Sudo Şifre Sorunu ve Ntfs Disk Açma

Başlatan r4pst4r, 10 Mart 2009 - 13:07:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

r4pst4r

arkadaşlar yeni girdim bende lunix sevenlerin arasına :) Kurulumu yaptım sorunsuzca kurdum * her şey çok güzeldi driverler otomatik yüklendi birtek ekran kartı vardı onuda indirip kurdum compiz falan aktiv etmek istiyorum ama sudo şifresi istiyor bende birtürlü sudo şifresi alamadım lütfen açıklarken yeni başlayan biri oldugum icin basit anlatırsanız sevinirim :)

2. sorunum: 3 de bölümmüş yerim var ancak bunlarda çok önemli bilgilerim var bunları nasıl acacam acarsak icindeki bilgiler silinirmi birde nasıl çalıştıracağımızı anlatırsanız çok mutlu etmiş olursunuz şimdiden herkese teşekkürler..

ihtiyar said

Hoş geldiniz ve mutlu Ubuntu'lu günler dileyerek başlayayım. :)

sudo şifre sorusu, sistemem girerken login/giriş ekranında girdiğin şifredir. sudo ile bir komut verdiğinde şifre ister ve sen şifreyi yazarken görsel olarak göstermez şifre girdiğini. Entere bastığında şifre kabul edilir ya da edilmez.

Ntfs ile ilgili sadece arama yapmanı önereceğim. O kadar çok bilgi mevcut ki şu anda konuşsam sadece gevezelik yapmış olurum. :)

Madem yeni başlamışsın, forumu iyice gezmeni ve hazırlanan belgeleri okumanı tavsiye ederim. Bir de şimdiye kadar çıkan dergilerimizi de okursan çok faydası olacaktır. Haydi kolay gelsin. ;)

r4pst4r

dediğiniz gibi sistemi otot giriş yaptırdım şifreyide kolay bişi koydum zaten sudo şifre istediğinde giriyorum ama sorry invalid mi ne öyle bişiler diyor anlamadım gitti  :S

ihtiyar said

Alıntı yapılan: r4pst4r - 10 Mart 2009 - 14:05:53
dediğiniz gibi sistemi otot giriş yaptırdım şifreyide kolay bişi koydum zaten sudo şifre istediğinde giriyorum ama sorry invalid mi ne öyle bişiler diyor anlamadım gitti  :S

Otomatik giriş ayarlamış olabilirsiniz, sorun değil. Ama bir şifre koymuşsunuz. Bu şifre ile sudo komutundan sonra istenen şifre aynıdır. Büyük/küçük harfe duyarlıdır. Dikkatlice tekrar girmenizi öneriyorum.

heartsmagic

Probleme ait yardım verilmiş güzel bir şekilde. Beni ricam senden @r4pst4r başlıklarda "lütfen yardım" gibi ibareleri kullanmaman olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.