(K)Ubuntu ve OpenSUSE

Başlatan utdmr, 15 Şubat 2009 - 14:47:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

KDE4'ün yayınlanmasından itibaren üzülerek söylüyorum ki KDE4'ü Gnome'dan daha çok kullanışlı ve güzel buluyorum. Bu yüzden ilk olarak Ubuntu üzerinde KDE4 kurup, ardından da doğrudan Kubuntu Intrepid kullanarak sadece KDE4 masaüstü kullanmaya başladım. Ama KDE ile ilgili araştrma yaparken farkettim ki çoğu kişinin düşündüğü gibi Kubuntu, KDE kullananlar içinde yavaş bir dağıtım imiş. Bu yüzden de dağıtım değiştirme kararı aldım. Size de danışacağım konu, hangi dağıtımın bana uygun olacağı. Pek ileri bir Linux bilgim yok, ama Ubuntu'da sağ kalabiliyordum en azından. OpenSUSE'yi düşünüyorum, ancak sizin öneriniz nedir?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Xenophobia

OpenSuSE'de, Ubuntu kadar Türkçe bir sistemdir.KDE ile stabil çalışır, kullanımı çok basittir.Bir kaç gün içerisinde alışırsın. Tavsiye edebileceğim bir sistemdir.

utdmr

İngilizce problemim yok, en çok aradığım özellikler hız ve stabilite. Tabi KDE4 ne kadar stabil olabilirse...
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

Diğer dağıtımlar bölümüne taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Opensuse, başlangıçta birçok servis çalıştırır. Heleki DVD'den kurulum yaparsanız 18-20 tane servisin çalıştığını görürsünüz.
Aslında -ingilizcenizde iyiyse- opensuse.org adresinde çok ayrıntılı anlatımlar ve dökümanlar bulmanız mümkündür.
Tavsiyem, kurulumdan sonra Yast2 ile ince ayar çekme yoluna gidin, gereksiz modulleri ve servisleri iptal edin, hdd optimizasyonu yapın(hdparm/sdparm).
Ayrıca opensuse ile gnome 2.24 hiç zevk vermiyor. Sadece KDE 4.1.3 kullanın. Belkide 4.2.0'a güncellemeleri yayınlanmıştır.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

utdmr

Zaten Gnome amacım olsaydı şaşmazdım Ubuntu'dan, bence dağıtım olarak baktığımızda ve Gnome masaüstünü taşıyan en iyi dağıtım Ubuntu. Ama malesef ki KDE uyumluluğu açısından pek iyi değil. Peki OpenSUSE'den başka dağıtım önerebilir misiniz, firma bağımsız?
--

Mint

Mandriva ile KDE denedim cok memnun kaldim tavsiye ederim.

hasansahin

Alıntı yapılan: utdemir - 16 Şubat 2009 - 18:38:48
Zaten Gnome amacım olsaydı şaşmazdım Ubuntu'dan, bence dağıtım olarak baktığımızda ve Gnome masaüstünü taşıyan en iyi dağıtım Ubuntu. Ama * maalesef ki KDE uyumluluğu açısından pek iyi değil. Peki OpenSUSE'den başka dağıtım önerebilir misiniz, firma bağımsız?
LinuxMint 6'nın KDE4 sürümünü bekleyin. Diğer alternatifimizde SabayonLinux olabilir. Gayet şık ve hoş bir dağıtımdır.
Ama anlayamadım Kubuntu+KDE4 neden yavaş çalışsınki?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

utdmr

Kubuntu'ya verilen desteği pek fazla olmadığını okumuştum. Ve de OpenSUSE'den mumnun kalmayıp ArchLinux kullanmaya başladım. Gariptir ki pek zor bir kurulum olmadı, Ubuntu Server'a kde kurmaktan çok daha kolay Arch üzerine KDE4 kurmak:)... Teşekkürler hepinize...
--

mtilhan

Bir şey soracağım.
OpenSuse üzerinde KDE 4.2 aşağıdaki sistem ile iyi çalışır mı?
20 GB Harddisk
256 MB Ram
1.5 GB Swap alanı
32 MB Ekran Kartı
1.70 GHz İntel Celeron işlemci.(Pentium IV)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mtilhan - 28 Şubat 2009 - 11:36:07
Bir şey soracağım.
OpenSuse üzerinde KDE 4.2 aşağıdaki sistem ile iyi çalışır mı?
20 GB Harddisk
256 MB Ram
1.5 GB Swap alanı
32 MB Ekran Kartı
1.70 GHz İntel Celeron işlemci.(Pentium IV)

Şahsî görüşüm, hiç sanmıyorum.

mtilhan

Tahmin etmiştim :)
Xubuntu 8.10 kullanıyorum ama o da kasıyor. lxde kurdum o da ingilizce :D ve çok konfigurasyon gerekiyor.
Offf offf :D
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mtilhan - 28 Şubat 2009 - 11:52:36
Tahmin etmiştim :)
Xubuntu 8.10 kullanıyorum ama o da kasıyor. lxde kurdum o da ingilizce :D ve çok konfigurasyon gerekiyor.
Offf offf :D

Fluxbox masaüstü yöneticisini deneseniz, nasıl olur? Bildiğim kadarıyla daha hafif bir yönetici.

Ek:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6638.msg77773.html#msg77773

mtilhan

Fluxbox'ta var ama o da istediğimi vermedi.
Neyse artık 9.04'te XFCE 4.6'yı bekleyeceğim ikisi de hızlandırma yapmış umarım istediğim performansı verir.
Şöyle söyleyeyim XFCE'de Windows'takinden daha kötü çalışıyor firefox :)

ynt

Alıntı yapılan: mtilhan - 28 Şubat 2009 - 11:59:43
Fluxbox'ta var ama o da istediğimi vermedi.
Neyse artık 9.04'te XFCE 4.6'yı bekleyeceğim ikisi de hızlandırma yapmış umarım istediğim performansı verir.
Şöyle söyleyeyim XFCE'de Windows'takinden daha kötü çalışıyor firefox :)

Xfce masaüstü yöneticisi ile bu sistemde istediğin performansı yakalaman zor, bu yüzden fluxbox,lxde ve openbox masaüstlerinden birini kullanman daha mantıklı. Sana Linuxmint Fluxbox'u öneririm; xfce ile fluxbox kaynaştırılmış bu sebeple düzenleme yapmak gerçekten çok kolay, xfce araçları kullanıldığı için zorluk çekmessin. Xubuntu'dan çok daha hafif olacaktır.

ceylandag

Çok zaman geçmiş bu mesaj yazılalı ama yine de belirtmek isterim;
Opensuse kullanımı pek kolay değil.Ben beceremedim ve sistemden kaldırdım .
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

localhost

OpenSUSE ve Mandriva KDE4 kullanimda gayet stabildir. Kim KDE4 kullanacaksa bu iki dagitimi tercih edebilir.
Linux LPIC1 - MCSA

Contempt

Kde için tavsiye edebileceğim  kendi kullanıyor olduğum mandrivayı tavsiye edebilirim. Kde4 cesurca kullanan ender dağıtımlardan biridir.
Herşeye Rağmen...