12:25:23
Ubuntu 9.10 Mükemmel olacak :D

Mükemmel diye bir şey yoktur.. ;)

Hemen indirip deneyeceğim, bakalım nasıl olmuş bizim kerata. :)

xxx3

Allah kahretsin kotam yok olsa hemen indireceğim birde ben deniyeceğim gerçi şu anda ki ubuntum yerine oturdu ama bu da hiç fena olmaz yani  :D

agritux

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 24 Eylül 2009 - 21:08:19

yorumlarınızı alabilir miyiz :)

aynshtein

Dünkü güncellemelerden sonra, önce nm-applet ortadan kayboldu. Başka bir bilgisayardan konuyu araştırdım ve çok basit bir çözüm yolu bulup sorunu hallettim. Bugün de, açılışta yeni Ubuntu açılış ekranında (GDM açıldıktan ve xsplash çalıştıktan sonra) masaüstü açılmadı. 1-2 kere denedim ama nafile, hep aynı yerde takıldı kaldı. Kurtarma kipinde açıp startx komutu verince sorun (muhtemelen geçici olarak) halloldu. Onun haricinde, 9.10'u Alpha 2'den beri kullanan biri olarak bir kaç şey söyleyebilirim. Performansından memnumum, açılış kapanış efekleri daha da güzel olmuş. Temalar, ikon setleri 9.04'e göre göze daha hoş geliyor. Kablosuz ağ adaptörü desteği artmış. (Bende Intel Wifi 5100 adaptör mevcut, sinyal seviyesi eskisinden iyi. Şirkette aynı odada oturuyorum, aynı kablosuz modemi kullanıyoruz. Sinyal seviyesi eskiden %20'ler seviyesindeyken şimdi %52'ye kadar çıkıyor.) 64bit kullanıyorum ve daha az kilitlenme, daha fazla performansla çalıştığımı söyleyebilirim...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

agritux

Kurdum bende :) kurulum sonrasında renkler birbirine girdi, ekran yanıp yanıp sönmeye başladı :) cd yi çıkarttım, pc yi kapattım açtım. Sistem açıldı, 350 mb indirilmesi gereken update olduğunu söyledi bana :) ve bu updatelerin sadece 2 mb fazladan yer kaplayacağını söyledi. Bu demek oluyorki, bir sonraki adımı (cd'yi) beklesek daha iyi olacak :)

Beni korkutan nokta ise şöyle; fedora'da da başıma gelmişti aynı olay.
Disk kontrol eden bir program var 9.10 ile beraber gelen. Fedora'dakinin aynısı. Diskimde "bad sector" olduğunu bildirdi bana.

Fedora'da bu olayı yaşayınca disk araçları ile low level format olarak bildiğimiz (ama aslında olmayan) formattan attım. Sorun bulamadı.

Korkmalı mıyım? Tekrar soruyorum :)

sudocu

benim 2 yillik ekran titreme sorunum da yok olmus galiba. 1 haftadir gozlerim yorulmadan kullaniyorum. ubuntu'yu ne kadar sevsem de 15 dakika'da gozlerimi yaktigi icin kullanamiyordum. o kadar cok ugrastim ki su an duzeldigine bir turlu inanamiyorum. ;D

guncelleme bitti: gnome 2.28 geldi, bir suru cok guzel duvar kagidi eklendi, human temasi azicik degismis. flash sorunu diye bir sey kalmamis ya cok guzel galiba agliycam  :'(
her seyin basi sudo!

kuleyni

yeter yaaaa en sonunda benimde aklıma girdiniz beta falan beklemiyorum şimdi 64 bit alpha 6 indiriyorum :)

özgürubuntu

Alfa 5 çökmüştü yeniden 9.04 kurmuştum, naapsam beklesem mi acaba 1 Ekim'i BETA'yı yoksa yükseltsem mi?? Ya da CD mi indirsem bilemiyorum :D Yoksa az daha sıkıp 1 ay sonra kararlı sürümü mü beklesem.. telaş içindeyim :D

sudocu

cok kisa surede inanilmaz fazla sayida guncelleme geldi. neredeyse bir cd boyutu kadar guncelleme var. en iyisi 5 gun(1ekimde beta var galiba) bekleyip daha stabil bir sistemi kurmak. acilista garip garip hatalar vermeye devam ediyor.
ikinci kez kurarak ancak stabil hale getirdim.
her seyin basi sudo!

