64 Bit Sunucu ? Üstünde Cpanel veya Plesk portal olarakda Vbulletin ?

Başlatan Syucel, 19 Şubat 2009 - 12:48:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Syucel

Linux hakkında bilgisi olmayan ama araştırıp çözmek istiyorum bugün
amd 5000+ dual x2
kingston 4gb ddr2 800mhz
160gb sata2 disk
asus bi anakart ile slim bir kasa yaptım
datacentera koyacağım ve hep windows server ve plesk çalıştığım için linux bilmiyorum üstüne vmware vs ile hazır linux paketleri kurduk
Bu makinede ubuntuyu gördüm buldum şimdi iniyor ubuntu 8.10 server amd64 iso dosyası
bunumu kurmalıyım neler yapmalıyım vbulletin bildiğiniz üzere mysql üstüne panel olarak server için pleskmi cpanelmi kurmalıyım konular varda baktım yönlendirmeniz için yardımlarınızı bekliyorum acil bi durum bu arada herkese selamlar cevaplar için şimdiden teşekkürler :)
he bu arada diski ntfs mi yapayım acronis disk suite ile bakıyorum linux için 4-5 seçenek var ?
32-64bit veya desktop server kurulumlarının hangisini tavsiye edersiniz buda önemli benim için...

heartsmagic

Öncelikle belirteyim ki eğer ilk defa Linux kullanacaksan ve sunucu yanı başında olacaksa indirdiğin sunucu sürümünü kullanma. Üzerine mutlaka bir masaüstü giydirip kullan.  Bunu da kurulumdan sonra:

sudo aptitude install ubuntu-desktop
ile yapabilirsin. Aksi takdirde sadece konsolla baş başa kalırsın.

Bahsettiğin işlerden pek anlamam ancak Plesk ve Cpanel gibi uygulamalrın kendi kurulum betikleri var galiba. İndirdikten sonra paketlere bir bakabilirsin. Bunun yanı sıra bu uygulamaların yaptığı işleri sen kendin elle de yapabilirsin. Ancak bu biraz daha fazla tecrübe isteyen bir iş gibi geliyor bana.

Son olarak 64 bit kullanmandan bir zarar gelmez zira şu an 64 bit oldukça sorunsuz çalışmakta. Eğer kuracağın uygulamaların 64 bitle bir sorunu yoksa yoluna devam edebilirsin. Bir süre 64bit'i deneyerek ardından tam olarak yapmak istediğin şeyi hayata geçirmen senin için daha güzel olacaktır zira belirli bir saatten sonra geriye dönüş zor olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.