LXDE Masaüstü (Lubuntu)

Başlatan eren, 15 Şubat 2009 - 17:23:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

LXDE Masaüstü ortamını kullanan Canonical dağıtımının ismi Lubuntu'dur. LXDE masaüstü ortamı son kullanıcı için idealdir. Türkçe desteği ile birlikte gelir.

Ayrıntılı bilgi ve yüklemek için; www.lubuntu.org
LXDE hakkında; www.lxde.org

Not : Lubuntu yapım aşamasında bir dağıtımdır. Şu an için Pud ve Ubuntu Linux temellidir. Resmi Canonical dağıtımı değildir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FUBU

Teşekkürler..
Alıntı YapAyrıntılı bilgi ve yüklemek için; www.lubuntu.org
LXDE hakkında; www.lxde.org
Her 2 adres de aynı yere mi gidiyor? yoksa bana mı öyle geldi?  :)

eren

Aynı adrese gidiyor evet. Lubuntu tek başına bir dağıtım haline gelene kadar aynı yere gidecekmiş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Hayırlı olsun. LXDE güzel bir masaüstü ve başlı başına bir Ubuntu türevi olmayı hak ediyor.

hasansahin

Katılıyorum, performans çok önemli ölçüde artacaktır. Özellikle donanım olarak düşük PC'lerde ideal olur.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

extremebrutal

Ben de uzun bir süre Mandriva ile birlikte LXDE kullanmıştım.. Bariz bir performans farkı olacağını düşünüyorum. Özellikle düşük sistemli bilgisayarlar çin vazgeçilmez olacak ve bence Xubuntu'nun bu konuda ki (ki bana göre Xubuntu ya da XFCE çok da hafif bir masaüstü ortamı değil) ününü geride bırakacaktır.

hasansahin

Aslında haklısın, gerekli ince ayarlar yapıldığında gnome'un performasıda XFCE'ye yakın olabilir. (hizmetler,arkaplan uygulamaları,dosya yöneticisi ince ayarları vs)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

esrama

Ubuntu 9 versiyonu çıkarçıkmaz Lubuntuyu indirip eski laptobuma kurmayı düşünüyorum. Şimdiden verdiğiniz linklere kontrol amaçlı girmeyi denedim fakat linkler çalışmıyor. Lubuntuyu nereden indirebilirim ?
LXDE masasütü gerçekten çok hızlı çalışıyor. Gnome ve KDE programlarını dahi diğerlerine nazaran daha hızlı açıyor :) Fakat birçok eksiği var tabiki... PC me kurdum daha hdd deki ntfs, ext3 kısımlarını bile tanıyamadı.
Ubuntu 8 i eski laptobuma kurmayı denediğim zaman you need 256 ram uyarısını alıyorum. Umarım Lubuntu 9 u kurunca böyle bir sorun ile karşılaşmam ?!?

eren

ftp://mirror.nttu.edu.tw/penk/devel/pud-0.4.8.6-lxde.iso

Buradan indirebilirsiniz. Live CD ve deneme aşamasında. Pud ve Ubuntu 8.04 tabanlı.

esrama

@Eren , verdiğiniz adresten dosyayı indirdim. Winrarı bir kalsörün içine boşalttım. Peki şimdi ne yapmam gerekiyor ? Cd ye direk olarak basmam mı gerekiyor ? Luxubuntu'yu mp3 playerimden kurma gibi bir lüxüm olabilirmi acaba ?

http://lxde.org/download bu sayfaya sonunda gitmeyi başardım. Burada live cd ve usb versiyon yazıyor. USB versiyonu indirip hdd ye kopyalasam bir şekilde çalışmazmı ?

Çağlar

İso dosyaları winrar tarafından açılabiliyor ancak açmamanız gerek. İso dosyasını bir cd yazma programı ile yazdırmanız gerek. Mp3 player lüxünüz var ama araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.
We got a badass over here!

esrama

Peki bu live cd değilmi ? Buradan kurulum yapabilirmiyim ?

Çağlar

Hiç bir fikrim yok ama kurulum yapabilirsiniz kesinlikle.
We got a badass over here!

esrama

şu anda laptop açık, live cd ile lubuntuyu açtım. Fakat yüklemek için yüklemek için hiçbir gösterge gelmiyor karşıma. Laptopu kapatamıyorum. kapatıp açmam 20 dk sürüyor. Gerekirse yarın sabaha kadar açık kalacak,o zamana kadar cevaplarınızı bekliyorum

eren

Alıntı yapılan: esrama - 23 Şubat 2009 - 20:35:22
şu anda laptop açık, live cd ile lubuntuyu açtım. Fakat yüklemek için yüklemek için hiçbir gösterge gelmiyor karşıma. Laptopu kapatamıyorum. kapatıp açmam 20 dk sürüyor. Gerekirse yarın sabaha kadar açık kalacak,o zamana kadar cevaplarınızı bekliyorum

Lubuntu dün güncellendi ve Live CD'den kurulabilir hale geldi. PUD tabanından çıkılmış ve tamamen Ubuntu/Debian tabanına geçilmiş. Kısacası Lubuntu yavaş yavaş doğuyor.