kuleyni

size alpha 6 dan yazıyorum demek isterdim ama malesef :(
gnome ortamı bi türlü başlamıyor 2 defa kurulum yaptım yine olmadı
live olarak bi süre çalıştırdım izlenimlerim
kablosuz ağım salonda olmasına rağmen %50 civarıydı alpha 6 da %100 e yakın :)
yazılım/ekle kaldır acayip hızlanmış :)
live cd de disklere bağlanırken habire parola istiyor sorunu

sudo passwd ubuntu

ile çözdüm.Ses olayında gelişme kaydedilmiş ama hala alc888 kulaklık durumu aynı
ubuntu bildiri alanı daha güzel olmuş sesi açarken takılı kalmıyor artık :)

heartsmagic

Aslında bunu defalarca söyledik ve kullanan arkadaşlar da biliyorlardır. Alfa ve hatta beta sürümler cidden sabır isterler. Bilgisayarınız sizin için kritik bir şeyse ve sadece alfa/beta sürüm kullanıyorsanız bence hata ediyorsunuzdur. Alfa/beta kullanıyorsanız bazen Gnome'un açılmadığı günler sizi bekliyor olabilir. Biraz sabırla konsoldan güncellemeleri almalısınız. Mümkünse o arada Fluxbox gibi idare edebileceğiniz bir masaüstü kurmalısınız, kısacası bir şekilde yola devam etmelisiniz. Ayrıca alfa/beta kullanan arkadaşlara ufak bir tavsiye vereyim. Güncellemeleri mümkün mertebe günlük almaya bakın. Zira bir hafta beklenip ardından alınan güncellemeler ciddi anlamda çözülmeyen sorunları beraberinde getirebilir. Alfa/beta sürümlerde bir hafta oldukça uzun bir süreç olabilir :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Mesela bende şu an network-manager çalışmıyor.
/etc/network/interface dosyası ile işimi hallediyorum. Bunun haricinde gnome açılırken bir dünya applet hatası alıyorum :)
İlaveten; 7.04'ten beri ubuntuya aşinalığım var, şimdiye kadar Jaunty'nin alfa sürümleri kadar stabil bir alfa göremedim (ubuntu olarak)
Jaunty alfa2'de(sanırım) kendi çekirdeğimi bile derleyip sorunsuzca kullanmıştım :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

kuleyni

konsoldan güncelleme almayı hiç düşünmemiştim beta çıkınca tekrar kurmayı düşünüyorum eğer yine aynısı gibi olursa konsoldan güncelleme yapacağım kesinlikle zaten suse+mandriva+ubuntu var bi süre diğerlerini kullanırım sorunun düzelmesini beklerim güncellemerle en çok merak ettiğim şu alc888 hala aynı durumda

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: sessizce - 24 Eylül 2009 - 23:30:41
Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 24 Eylül 2009 - 21:08:19

yorumlarınızı alabilir miyiz :)

Çok büyük bir farklılık göremedim Karmic'te. Kararlılığın artması muhtemel, yanında birkaç geliştirme. Asıl değişim ve gelişme 10.04 Lucid LTS'de olacak. Zaten kendi haberlerinde de 9.10 için düşünülen bazı geliştirmelerin Lucid'e kaydırıldığı yönünde açıklamalar var.

Karmic'ten beklentiyi yüksek tutmamak lazım. Ancak 10.04 Lucid'in oldukça iyi olacağını tahmin ediyorum.

agritux

Sorum arada kaynamış. Hard diskimde bad sector olduğunu söylüyor bu arkadaş :)

kuleyni

9.04 ten bişey bekleme 9.10 dan bişey bekleme 10.04 çıktığından asıl gelişmeler 10.10 da olacak bundan da bişey bekleme:)
Ben bu kadar sabredemem :)

localhost

Alıntı yapılan: sessizce - 27 Eylül 2009 - 14:41:13
Sorum arada kaynamış. Hard diskimde bad sector olduğunu söylüyor bu arkadaş :)
Sen bad sector olmadigini eminsen herkesin dedigine bakma. Milletin agzi torba degilki büzesin  :P
Linux LPIC1 - MCSA

agritux

Ya hd yeni. 500 gb. eğer sorunu varsa garantiye götürmek istiyorum bitmeden. :(

ironic

Alıntı yapılan: sessizce - 27 Eylül 2009 - 17:07:27
Ya hd yeni. 500 gb. eğer sorunu varsa garantiye götürmek istiyorum bitmeden. :(

Yeni olması sağlam olacağını garanti etmez. Ben olsam araştırır, testler uygular bir sonuç alamazsam servise gönderirdim.

agritux

Benim yıllarca low level format olarak bildiğim ama aslında öyle olmayan formattan attım, sonuç temiz çıktı? hiren boot'un içindeki seagate araçları ile yani. Muhtemelen biliyorsunuzdur.

mustafa.tr

Kurdum bir türlü girmedi, daha önce sanırım alfa3'te olan sorun devam ediyor: Grub yüklenmiyor. Onda kullanılmayan harddiski çıkarınca kuruluyordu. Yine aynı şeyi denedim bu sefer Grub yüklendi ama sistem açılmadı. Grub sırasında hata verdi, bir türlü sisteme giremedim. Live oturum ise açabiliyorum. Anlamadığım bir sorun var ama çözemedim. Şimdilik bu Grub 2 ile de pek kaynak bulamadım. İngilizcem de yeterli değil. Bu Grub 2 biraz başımızı ağrıtacak sanki. O kadar gerekli miydi acaba? Alt tarafı istediğimiz sistemi seçiyoruz açılışta.