Gönderen Konu: Ubuntu dan ubuntu ya ağ kurulumu?  (Okunma sayısı 2626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
bir bilgisayarda 2 ethernet kartı var ve biri internete biri de diğer bilgisayara bağlanmak için kullanılıyor. bilgisayarlar bağlı gözükmesine rağmen diğer bilgisayar ne internete girebiliyor ne de bilgisayarlar arası dosya transferi gerçekleşebiliyor. xp ile ubuntu yu birbirine bağlamıştım sorun çıkmamıştı. bilgi bulabileceğim bir link ya da burdan yardım edebilecek kimse varsa yardımlarını esirgemesin lütfen. şimdiden teşekkürler.

« Yanıtla #1 : »
Diğer taraftan internete girecek makinenin Gateway ayarını internete çıkan makinenin ethernet bacağı olacak şekilde ayarladın mı?

Dosya transferini neyle yapmaya çalışıyorsun?

Her şeyden önce makineler cidden birbirini gördü mü? Pingleme başarılı mı mesela?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #2 : »
bunların hiçbirini gerçekleştiremedim maalesef. hiç bilgim olmadığından kaynaklanıyor. nerelerden yapılacağını bile bilmiyorum.

« Yanıtla #3 : »
Elle denesek nasıl olur acaba. Ben çift kart için ağ yöneticisinden bir şey göremedim. Ancak eth0 ve eth1 olarak iki kart var diyelim ki.

Kod: [Seç]
sudo ifconfig eth0 192.168.2.5
sudo ifconfig eth1 192.168.2.6

olacak şekilde iki bacak için IP verilir.

Diğer makinede de aynı işlem tek bacak için 192.168.2.7 olarak yapılır. Gw olarak da yukarıdaki hangi bacak internete çıkıyorsa o gösterilir diye düşünmekteyim. Ağ konusunda daha tecrübeli arkadaşlar yorum yapabilirler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #4 : »
Ubuntu'da yapmadım ancak, Pclinuxos kullanırken NFS yoluyla 2 bilgisayarı (laptop ve desktop) biribirine bağlayıp dosya transferi ve browsing gerçekleştirmiştim. Windows makinayla da samba yoluyla bağlamıştım. NFS hakkındaki ubuntu dökümanlarına baktınız mı? Ya da sorun başka bir yerde de ben mi yanlış yönlendiriyorum bilemedim ama. Ayrıca aynı karttan hem internete bağlanma hem de ev ağı kurmak zaten mümkün diye biliyorum, en azından bende öyleydi.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2008 - 23:15:13 Gönderen: ufuk_k »