Ubuntu haricinde kullanmaktan en fazla zevk aldığınız dağıtım hangisi?

Başlatan heartsmagic, 11 Şubat 2009 - 09:36:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu haricinde kullanmaktan en fazla zevk aldığınız dağıtım hangisi?

Arch Linux
Debian
Fedora
Gentoo
Mandriva
Mint
OpenSuse
Pardus
PCLinuxOS
Slackware
Zenwalk
Diğer
Başka dağıtım kullanmıyorum
FreeBSD
Damn Small Linux (DSL)
Slax
gNewSense
Elementary OS

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 01 Nisan 2009 - 12:04:13
Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2009 - 11:57:41
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 01 Nisan 2009 - 11:46:08
Linux dağıtımı diye bir belirtme olmadığından dolayı FreeBSD'de kalabilir diye düşünüyorum.

O zaman OpenBSD, NetBSD, MacOSX, Solaris, Nexenta vs. ellerinden öper :)

Bunların hepsi Bsd olsa olur mu ?

Bunların hepsi BSD mi kullanıyor acaba? Misal, MacOs.

heartsmagic

Olmaz zira BSD ve sayılanlar farklıdırlar. *BSD olarak yazılanlar bile farklı sayılabilir.

Not: MacosX BSD değil de Unix temellidir.
Not2: Bu Unix'in tarihi çok karışıktır, dallanmış budaklanmıştır :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 01 Nisan 2009 - 12:04:13
Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2009 - 11:57:41
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 01 Nisan 2009 - 11:46:08
Linux dağıtımı diye bir belirtme olmadığından dolayı FreeBSD'de kalabilir diye düşünüyorum.

O zaman OpenBSD, NetBSD, MacOSX, Solaris, Nexenta vs. ellerinden öper :)

Bunların hepsi Bsd olsa olur mu ?

Olmadı winfovsuda ekleyelim bare :P
Herşeye Rağmen...

maxxblade

atomkarinca

dark_memo

bence debian
fazla bildiğimden değil ama arkadaşda var.ordan tanıyorum.

yvz

İlk başta kde hoşuma gittiği ve yerli ve güzel bir dağıtım olduğu için Pardus demiştim. Arch'ı kurup kullanmaya başladığımdan beri fikrim değişti. Ubuntu Windows için neyse, Arch Ubuntu için odur deyip oyumu değiştiriyorum.

William Wallace'tan bir alıntıyla bitireyim : "Özgürlüüüük!" :P

Thiras

Kesinlikle arch. Çok beğendim.

Edit: En beğendiğim os macosx

eren

MacOSX Darwin çekirdeğini kullanıyor. Çekirdek açık kaynak kodlu yani üzerine x86 için Gnome giydirilip bir dağıtım olarak dağıtılabilir. Ancak .dmg Mac'e özel o sebeple kullanılamıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

icedheart

Eski ama şimdikinden daha performanslı bilgisayarımda pardustan sonra mandriva kullanmıştım kde'yi bana sevdiren dağıtımdı diyebilirim. Şu anki 1.6 celeron işlemcili 1 gb ram'a sahip bilgisayarımda performansı ne olur acaba diye sormaktan kendimi alamıyorum.

Contempt

Alıntı yapılan: icedheart - 06 Mayıs 2009 - 02:35:08
Eski ama şimdikinden daha performanslı bilgisayarımda pardustan sonra mandriva kullanmıştım kde'yi bana sevdiren dağıtımdı diyebilirim. Şu anki 1.6 celeron işlemcili 1 gb ram'a sahip bilgisayarımda performansı ne olur acaba diye sormaktan kendimi alamıyorum.
Mandriva güzel tercih sizin için sistem gereksinimlerine söyle bir bakalım ;

Processor

Any Intel, AMD or VIA processor.
Memory & storage

RAM : 256 MB minimum, 1 GB recommended.

Hard disk : 2 GB minimum, 16 GB recommended for a full setup.
Video card

nVidia, ATI, Intel, SiS, Matrox, VIA.

3D desktop support requires a 3D instructions set compatible card.
Sound card

Any Sound Blaster, AC97 or HDA compatible card.

Creative Labs X-Fi cards are not currently supported.
Other

CD drive required.

SATA, IDE, SCSI, SAS : most controllers are supported in non-RAID mode, and some are supported in RAID mode.

ekran kartınızı söylememişsiniz ama yeterli gibi görünüyor.
Herşeye Rağmen...

icedheart

Alıntı yapılan: Contempt - 06 Mayıs 2009 - 19:39:54

Processor

Memory & storage

Video card

Sound card

Other

CD drive required.

SATA, IDE, SCSI, SAS : most controllers are supported in non-RAID mode, and some are supported in RAID mode.

bahsettiğim özellikteki bilgisayarım olan casper nirvana laptop üzerinde intelin 128lik onboard ekran kartı var ve daha önce kullandığım pardus, kubuntu, mint ve ubuntuda sorun yaşamadım. Yalnız pardus bilgisayarımı eşek ölüsüne çevirdi o ayrı konu :D

Contempt

Alıntı yapılan: icedheart - 06 Mayıs 2009 - 22:23:30
Alıntı yapılan: Contempt - 06 Mayıs 2009 - 19:39:54

Processor

Memory & storage

Video card

Sound card

Other

CD drive required.

bahsettiğim özellikteki bilgisayarım olan casper nirvana laptop üzerinde intelin 128lik onboard ekran kartı var ve daha önce kullandığım pardus, kubuntu, mint ve ubuntuda sorun yaşamadım. Yalnız pardus bilgisayarımı eşek ölüsüne çevirdi o ayrı konu :D

Bende pardus tan sırf bu yüzden vazgeçtim sanki pc mi kağnı arabasına çevirmişti. O zaman kde kullanan bir çok dağıtım kurdum ( fedora , suse . pc-bsd, kubuntu vesaire:P ) ama beni en çok etkileyen mandriva oldu.
Gelelim konumuza bence o pc de mandrivada sorun yaşamazsınız. Ben on-boarda hiç kurmadım gerçi ama kurup kullanan arkadaşlarım var.
Herşeye Rağmen...

