Ana Menü

gnu cash

Başlatan mccaner, 15 Şubat 2009 - 14:02:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mccaner

arkadaşlar ben ubuntu veya linuxte çalışan bir muhasebe programı arıyordum ve gnu cash denilen gayet profosyonel bir program buldum. program gayet güzel her ne kadar ben muhasebeden anlamıyor olsamda program bunu hissettiriyor. yalnız bu program benim daha doğrusu kullanım amacım için fazla teferruatlı. açık kaynak kodlu bir program. acaba ben bu programı kendi ihtiyaçlarıma göre tekrar şekillendire bilirmiyim. ve şu anda mevcud dil desteğini arttırabilirmiyim. bunun paket olarak hazırlanmasına gerek yok. şu an kurulu olan programdada değişiklik yapmak mümkünse bu daha iyi olur. zira bu programı kendim için diye nitelendirsemde eğer bunlar yapılabblirse  çok büyük bir camiaya hizmet verecek. şu anki kullanımı ve şekli bizim için dediğim gibi biraz fazla teferruatlı. bunu basitleştirip istediğimiz şekle getirmek mümkünmü acaba? teşekkürler.

ihtiyar said

http://www.tekir.com.tr/

Bu da işinize yarabilir. Sanırım muhasebe programı olarak da kullanılıyor ya da zaten sadece muhasebe programı. -Arasındaki farkı bilmiyorum. :)-

mccaner

teşekkürlewr. ewet tekirde bir muhasebe programı. daha çok pardus için hazırlanmış. ama onu kuamadımda kurulu bilgisayarda kullanamaımda. biraz garip bir program. ben ısrarla gnu cash i değiştirmek isterim. bu mümkünmü?

atomkarinca

Çeviri işlemini Launchpad üzerinden yapabilirsiniz. Şu anda çok küçük bir bölümü çevrilmiş görünüyor, sanırım bunun çevirisine bir çok kullanıcı sevinecektir.

https://translations.launchpad.net/gnucash

Programı değiştirmeye gelince, eğer programlama biliyorsanız yapabilirsiniz pek tabii ki. Bu yazılım GPL lisanslı olduğu için sitesinde kaynak kodları mevcut ve indirebilirsiniz. Ne yazık ki hangi dilde yazıldığını bilmediğim için bu konuda daha fazla bilgi veremem.

mccaner

hıım anlıyorum. yani benim gibi amatör biri bunla uğraşamaz. ben düşünüştümki mevcut kurulu program üzernden değişiklik yapabilirim.
peki bu programı dediğim şekilde düzenleyebilcek vea yardımcı olacak arkadaşlara ulaşabilmem mümkünmü? zira dediğim gibi eğere olursa çok byük bir camiaya hizmet edecek. benim programcılığım yok ama anlatılırsa yapabilecek kapasitede olduğuma inanıyorm.
verdiğiniz cevaplar ve ilginiz için çok teşekkürler.

atomkarinca

İstediğiniz şekilde yapılabileceğini pek sanmıyorum o yüzden benim önerim değişik alternatifleri denemeniz. Mesela OpenOffice.org'un Base programı belki aradığınız şey olabilir.

mccaner

base bir veri tabanı. ben bir uhasebe programı diyorum. gnu cash güzel bir program. ama biraz karışık. sadece bunu hafifletmek maksat. bir programcı için yol göstermek o kadar zor olmasa gerek diye düşünü yorum ben.

atomkarinca

Pardon karıştırmışım.

heartsmagic

@mccaner, emin ol istediğin şey oturup programın kendisini öğrenmekten kırk kat daha zor. Program hangi dille yazılmış ben de bilmiyorum ancak o dili güzelce öğrenip değişiklik yapmak yerine, oturup programı öğrenip ardından da bir "nasıl kullanılır" belgesi hazırlamak camia için çok daha faydalı olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mccaner

hııım anlıyorum. ben bu kadar vahim olduğunu düşünmemiştim. açık kaynaklarda bu iş kolay olur die düşünmüştüm . cahillik işte neyse çok teşekkür ederim. uğraşacaz artık. bir şekilde bunu halletmem lazım. eğer muhasebe bilgim olsaydı çok daha rahat olurdu ama napalım. peki bu kaynak kod yapılandırması veya derlenmesi en temel olaymı. yani bahsettiğiniz yazılım dilinden özgürmü? demek istediğim bu kodları ben nerde derlersem olur. gibi bir olay varmı? istediğim yazı dilinde.

heartsmagic

Kaynağı açık ve özgürdür. Eğer programın yazıldığı dili biliyorsan ve hakimsen elbette her şey kolay. Fakat bu kabul etmeliyiz ki kolay bir mesele değil. Sonuçta insanlar bu işe emek verip bir dil öğreniyorlar, ha deyince olacak bir şey değil yani.

Programlar bir dille yazılırlar ve derlenirler. Sen istediğin dilde yazarsın ama istediğin dilde (ya da senin ifadenle yerde) derleme diye bir olay yok. Hangi dille yazıyorsan o dil için derlersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Bugün bu yazıya rast geldim, belki işinize yarar.