[Nasıl] Debian (Lenny) 5 Kurulumu

Başlatan fadike, 17 Şubat 2009 - 19:53:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Eğer forumda veya başka bir kaynakta varsa ve bundan eminsek lütfen oraya yönlendirelim insanları. Eğer cidden forumda olduğu halde soruluyorsa cevap vermeden uyaralım. Fakat kullanıcı samimiyse ve cevabı cidden bulamadığına inanıyorsa kendisini soğutmayalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Önder

Merhaba

2 aydır ubuntu kullanıyordum. Debian' a gecmek istedim. İlk mesajdaki linklerden 32 bit için 1. cd' yi indirdim.

Yazılım seç ve kur kısmına kadar sorunsuz geldim. İlk denememde

%67 'de Runing post-installation trigger man-db de kaldı ve kurulum başarısız oldu dedi.

2. denememde yazılım seç ve kur bölümünde internet üzerinden kuru seçtim yaklaşık 1.5 saat bekledim paketleri indirdi. kuruluma başladı yine aynı seviyelerde bu sefer

gnome-icon-theme 'de kaldı.

3. denememde ilk denemem gibi oldu. Bir türlü kuramadım. Sorun neyden kaynaklanıyor.

heartsmagic

İndirdiğin ISO'nun md5 bütünlük kontrolünü yapıp yavaş bir şekilde CD'ye yazmış mıydın?

Önder

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2009 - 23:11:31
İndirdiğin ISO'nun md5 bütünlük kontrolünü yapıp yavaş bir şekilde CD'ye yazmış mıydın?

Bakmamıştım şimdi baktım dosyada bir problem yok. 12x ile cd'ye yazmıştım.

Şuan "debian-502-i386-CD-1.iso" indiriyorum birde onu deniyeyim.

fadike

Doğru elimde USB'den başlatılan 13 Temmuz (13 July) kalıpları mevcut 3 adet ve üçü de hata veriyor kurulumdan sonra. Yalnız bu sorunu aşmak için sadece temel sistemi kurup ardandan kurulum hatası (kırmızı ekran) hata verdikten sonra ESC ile geri gidip ana kurulup menüsüne gelmek ve listeden GRUB karulumu yapmak yeterli olmakta.

Zira hataya dek Debian işimize yarayacak (net, fdisk, apt-get) gibi araçları kurmuş, 2.6.26 kerneli almış oluyor. Şanslı iseniz Initframs hatası almazsınız açılışta. Ancak ilk açılışta GRUB'tan sonra konsola düşeceksiniz ve ilk işiniz;
# nano /etc/apt/sources.list te yer alan paket kurulumu için CD'nin yer aldığı satırı kapatmak olacaktır; kapatmak için ilgili satırın başına "#" koymak yeterli.

Sonra bu adreste yer alan http://ozguryazilimsendikasi.org/?page_id=9 listeyi bir yere yazın ve Sources.list'e kopyalayın. Ben yazmam derseniz de bir USB'ye adreste yer alan Sources.list'i kaydedin ve konsoldan UBS'yi media altına bağlayıp ilgili dosya ile sources.list'i yer değiştirin.
http://rapidshare.com/files/258098536/sources.list.html

# cp /media/usb1/sources.list /etc/apt/sources.list
# apt-get update
# apt-get install debian-multimedia-keyring
# apt-get update
# apt-get dist-upgrade

Bu aşamadan sonra yüklü bir güncelleme alacaksınız ki son derece normal, sıffır Debian kurulumu yapacaksınız. Ardından güncellemelerle birlikte gelen 2.6.30-1 Keeneli ile sistemi yeniden başlatın ve DNS ayarlarını yapıp;
# nano /etc/resolv.conf açılan dosyada var olanı silin ve aşağıdakileri ekleyin;
nameserver 192.168.2.1 silinecek olan
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220
eklenecek olan.

Güncelleme yapın ve istediğiniz paketleri ya da masa üstü ortam yöneticisini kurun. Bu arada KDM, GDM ya da Slim'den birini de kurmayı unutmayın.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Önder

Teşekkürler @fadike

"debian-502-i386-CD-1.iso" ile kurulumu sorunsuz tamamladım. Daha sonra senin mesajındakileri yaptım yüklü bir güncelleme yaptı. Baya uzun sürdü :) Sabahladım.

