LXDE Masaüstü (Lubuntu)

Başlatan eren, 15 Şubat 2009 - 17:23:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gimp Uzmanı

Arkadaşlar. Celeron 433 64 Mb ram olan bilgisayara hangi linux dağıtımını kurduysam tam verim alamadım.

nrcyln

Arkadaşlar merhabalar, önecelikle lubuntu hakkında yazdıkalrınız beni cezbetti ne yalan söyleyeyim. Şu an bilgisayarımda Ubuntu 8.10 kurulu ama yavaş çalışıyor daha önce de ubuntu 8.04 vardı o da yavaş çalışıyordu. Yazdıklarınızı görünce Lubuntu kurayım dedim ama tüm donamımımı ubuntu kadar iyi tanır mı biraz endişeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar, sevgiler...

Bilgisayarlardan biri Toshiba L10 lap-top (bu komşumuzun bilgisayarı buna ubuntu 8.04 kurulmamıştı, sanırım ram 256 mb den düşüktü.)

Benim bilgisayar: via ezra 800 mhz işlemci, 320 mb ram, ac sound 97 ses kartı, tnt2 riva model 64 32 mb ekran kartı, 20 gb harddisk..

Gördüğünüz gibi sistemler eski ama Lubuntu'yu ben herşeye rağmen denemek istiyorum. Sadece eğer bişeyler ters giderse forumda yeterli yardım bulabilir miyim bilmiyorum. Çünkü aramızda Lubuntu kullanan çok arkadaş yok sanırım. Ubuntu ile ilgili bi mesaj yazmadan forumu araştırarak bütün sorunlarımı çözmüştüm. saygılar, sevgiler tekrardan.. :)

garafatma

Alıntı yapılan: nrcyln - 23 Mart 2009 - 09:17:24
Arkadaşlar merhabalar, önecelikle lubuntu hakkında yazdıkalrınız beni cezbetti ne yalan söyleyeyim. Şu an bilgisayarımda Ubuntu 8.10 kurulu ama yavaş çalışıyor daha önce de ubuntu 8.04 vardı o da yavaş çalışıyordu. Yazdıklarınızı görünce Lubuntu kurayım dedim ama tüm donamımımı ubuntu kadar iyi tanır mı biraz endişeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar, sevgiler...

Bilgisayarlardan biri Toshiba L10 lap-top (bu komşumuzun bilgisayarı buna ubuntu 8.04 kurulmamıştı, sanırım ram 256 mb den düşüktü.)

Benim bilgisayar: via ezra 800 mhz işlemci, 320 mb ram, ac sound 97 ses kartı, tnt2 riva model 64 32 mb ekran kartı, 20 gb harddisk..

Gördüğünüz gibi sistemler eski ama Lubuntu'yu ben herşeye rağmen denemek istiyorum. Sadece eğer bişeyler ters giderse forumda yeterli yardım bulabilir miyim bilmiyorum. Çünkü aramızda Lubuntu kullanan çok arkadaş yok sanırım. Ubuntu ile ilgili bi mesaj yazmadan forumu araştırarak bütün sorunlarımı çözmüştüm. saygılar, sevgiler tekrardan.. :)

Donanımlar eski olduğundan problem çıkaracağını sanmam. Siz kurulumu yapın, problem yaşarsanız yeni başlık açın, mutlaka yardımcı oluruz :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

turabi

Puppy denedim ama memnun kalmadım benim sistem ile anlaşamadılar.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: turabi - 23 Mart 2009 - 15:38:40
Puppy denedim ama memnun kalmadım benim sistem ile anlaşamadılar.

Sorularının cevabını ben vereyim 64 Mb ram ve cel 433 makineye kurdum. Sistem yavaş çalıştı. Ama kararlıydı LXDE kullanıyor. 128 Mb ve üstü Ram varsa çok daha hızlı çalışacaktır. Zaten sitesinde belirtilmiş minimum 128 Mb ram lazım. depo adreslerini debian lenny depo adresleri ile değiştirdim. istediğim programı hatta synaptic paket yöneticisini bile kurdum. Tüm istediğim programları kurdum. Gayet iyi. Eğer Linux bilginiz iyi ise Damn small linux bir tercih olabilir. Program deposu epey zengin.

atomkarinca

Çok düşük donanımlı bilgisayarlar için benim tavsiyem DSL (Damn Small Linux). Puppy'den çok daha iyi çalışıyor. 48 MiB'lık makinada denedim ve gayet düzgün çalıştığını söyleyebilirim.

tatlieksi

En düşük donanımlı pc ye archlinux ile lxde masaüstü ortamı kurun. İksir gibi gelir. Kullandım oradan biliyorum.  celeron 200Mhz işlemci 256 mb sdram UÇUYOR! linux bilginiz az ise iso yu cd ye yardırmadan önce iyice kurulumu araştırıp detaylı bilgileri öğrenip davranın derim.

maxxblade

mustafa.tr

1024 ramli bir makinede USB üzerinden denedim ve sisteme kurulu Ubuntu'dan daha hızlı çalıştı :) Haydi hayırlısı, güzel proje. Doğrudan Ubuntu üzerine ne zaman kurabileceğiz acaba bilen var mı?

esrama

@mustafa.tr Varolan Ubuntu sisteminin üzerine hemen LXDE yi ayrı bir masaüstü yöneticisi olarak kurabilirsin veya LXDE nin resmi sitesinden LXDE masaüstü ile dağıtılan Lubuntu yu indirip sadece onu kullanabilirsin. Ama ben sana ikinicisini tavsiye etmem, konunun başlarında belirttiğim gibi, henüz üstünde çok durulmuş bir sistem değil. Zaten sadece Ubuntu ile dağıtılıyor. İlk söylediğimide yapmak için googlede araştırma yapabilirsin (Ben 3-4 ay önce ayrı bir masaüstü olarak kurmuştum. Fakat linkini hatırlayamamadığım için veremiyorum. Googlede rahatlıkla bulabileceğine eminim )

bytan

Komutu da ben vereyim:

sudo apt-get install lxde
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mustafa.tr

