Üç farklı işletim sistemini kurup kullanma

Başlatan Endertrn, 16 Şubat 2009 - 14:42:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Endertrn

Arkadaşlar merhabalar. Bir süredir forumu ziyaretçi olarak takip ediyorum ve gerçekten çok yararlı buluyorum. Ubuntu Türkiye olarak çok iyi bi topluluk oluşturmuşsunuz. E tabi bu iyi topluluğa soru sormamak için kendimi tutamadım :)
1 hafta önce bilgisayarıma Linux Mint 6'yı kurmuştum. Fakat ara sıra ses kartı sürücüsünün problem çıkartması ve genellikle internete bağlanmama vb. sorunları yüzünden araştırma yaptım ve bunların büyük ihtimalle kurulumu Wubi ile yapmamdan kaynaklandığını gördüm. Biraz önce yine Wubi'yi kullanarak Linux Mint'i sistemden sildim ve "gerçek" kurulum yapmak istiyorum. Hazır linux için bölümlendirme de yapacağımdan daha önceden de kullanmak istediğim Kubuntu 8.10'u da kurarak triple boot yapmak istiyorum. Bunun için daha önceden ayırdığım 72gb NTFS'yi 25gb Ext3 + 25gb Ext3 + 2gb Swap + 20 gb NTFS olarak bölümlendirmek istiyorum. Bunun için sırası ile şöyle mi yapmalıyım?
1. 72 gb NTFS'yi seçerek silmeli
2. 2gb Swap oluşturmalı
3. 25 gb Ext3 oluşturmalı ve bağlantı noktası olarak "/" seçmeli ve bu bölüme Linux Mint 6'yı kurmalı
4. 25 gb Ext3 oluşturmalı ve bağlantı noktası olarak "/" seçmeli ve bu bölüme Kubuntu 8.10'u kurmalı
5. Son olarak kalan alanı NTFS olarak biçimlendirmeli
miyim?
Açıkçası bağlantı noktası konusunda biraz kafam karışmış durumda. İlk bölümlendirmeyi yaptığım zaman Kubuntu için de bölüm oluştursam onun bağlantı noktası olarak ne seçeceğim? Ya da yazdığım sırayla yüklemeyi yapıyım mı?

Ayrıca oluşturduğum Swap'i 2 işletim sistemi de kullanabilir mi? Ve bu işlemleri yaptıktan sonra bootloader da herhangi bi işlem yapmam gerekiyor mu?

Son olarak da, Vista'da bölümleme yaparken Extended bölümde 2 adet 1mb'lık Unallocated bölüm oluşmuş. Bunlar Vista'da görünmemesine karşın Linux'da görünüyo. İşlemleri uygularken 1. adımda 72 gb NTFS'yi silince oluşan Unallocated bölüme bunları dahil etmeli miyim? Veya o şekilde kalsınlar mı? HDD'nin bölümlerini verdim.
[IMG]http://img201.imageshack.us/img201/4530/89966906ux4.th.png[/img]

Söylediğim gibi Linux'da daha yeniyim ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

matafleur

Öncelikle hoşgeldiniz (:

Biçimlendirmeyi seçtiğiniz sırada yapmanız daha mantıklı.Ayrıca swap i sonlarda biryerlere atarsanız da iyi olur.En azından en başta olmaması olası sorunları ve hataları engelleme açısından daha sağlıklı.Bunları yaparken biçimlendirdiğiniz bölümleri primary yapmayı unutmayın.Ayrıca kurulum yapabilmek için NTFS sürücüsüne de boot flag i vermeniz gerekebilir.Emin değilim tam.Bu konuda deneyimi olan birisi yazarsa daha güzel olur.

Kuruluma biçimlendirme bittikten sonra geçersiniz.

Aynı swap i iki işletim sistemide sorunsuzca kullanabilir.

Unallocated ı uçur gitsin derdim XP de ama vistada bilmiyorum.Emin değilim tam.

heartsmagic

Şimdi, söylendiği üzere bağlama noktalarını bölüm oluştururken düşünme. Bunları kurarken ayarlayacaksın ve düşündüğünden daha kolay olacak. Takas (swap) alanını da her iki dağıtım için ortak olarak kullanabilirsin, kendileri kurulumda zaten göreceklerdir.

Ancak benim gördüğüm disk bölümlemesinin oldukça karışmış olduğu. Sen o bölümü tamamen silersen ve yeni bölümler oluşturmaya çalışırsan sorun çıkmama ihtimali de var, çıkma ihtimali de var. Şöyle ki, eğer sildiğinde bölüm sona kayar ve biçimlenmemiş olarak görünürse ne âlâ. En sonda (yani uzatılmış-extended bölümde) istediğin gibi bölümleme yaparsın, sorun olmaz. Fakat sildiğin bölüm aynen olduğu yerde kalırsa oraya ikiden fazla bölüm açamazsın. Daha sonrakilerin uzatılmışsın içinde olması gerekir. Unallocated olanların silinmesinden de zarar geleceğini sanmıyorum. Son bölüme dikkat et, orası senin Windows için olan kurtarma bölümün.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Endertrn

Evet söylediğiniz gibi yaptım ve 72 gb'lık bölümü parçalara ayırarak Linux Mint 6'yı kurdum. Ayrıca dikkatimi çeken bişey oldu. Wubiyle yüklediğimde grafik arayüzü olmayan bi grub yüklenmişti. Bu şekilde sanırım gfxboot yüklendi. Şimdi de Kubuntu, openSUSE ya da Mandriva yüklemeyi düşünüyorum. Bunlardan herhangi birini yüklediğimde bootloader a otomatik olarak giriş eklenir mi yoksa benim elle bir düzenleme yapmam gerekir mi?

matafleur