TumGeceRock

Selamlar. Dediğiniz şekilde kurmaya çalıştım. Bilgisayarı cd' den başlattıktan sonra sırasıyla install, graphical install ve advanced install altındaki expert graphical install seçeneklerini denedim. Ancak expert graphical install seçeneği dışında hepsinde hiçbir şey olmadı. Sadece sağ üst köşede yanıp sönen bir cursor vardı. Expert olanda da bir takım yazılar geçti daha sonra uzun süre beklememe rağmen takıldı kaldı. İşlemcim amd64 ve bende amd için olanı indirdim. Şu an bilgisayarımda windows ve ubuntu yüklü. Debianı ubuntunun yerine kurmak istiyorum. Sizce sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Felâsife

Selam
Öncelikle CD'nizi yeniden kontrol edin, CD yakma kurallarına göre, düşük hız, kaliteli CD'ye yakın.
Debain forumlarında görmüştüm, testing sürümlerde hata varmıştı bir ara, siz hangi sürümü indirdiniz?
Tavsiyem Lenny'i indirin.
İSO hatalı inmiş olabilir, onuda kontrol edin.

Bu arada Ubuntu oluyorsa, Debian'ın da olması gerekir.
Bir de ilk 2 seçenekten sonrası gelişmiş-uzman kurulumudur, ilk 2 seçeneği deneyin.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

fortran

TumGeceRock, indirdiğiniz Debian'ın konu başlığındaki lenny adlı kararlı sürümü ise indirdiğiniz CD imajını düzgün biçimde indiremediğiniz sonucunu çıkarmak gerekecek. CD imajını indirdikten sonra MD5 konrolü yaptınız ve CD'yi mesela en çok 16x hızında yazmaya özen gösterdiniz mi? İndirdiğiniz CD imajı, Debian'ın Testing sürümüne ait ise, mono'nun da dediği gibi bir süreden beri Testing imajlarda bu tür buglar görülmektedir. Bu nedenle, ben de kararlı sürümü kurmanızı öneririm. Gerek duyarsanız, Apt-pinning güncellemesi ile Testing sürüme yönelebilirsiniz.

Özgür yazılım dergisi: eniXma

TumGeceRock

Teşekkürler. Cd' yi otomatik hızda yakmıştım. Şu anda dediğiniz gibi kararlı sürümü indiriyorum. Ancak md5 kontolünün nasıl yapıldığını öğrenebilir miyim? Umarım bu kararlı sürümde aynı sorunu yaşamam. Tekrar teşekkür ederim.

fortran

Alıntı yapılan: TumGeceRock - 22 Ağustos 2009 - 12:54:52
Teşekkürler. Cd' yi otomatik hızda yakmıştım. Şu anda dediğiniz gibi kararlı sürümü indiriyorum. Ancak md5 kontolünün nasıl yapıldığını öğrenebilir miyim? Umarım bu kararlı sürümde aynı sorunu yaşamam. Tekrar teşekkür ederim.

Yalnızca 1. CD işinizi görecektir. İndirdiğiniz yerde indirdiğiniz CD imajının MD5 değeri var. İmajı indirdikten sonra uçbirimi açın ve imajın olduğu dizine geçin. Sözgelimi:

cd /home/kullanıcı adınız/Masaüstü

Sonra indirdiğiniz imajın MD5 değerini görüntülemek için şu komutu verin:

md5sum dosya adı

Dosya adı, debian-502a-amd64-CD-1.iso olacaktır. Çok kısa bir süre içinde uçbirimde MD5 değeri görüntülenecektir. Bunu, sitedekiyle karşılaştırın. Rakam ve harf dizisi birbirini tutuyorsa sorun yok demektir.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