Şuan LXDE'deyim. Teşekkür ederim. Linux'un en güzel yanlarından biri de farklı masaüstü yöneticileri kullanabilmek bence. Bir süre bununla takılayım, bir ara Gnome'a geçerim. Şimdilik panele eklediğim Firefox kısayolunda Firefox simgesini gösterememek dışında bir sorunla karşılaşmadım.

maxxblade

lxde güzelmiş xfce gibi karışık, kde gibi hantal fluxbox gibi ayarlanması zor değil  :)
şuan 2 masaüstü var gnome lxde.
openbox yok lxde'yi compiz ile kullanıyorum ama 4 masaüstü
yapamadım

sabian

Alıntı yapılan: bytan - 18 Nisan 2009 - 10:04:19
Komutu da ben vereyim:

sudo apt-get install lxde

ben de kodlar ne zaman gelecek diye her mesajı okudum :)

teşekkürler.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

esrama

Konunun başında belirtildiği gibi lubuntuyu indirmeye çalışıyorum fakat debian tabanlı olarak iniyor. ben lubuntu yu kurmak istiyorum çünkü debianı sisteme kurmasını bilmiyorum ayrıca debianlı lxde benim eski laptopta açılmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 09 Ağustos 2009 - 11:57:15
Konunun başında belirtildiği gibi lubuntuyu indirmeye çalışıyorum fakat debian tabanlı olarak iniyor. ben lubuntu yu kurmak istiyorum çünkü debianı sisteme kurmasını bilmiyorum ayrıca debianlı lxde benim eski laptopta açılmıyor.

Eğer depolardan kurmak istemiyorsan sanırım iki seçeneğin var:

1. http://pud-linux.sourceforge.net/
2. http://u-lite.org/content/get-u-lite
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

Benim laptopta şu anda winsoft yüklü. Sıfırdan lxde kullanan bir dağıtım kurmak istiyorum. Debian açılmıyor .  ubuntun kurlumu kolay olduğu için onu tercih ederim.

heartsmagic bana vermiş olduğunuz iki link nedir acaba ?

Arkadaşımı linuxa geçireceğim de, xp kötü de olsa çalışıyor...zor olacak gibi....

heartsmagic

Yanlış anlamadıysam bunlar Ubuntu tabanlı LXDE kullanan dağıtımlar. Fakat destekleri ne kadar iyidir bilemiyorum. PUD'un anasayfasından pek bir şey anlaşılmıyor, fakat indirilecek ISO bağlantısı mevcut. U-lite'ınsa kurulum aşaması biraz garip. Verdiğim bağlantıda anlatılmakta.

Eğer arkadaşın ilk defa tanışacaksa Linux ile çok hoş olmaz bu şekilde bence. Makinesi yeterli düzeyde ise en azından Xubuntu kurulabilir.

esrama

128 mb ram büyük ihtimalle sd , intel celeron 648

laptopun modeli : toshiba satellite 4600

xubuntu olursa her türlü kullanmaya hazırız

heartsmagic

Kullanacağı uygulamalara göre uygun olup olamayacağına karar verebiliriz ancak. 128MB çok düşük bir bellek boyutu ancak denemeden inan ben de bir şey söyleyemem.

eren

Gnome 512 MB ram'de bile yavaş kalıyor maalesef. Hızlı sistem için LXDE kullanabilirsiniz ama Ubuntu altında gelen LXDE biraz yavaş kalıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxxblade

Alıntı yapılan: Eren - 09 Ağustos 2009 - 21:53:30
Gnome 512 MB ram'de bile yavaş kalıyor maalesef. Hızlı sistem için LXDE kullanabilirsiniz ama Ubuntu altında gelen LXDE biraz yavaş kalıyor.
bende 512(windowsta 511 linuxta 504 diyor) mb DDR2 ram var,
ubuntu uçuyor :D

Zelku

Dün deneme amaçlı lxde'yi kurdum. Bir kaç simge görünmüyor sadece. Gnome ile 200mb ram harcanırken , lxde ile 110mb harcanmakta. Bana oldukça iyi geldi. Hafta sonu boş vaktim kalırsa , PIII 800Mhz , 256Mb Sd-Ram'li 8 yıllık bilgisayarıma da kurmayı deneyeceğim. Kenarda köşede duracağına bir işe yarar o da. :)

Yalnız, dizüstüme pil konusunda çok yardımcı olduğu söylenemez. Daha doğrusu , Gnome ile arasında pek bir fark göremedim ben.

Aklıma gelmişken , lxde'de , pilde ne kadar enerji kaldığını gösteren bir programcık bulamadım menülerde.

gnome-power-manager

kodunu girerek , göstergeye ulaştım. :)
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Zelku - 29 Eylül 2009 - 21:19:13

Aklıma gelmişken , lxde'de , pilde ne kadar enerji kaldığını gösteren bir programcık bulamadım menülerde.

gnome-power-manager

kodunu girerek , göstergeye ulaştım.

Awn'daki bir applet ile ulaşabildim bende. :D

özgürubuntu

LXDE deneyeyim dedim ama bir türlü internet bağlantısı sağlayamadım :) Kaldırdım ben de o yüzden.. Network Uygulamacığı kablosuzu görmüyor