32 Bit Lubuntu indirmek için buraya, 64 Bit Lubuntu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

eren

http://u-lite.org

Ayrıca Lubuntu şu an Ubuntu Lite adında da ilerliyor, anladığım kadarıyla Ubuntu Lite yakın zamanda Lubuntu olacak. Şu an Ubunu Lite ile LXDE sitesinin verdiği Lubuntu 2 ayrı dağıtım olarak ilerliyor.

esrama

http://lxde.org/download sayfasında :
Install LXDE and Debian GNU/Linux into your computer
Thanks to Debian GNU/Linux project for making LXDE easily available. However, there is no installer available in Debian Live image yet. Nevertheless, if you want to install it into your computer system, you can use Debian XFCE+LXDE installation CD image available below

yazıyor. Sanırım lubuntu tek başına kurulum içermiyor... :(

eren

Lubuntu (LXDE Debian/Ubuntu) ve Ubuntu Lite adı altında 2 ayrı proje yürüyor ve ne yaptıklarını bende tam olarak bilemiyorum. Çünkü çok keskin kararlar alıp çok keskin dönüşler yapıyorlar. Sistemin oturması için biraz daha beklemek gerekiyor.

esrama

Evet öyle gözüküyor. O zaman fluxubuntu kurayım diyeceğim ama beni aşar . Xubuntuyu kursam 64 ramda çalışırmaz. Basit dağıtımlar beni aşar..

atomkarinca

Alıntı yapılan: esrama - 24 Şubat 2009 - 17:50:50
Evet öyle gözüküyor. O zaman fluxubuntu kurayım diyeceğim ama beni aşar . Xubuntuyu kursam 64 ramda çalışırmaz. Basit dağıtımlar beni aşar..

Damn Small Linux deneyin, hem kullanımı kolaydır hem de 48 MiB ram'de bile kullanmışlığım var.

esrama

Damn Small linuxu şimdi cd ye basıp açmayı denedim. Laptopta açılmadı. Zaten bilgisayarıma kurdum bu beni aşar diyip dvd yi çöpe attım. Gerçekten çok çok zor kullanımı var. Fakat lubuntuya kafayı taktım ben!
Lubuntu ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Programlar kısmından pcman'a  tıklayınca masasütündeki home ve install simgeleri gözüktü. İnstall'a tıkladım. İlk 3 adımı yaptım parttion kısmını açamadı. İnstall cracshed dedi. Zaten 3. adıma 20 dk sonra ancak gelebildim. Bu kadar yavaşlık olmaz olsun! Crashed ekranında ne yazdığı okuyamadım. Program cevap vermiyordu. Benim live cd yi kasmadan açtırmam için ne yapabilirim ? Mesela başlangıçta f2 tuşu ile komutu düzenleyebiliyorum. Oraya bişiler yazsam veya silsem bi faydası olurmu ?

Şöle bir şey denedim. Live cd ile cd içinde bulunanları C (windowsun kısmı) nin içine kopyaladım. Tabi windowun tüm dosyalarını sildim. Fakat laptopu yeniden başlatıtığımdan ntrld eksik hatasını verdi.

System monitör olsa birkaç servisi kapatsam iyi olurdu ama bir system monitiör yok. Bu kadar kasılan bir durum olmaması gerek! Pardus 2007 bile bu laptopa kurmuştum. Böyle bir şey olması mümkün değil. KDE masaüstü lxde ye göre kat kat daha ağır !

eldirr

Ubuntu/Debian Live Lubuntu yükledim çok hızlı çalışıyor uzun süredir Linux dağıtımı kullanmıyordum ancak Lubuntu yeniden ısınmamı sağladı.

Gimp Uzmanı

Lubuntu 64 Mb ram 486 tabanlı bir bilgisayara kurdum. Gerçek anlamda performansı başarılı. LXDE çok stabil çalışıyor. Tek problem kurulumun 1.5 saat sürmesi. Birde Puppy Linux denemek istiyorum. Sonucu akşama yazarım.

extremebrutal

Ben geçen sene düşük sistemli bir bilgisayara TinyME.2008 LXDE kurmuştum ve neticeden bir hayli memnun kalmıştım. Denemek isterseniz tavsiye ederim..

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: extremebrutal - 22 Mart 2009 - 13:25:27
Ben geçen sene düşük sistemli bir bilgisayara TinyME.2008 LXDE kurmuştum ve neticeden bir hayli memnun kalmıştım. Denemek isterseniz tavsiye ederim..

Deneyip en çok memnun kaldığım dağıtım pupy linux. Tavsiye ederim.

http://puppylinux.org/