Janjanlı masaüstü oluşturmak?

Başlatan linsis, 20 Nisan 2008 - 20:50:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

Linux kullanıcılarının bir çoğu internete çeşitli masaüstü görüntülerini yüklemişler.yeni bir linux kullanıcısı olarak imrenmemek elde değil.

Acaba biz nasıl oluşturabiliriz.ikinci resim galiba mac ama ben isteğimi daha iyi anlatabilmek için örnek verdim.özellikle aşağıdaki menü, saat vb...

http://www.resim-yukle.com/img01/18/24619701.png

http://www.resim-yukle.com/img01/18/60668502.jpg
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

İkinci resim MacOS değil Ubuntu olsa gerek. Alttaki gördüğün şey de avant-manager.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

saslında ikisi de ubuntu :) (bkz. menü iconu) (bkz. kopete falan:) )

daha önce de bunla ilgili sorular gelmişti, bir bakın foruma.

mac4lin (ya da lin4mac) gibi araştırmalar falan yaparasnız bir kaç sonuç çıkacaktır.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

birşey söyleyecem ::) ::)

ben bulamadım forumda arama yaptım
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

Sypro

:) arama konusunda haklısınız sanırım, anahtar kelime seçimi zor olmuştur bu konuya ulaşmak için.

Not: Eski bir baglanti kaldirildi.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

İlkini KDE'de yapmak çok kolay, ne yazık ki gnome ek uygulamalar olmadan paneli görselleştirmeye KDE kadar izin vermiyor. Avant window manager bence sorunlu bir program. Eğer üşenmiyorsan KDE kur, çünkü orda Baghira theme var ve onu macosx gbi düzenleme olanağı var. Üstelik KDE panel de çok esnek. Gnome panelin genişliğini vs. ayarlamak zahmetli. Deneyimlerime göre gnome'u işlevsel kullanmak için standart tarzından fazla şaşmamak gerek (üst ve altta 2 panel) ya da işlevsellikten feragat edip görselliği sağlayabilirsin. Ama mac4lin'i ben önermiyorum.

linsis

olmazsa anladığım kadarı ile kubuntu kurarsam bu konuda daha rahat edeceğim.Kubuntununda 2-3 günlük zamanı kaldı sanırım 8.04 versiyonu için.

kubuntu.tr.org sitesi ile bu forum arasında bir bağlılık var değil mi?
yöneticleri ve türkçe destekçileri açısıdan.

ufuk_k

İlle de kubuntu kurmana da gerek yok, sudo aptitude install kubuntu-desktop komutuyla Gnome masaüstünün yanında bir de KDE kurarsın, başlarken sorar zaten hangisi öntanımlı olsun diye, istediğin zaman istediğini seçersin. İkisini de deneyip istediğin gibi olanla devam edersin. İki forumun bağlantısı var tabii, ne de olsa dağıtım Ubuntu.

linsis

acaba ayar kısmına nerden bakabilirim.kurdum.yeniden başlattım bilgisayarı.

ancak menülerde göremedim

linsis

s1bernet1k

Bir iki gün önce avant-manager i kurdum fakat bazı sorunlar vermeye başladı.  Bazı ekstra eklentileri mi ne varmış onları kurdum manager seçeneğinden çeşitli ayarları yaptım ama nafile o yüzden bende kullanmama kararını aldım. Şahsi fikrim olarak şunu söylüyorum sorunlu bir program.  Ubuntu nun compiz-fusion u bu iş için yeterde artar bile 
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

linsis

compiz-fusion için galiba benim ekran kartım destek vermiyor.

linsis

menü de yok.acaba nerde ayarlama yapabilirim KDE geçmek için

heartsmagic

Giriş yöneticisi geldiğinde sol alttaki Options'a tıkla, Sessions'ı seç, KDE'yi seç.

linsis

giriş yöneticisinde options veya seçenekler diye bir yazı göremedim

heartsmagic

Ubuntu değil mi bu dağıtım? Kullanıcı adını ve parolanı girdiğin bir bölüm gelmiyor mu? GDM arayüzüdür orası. Giriş yöneticisi dediğim yer orası.

linsis

sistem/yönetim/giriş yöneticisi
şifre giriyorum.

panel Türkçe ve seçenekler düğmesi de yok.

genel,yerel,uzak,erişebilirlik,güvenlik,kullanıcılar sekmeleri var.

egitimist

Bilgisayarını yeniden başlattığında karşına gelen giriş yöneticinden bahsediliyor.

linsis

özür o kısım hiç aklıma gelmemişti.

ama seçenekler menüsünde KDE yoktu.

x ile başlıyan bir şey vardı.

GOME vardı. bir kaç seçenek daha vardı ama KDE yoktu.

egitimist

Alıntı yapılan: ufuk_k - 21 Nisan 2008 - 07:55:57
İlle de kubuntu kurmana da gerek yok, sudo aptitude install kubuntu-desktop komutuyla Gnome masaüstünün yanında bir de KDE kurarsın, başlarken sorar zaten hangisi öntanımlı olsun diye, istediğin zaman istediğini seçersin. İkisini de deneyip istediğin gibi olanla devam edersin. İki forumun bağlantısı var tabii, ne de olsa dağıtım Ubuntu.

Yukarıda yazılanları yapmış mıydın?
Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2008 - 14:29:56
Giriş yöneticisi geldiğinde sol alttaki Options'a tıkla, Sessions'ı seç, KDE'yi seç.

Burada bahsedilen şekilde KDE'ye giriş yapabilirsin.

linsis

kurdum ama bir sorun var galiba açılışta sıralama içinde KDE yok.

en iyisi kubuntu 8.04 sürümü bekleyip kurayım.

sanırım 3-4 gün kaldı

ysbostan

Ubuntu da benim bilgisayar cok kasiyor hele hele firefoxda baya bi kasiyor + acik bi program arada sirada kendi kendine kapanip gidiyor..
ZEND kullaniyorum yazdigim her karakterde hafiften bi kasma gozle farkedilebilir..
Tavsiyeniz uzere kde desktop indiriyorum ins. daha performansli olur.
Sonucu olumlu olumsuz buraya yazarim.

Tesekkur ederim.

Edit:Kubuntu desktop yukledim acilis ekrani kubuntu oldu ama gnome acildi ve hic bi islem yapamiyorum surekli boyle bi hata veriyor.

GDM (GNOME Görüntü Yöneticisi) çalışmıyor.
Başka bir görüntü yöneticisi kullanabilirsiniz, örneğin KDM (KDE Giriş Yöneticisi),CDE girişi (dtlogin) veya xdm gibi. Bu özelliği kullanmak isterseniz sisteminizin bunlaryerine GDM kullanacak biçimde yapılandırılması gerekir.

Bilgisayari kapatma dugmesine bastigimda otorumu kapat kullanici degistir vs secenekleri var ama yeniden baslat ve kapat secenekleri yok.
kubuntu-desktop u sildim yeniden baslattim.Silinmemis hala kde ekrani ile giriyorum ve ayni hatalari veriyor.
Bastan kuracaktim ubuntuyu cd sini bulamadim :S

ReEdit: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=203.0 bu konu sayesinde sorunu hallettim gnome ile devam :)