OpenDNS nedir nasıl kullanılır ?

Başlatan esrama, 13 Şubat 2009 - 13:55:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

OpenDNS hakkında internette araştırma yaptım fakat ne olduğu ve nasıl işlediği hakkında bilgiler bulamamdım. Sadece kullanın ve yasak sitelere girin başlıkları altında nasıl dns kullanılır diye anlatımlar mevcut. Bunun "open" olmasının sebebi nedir. DNS kullanınca proxy ye bağlanımadan bir siteye girilebiliyorsa güvenlikte bir sorun çıkarmı? Banka işlemlerimizi yabapilirmiyiz ? Artıları eksileri nelerdir ?
(Hatta dns nin ne olduğunu anlatabilcek olan varsa çok iyi olur .. :) :) )
Teşekkürler!

3mr3

Yasaklı olan bütün siteleri açıyor. Fakat bankacılık işlemleri olarak kimilere zararı var diyecek, kimileri zararı yok diyecek. Yani bu konu kafanızı çok karıştırabilir ki Telekom DNS geçip rahatça oradan da yapabilirsin bu işlemi. Bende demin bir araştırma yaptım mesela windowscular opendns kaydedip hiçbiri memnun olmamış ve nedeni çok yavaş olması :D. Linux üzerinde böyle sorun olanlar yok sanırım. Bende OpenDNS kullanıyorum. Yasaklı sitelere girmek için kullanabilirsin ve bu gibi işlerde zararı yok ama banka işlemleri olarak yorum yapamam. :)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

esrama

Peki dns yi kapatıp açmak uzun zaman alırmı? Bunun için ff te eklenti varmı ?

Çağlar

@esrama şimdi DNS geçittir. Ben OpenDns tavsiye etmem UlakNet deneyin derim. Tabii yere göre değişiyor. 8.10 kullanıyorsanız ağ simgesine sağ tıkayın edit connections deyip ağınızı seçip edit diyin. Sonra IPv4 settings seçeneğinden method'u dhcp adress only yapıp dns server kısmına yazın sonra ağı kapatın açın. Eğer 8.04 ise forumda arama yapmanızı tavsiye ederim.
We got a badass over here!

esrama

dns değiştirmek kolay ve kısa görünüyor ...

Çağlar

Aynen öyle @esrama ve çok fark ediyor.
We got a badass over here!

heartsmagic

DNS geçitten ziyade çözümleyicidir. Kabaca anlatmak gerekirse bizler her sitenin IP adresini yazmayalım diye alan adları kullanılmaktadır. Örneğin google.com gibi. Biz google.com'a istek yapınca DNS sunucusu bu alan adının IP adresini çözümler ve bizi oraya yönlendirir. Hangi DNS sunucusunu kullanacağımız bize bağlıdır. Eğer bir tane belirlemezsek sistem ilk olarak modemden çıkarak (veya bağlantımız nasıl sağlanıyorsa) ISP'ye istek yapar. ISP de bir üzerindekinden alır, o da bir üzerindekinden. Sonuçta hangi DNS sunucusunu kullanacağımız bize bağlıdır. OpenDNS de bir DNS sunucusudur, isminin ve felsefesinin "open" olmasından başka bir şey değildir. Kendi sistemine sen de bir DNS sunucusu kullanarak kendin işlerini yürütebilirsin.

DNS değiştirmek bankacılık vs. gibi işlemlerde bir tehlike arz etmez.   
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Prometheus

Alıntı yapılan: 3mr3 - 13 Şubat 2009 - 14:18:42
Yasaklı olan bütün siteleri açıyor. Fakat bankacılık işlemleri olarak kimilere zararı var diyecek, kimileri zararı yok diyecek. Yani bu konu kafanızı çok karıştırabilir ki Telekom DNS geçip rahatça oradan da yapabilirsin bu işlemi. Bende demin bir araştırma yaptım mesela windowscular opendns kaydedip hiçbiri memnun olmamış ve nedeni çok yavaş olması :D. Linux üzerinde böyle sorun olanlar yok sanırım. Bende OpenDNS kullanıyorum. Yasaklı sitelere girmek için kullanabilirsin ve bu gibi işlerde zararı yok ama banka işlemleri olarak yorum yapamam. :)

nasıl başlıyım bilemiyorum, çok fazla yanlış var yazıda.

hemen bir üstümdeki mesajda arkadaş çok güzel anlatmış dnsnin ne olduğunu.

Opendns yi uzun zamandır kullanıyorum, ilk geçtiğimde ilk farkettiğim "vaaavvv ne kadar hızlı" olmuştu. normalde gözle görülmeyen hızı ben gözümle görmüştüm belki rastlantı ama çok daha hızlı  tüm dnslerden.
Memnun olmayanlar için ne desem yanlış anlaşılcak onun için susuyorum =)

bankacılık işlemlerine gelince, sen boğaz köprüsünden geçeceksin ve bankaya gideceksin. ister sana yakın olan köprüden geçer daha hızlı gidersin ister uzak köprüden gidersin bu senin banka hesabını değiştirmez =D dns de aynen böyle bişey, bi köprü. opendns kullanın yakın köprüden gidin heryere.

hagiwhat

opendns illegal site dostu ve Turkiyede aktif kullanılan platform. Ama şu an revaçtadır. Proxyleri bazı sitelerin erişimine olanak vermiyor malesef :)

Prometheus

Alıntı yapılan: hagiwhat - 21 Şubat 2009 - 00:53:17
opendns illegal site dostu ve Turkiyede aktif kullanılan platform. Ama şu an revaçtadır. Proxyleri bazı sitelerin erişimine olanak vermiyor * maalesef :)

birçok illegal siteyi direk open dns nin engellediğine bizzat şahit oldum, illegal site dostu demek çok anlamsız. karalamadan öteye gitmez.

LaMuCi

Sana Dns hakkında genel bilgi sahibi olabileceğin bir link verebilirim eğer gerçekten ne olduğunu öğrenmek istersen

http://tr.wikipedia.org/wiki/DNS

heartsmagic

"illegal site dostu" bölümüne ben de katılamıyorum.

heartsmagic

Kısa cevap: Hayır.
Sen DNS belirlemezsen modem DNS bulmaz, ISS sağlayıcının DNS sunucusunu kullanır. OpenDNS güvenilir bir DNS sunucusudur. DNS değiştirmenin modem işleyişi ile alakası yoktur, fakat bilinmeyen DNS sunucuları kullanmanın diğer başka güvenlik sıkıntıları olabilir.