Openchrome'dan komple kurtulmak veya durumu düzeltmek sorusu

Başlatan FeNDeR, 12 Şubat 2009 - 00:39:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FeNDeR

Selam arkadaşlar.

Via/S3 Unichrome çipsetine sahip onboard grafik kartına sahibim ve bilgisayarımda tavsiye edildiği üzere openchrome sürücüsü kurulu vaziyette. Ancak kernel güncellemesi yapamıyorum. Daha doğrusu, 2.6.24-19'dan daha güncel bir kernele geçtiğim vakit (ki şu an depolardaki en güncel kernel sürümü 2.6.24-23) login ekranına kadar geliyorum ancak xserver açılmıyor. Masaüstüne bir türlü ulaşamıyorum. Tekrar login ekranına geri dönüyor. Ekranda bir anlık parazit gibi bozuk renkler, görüntüler oluşuyor, masaüstü açılmıyor.

Xorg.conf'a "disable dri" satırını eklediğimde masaüstü açıldı, ancak bırakın film filan izlemeyi, pencereler bile kare kare açılıyordu. Dolayısıyla satırı sildim, eski kernelime tekrar geri döndüm.

Aslında şu an kernelin 2.6.24.-19 sürümünü kullandığım için bir sorun yok. Ama anladığım şu ki, openchrome olduğu sürece kernel güncelleyemeyeceğim. Sürücüsünü kaldırmam bir işe yaramıyor, çünkü ekran ve grafik tercihleri bölümünde (screens and graphics) grafik kartım parantez içinde openchrome olarak görünüyor. Openchrome'dan tamamen kurtulmak istiyorum ancak yolunu bulamadım.

Ubuntu'yu ilk kurduğum günlerde hiçbir şeye dokunmamıştım ve görüntü gayet normaldi. Otomatik tanımıştı ve ekstradan bir sürücü kurmama gerek yok gibi görünüyordu. Ancak compiz sevdasıyla openchrome'u, adımları tek tek uygulamaya çalışarak kurmuş, sonra sorunlar olmuş, bunları düzeltmeye uğraşmış ve bir dereceye kadar düzeltebilmiştim. O acemi günlerde ne yaptım onu bile hatırlamıyorum :) 

Uzun bir mesaj olmuş. Velhasıl, bu sürücüden nasıl tamamen kurtulabilirim, veya başka bir çözüm yolu var mı diye soracağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.