TumGeceRock

Başlıkta açtım ayrı olarak ama acilen cevap bulmam lazım. Kurulumu başarılı şekilde anlatıldığı gibi tamamladım. Fakat şimdi internet bağlantımda sorun var. Otomatik olarak bağlanmıyor. Kendim bağlantımı seçtiğim zaman ise herhangi bir kaydetme yeri bulamadığım için kapat sekmesinden kapatınca tekrar eski halini alıyor. Sonuç olarak internete bağlanmıyor. Neyi yanlış yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

bytan

@TumGeceRock,

Aynı mesajı 3 farklı yere atmana gerek yok. Gören ve bir fikri olan elbet yazacaktır. Lütfen biraz sabır..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

Alıntı yapılan: TumGeceRock - 28 Ağustos 2009 - 21:54:20
Başlıkta açtım ayrı olarak ama acilen cevap bulmam lazım. Kurulumu başarılı şekilde anlatıldığı gibi tamamladım. Fakat şimdi internet bağlantımda sorun var. Otomatik olarak bağlanmıyor. Kendim bağlantımı seçtiğim zaman ise herhangi bir kaydetme yeri bulamadığım için kapat sekmesinden kapatınca tekrar eski halini alıyor. Sonuç olarak internete bağlanmıyor. Neyi yanlış yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Bildiri alanında bulunan internet simgesinde profiliniz var mı? yoksa yeni profil oluşturun bağlantı tipinize göre. Dns nizi kendiniz ayarlayın otomatik yapmayın (kişisel bir öneri)

TumGeceRock

Sessizce, bildiri kısmında internet simgesi yok. Ayarlar kısmından ağ' a girerek seçiyorum bağlantımı hatta profilde oluşturdum ama kapatınca yine eski halini alıyor. Sanki hiç bağlantımı seçmemiş ya da profil oluşturmamışım gibi devam ediyor.

agritux

Masaüstü ortamını nasıl yükledin ?

TumGeceRock

Tam olarak anlayamadım sorduğunuzu ama yüklerken normal şekilde yükledim. Bana gnome veya kde gibi herhangi bir seçenek sunmadı kastınız o ise.

agritux

Debian 5.0.3 ile ext4 desteği geldi mi? en son 5.0.2 denemiştim yoktu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sessizce - 03 Aralık 2009 - 22:05:14
Debian 5.0.3 ile ext4 desteği geldi mi? en son 5.0.2 denemiştim yoktu.

Debian kullanıcısı değilim ancak backports ile beraber 2.6.28 ve üzeri bir kernele sahip olabilirsin sanırım.

agritux

Başlık biraz eski mi?
Yenilense ya da düzenlense çok hoş olurdu.

Felâsife

Stablede bildiğim kadarıyla ext4 uyumu yok, gerçi araştırmada yapmadım ama ext3 maalesef ext4'ü görmüyordu en son.
Sırf bu yüzden 2-3 ay önce Pardus ve Debian'ı ext3 olarak kurdum ki bir birlerini görsünler diye.
Öteki türlü Pardus ext4 olunca, Debian'dan ext4'e ulaşamıyor.
ext4'te böyle bir sorun yok tabii.

agritux

Teşekkürler mono. Sorunun cevabına uzun zaman önce ulaşmıştım :)
bugün ilk kez testing kurdum bakalım. Nekadar kalıcı olacak debian bende merak ediyorum :)

Ben ilk iletinin düzenlenmesini kastetmiştim. Herşey karışmış gibi :)

Felâsife

Hayırlı olsun Testing'iniz :)
Ben fazla duramadım Testing'te bazen ufak tefek hatalar verdi, gerçi hatalar yüzünden bırakmadım da Testing'i Live-helper denilen bir şey beni geri Stable'ye mecburen döndürdü.
Stablede de oldu hakikaten, Testng'te olmamıştı.  :D

Kullanım alışkanlığına göre uzun zaman kullanabilirsiniz, bende ki gibi olmaz büyük ihtimal.
Ben biraz deli kullanıyorum herhalde sonra da motor su kaynatıyor  :P

agritux

Aslında adına kanmamak lazım :) taş gibi maşallah :P

Felâsife

Evet adı biraz insanı yanıltıyor gibi ama log'lara filan da bakınca da hiç hata mata görünmüyor.
Kullanımda da hata olmaması lazım.
Testing'te ses olayı çok güzel, bunu fark ettiniz mi? anlaşılan pulse'ye iyi ayar çekilmiş. ;)