Contempt

Alıntı yapılan: icedheart - 07 Mayıs 2009 - 00:21:36
kde4 kasmaz mı acaba ???
kde3 serisini sorunsuz kullandıysanız kde4 den korkmayın çok daha verimli ve hızlı çalışmakta. Ve görselliğide cabası.
Herşeye Rağmen...

fortran

Özgür yazılım dergisi: eniXma

maxxblade

dsl forever 15 mb ram 1 mb ekran kartında bile çalışıyor!!!
:P

ceylandag

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ciwans

Alıntı yapılan: Eren - 13 Şubat 2009 - 02:22:41
Zaten kim hangi dağıtımı kullanıyor görebiliyoruz, kullanıcı sayılarını ben biliyorum. Foruma Pardus ile gelen üye sayısı 100 civarında, Arch ile giriş yapan üye sayısı ise 25 civarında. (1 kere bile girilse görülebilir) Bu sebeple fazla bir rakam beklemiyordum. Eğer kullanmadığı halde kullanıyormuş gibi oy veren olmazsa Arch kullanan kişi sayısı 25'i geçmeyecektir.
Nasıl yani? Hangi sistemle siteye giriş yaptığımızı görebiliyormusunuz?
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

bytan

Alıntı yapılan: ciwans - 09 Mayıs 2009 - 21:57:18
Zaten kim hangi dağıtımı kullanıyor görebiliyoruz, kullanıcı sayılarını ben biliyorum. Foruma Pardus ile gelen üye sayısı 100 civarında, Arch ile giriş yapan üye sayısı ise 25 civarında. (1 kere bile girilse görülebilir) Bu sebeple fazla bir rakam beklemiyordum. Eğer kullanmadığı halde kullanıyormuş gibi oy veren olmazsa Arch kullanan kişi sayısı 25'i geçmeyecektir.

Kullandığınız tarayıcılar, bu özellikleri her dolaştığınız siteye veriyorlar. Sadece buraya mahsus bir şey değildir bu.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yvz

Alıntı yapılan: bytan - 10 Mayıs 2009 - 00:36:07
Alıntı yapılan: ciwans - 09 Mayıs 2009 - 21:57:18

Kullandığınız tarayıcılar, bu özellikleri her dolaştığınız siteye veriyorlar. Sadece buraya mahsus bir şey değildir bu.
Diğerlerinde de var mı bilmiyorum ama Konqueror'da bu özelliği kapatabiliyor ya da kafanıza göre değiştirebiliyorsunuz. Gerçi kapalı olunca bazı siteler giriş yapmanıza izin vermiyor, orası ayrı :)

cafenetland

bircok kisi pardus demis,

ben pardus ile ubuntu arasinda cok fazla bir farklilik oldugunu dusunmuyorum

hele hele kde 4 u kurduktan sonra ortada hic fark kalmiyor.

ama opensuse harika bir isletim sistemi,

bana gore bir cok eksigi var fakat digerlerinin icinden acik ve net bir sekilde siyrilabilen ve kendini gosterebilen bir dagitim

eger klavyemi otomatik tanisaydi ve boot yaparken gereksiz yere sorunlar olusturmasaydi; su anda opensuse kullaniyor olacaktim.,

umarim bir sonraki surumunde bu sorunlar giderilmis olur.

oyum opensuse´a

Osman Üngür

Benim ilk'im Mandriva 2007 idi
Sanırım KDE 3.5 hala en keyif aldığım KDE sürümü
Şayet hayatımda Ubunutu olmasaydı Mandrake olurdu

Yakında kobay bir makinede Open Solaris deneyeceğim o zaman fikirlerim ne olur bilemem.

engin1975

Listede hiçbiri yok :D
Şaka bir yana hepsi linux ama benim için tek dağıtım var UBUNTU süper ya

cebuntu

Merhaba
Neredeyse duyduğum tüm sürümleri denedim, Slackware ve Gentoo bir türlü kurmaya başaramadım, fedora, mandriva, debian, pardüs, open suse, open solaris, mint, sabayon, ama genelde GNOME, KDE'i nedense bir türlü sevemedim.
Makinenin en son durumu XP, KUBUNTU 9.04, SABAYON 4.1, ve UBUNTU 9.04, kullanım %-leri Ubuntu-%75, XP-%10, SABAYON-%10 ve Kubuntu-%5 gibi diyebilirim.
Open Solaris çok iyi olduğu kanısındayım ama çok kötü bir bencilliği var, kendinden başka bir şey kabul etmiyor ayni makinede, belki de bu yüzden bu kadar güvenli, zaten tek üstün özelliği de bu sanırım, görsellikte çok vasat.
Sabayon kullanıcıları yorumlarında okuduğum kadar övgü yadığırıyorlar, hatta bunun için ubuntuyu terk edenler bile var, e tabii zevkler ve renkler tartışılmaz.
Bana göre bayrak UBUNTU'DA...
SONUÇ AÇIK VE NET "HOŞÇA KAL WİNDOWS, LİNUX'A DEVAM"