Depolar ve dağıtımlar

Başlatan platonix, 20 Nisan 2008 - 15:25:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

selam,
kafama takıldı;

şimdi biz paket yükleme programları ile depoya bağlanıyoruz ve değişik deloları da ekleyebiliyoruz
ama diyelim ki pardusun deposunuda ekledik ya da madrakenin debianın, peki bu değişik dağıtımların paketleri ubuntuda tam uyumla çalışır mı?
Tahminimce debianınki çalışacak çünkü ubuntu debian tabanlı diye biliyorum ve tabi gnome için yazılmış programlar ya diğerleri?

fuat

Apt ile paketlenmiş çoğu programı yüklüye biliyorsun ama kesinlik yok.Diğer dağıtımların paketilerinide bi şekilde yüklersin ama bu zaman sistemin kararlılığı gider.

Sypro

Debian tabanlı olması debian paketlerini sorunsuz kullanacağı anlamına gelmez. Başka bir dağıtımın paket listesi de büyük ölçüde çalışmayacaktır. Linux mint ile Ubuntu sorun çıkarmaz mesela çünkü ikisi de aynı depodan paket çekiyor; ama openSuSe deposu eklerseniz orda iş değişir, en başta DEB formatında değil. Sistemin stabilitesini bozma riskine girerseniz deneyin, yoksa kesinlikle tavsiye etmem.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

platonix

Peki hangi depoları kullanabiliriz sağlıklı olarak.

heartsmagic

Değil başka bir paket sistemine sahip dağıtım Debian bile eklenmez. Her dağıtımın kendisine göre paketleme sistemi vardır, bağımlılık çözme sistemi vardır, isimlendirme sistemi vardır. Bu nedenle Ubuntu ile Ubuntu depoları kullanılır. Resmi depolar haricinde 3. şahısların açacağı Ubuntu depoları bile ne %100 güvenlidir ne sağlamdır. Eklerken, kurarken dikkatli olmak, riske göz yummak gereklidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Ubuntu'nu kendi depoları yetersiz değil ama ille de başka paketler istiyorsanız internette Ubuntu için farklı depolar bulup ekleyebilirsiniz. Ne yazık ki bunlar da çoğu zaman stable olmuyor, erişimi kaybediyorsunuz. Bir de www.getdeb.net var. Burda da eski-yeni paketleri aratabilirsiniz.

YaPaY

Resmi depolar biraz yavaş. Mesela opera 9.5 çıktı bugün, tamam operanın sayfasından iniyor ama ben çalıştıramadım. Tar.gz ile derleyince çalışır belki ama benim açıkçası derlemeyle uğraşacak vaktim yok.

Şöyle bildiğiniz 0 day ubuntu deposu var mı?

ufuk_k

Opera ubuntu deposunda yok, ne demek istediğini anlamadım. Sitesinde deb pakedi var, o kadar. tgz dosyasını indirip, bir yere açıp, cd ile dizine girip ./install.sh komutu ile de kurulabilir. Çıkan sorulara "y" diyip geçersin.

Eren

Bazı programlar (Opera, Frostwire v.b.) Ubuntu için geliştiricileri tarafından paketleniyor. Bu paketleri istediğiniz programın sitesinden güvenle yükleyip kullanabilirsiniz.

Mepis

Alıntı yapılan: ufuk_k - 14 Haziran 2008 - 00:36:57
Opera ubuntu deposunda yok, ne demek istediğini anlamadım. Sitesinde deb pakedi var, o kadar. tgz dosyasını indirip, bir yere açıp, cd ile dizine girip ./install.sh komutu ile de kurulabilir. Çıkan sorulara "y" diyip geçersin.

Opera Ubuntu deposunda var, saniyorum ekstra depolari acmadiniz.

Sypro

3 ay sonra program depolara girmiştir zaten :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."