Ubuntu - Vista - Windows7 Karşılaştırması

Başlatan bytan, 10 Şubat 2009 - 14:20:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

ironic

Açılış süresi kısa olması , değerlendirme için yeterli değil. Ayrıca win 7 nin masaüstünü görmek açıldı anlamına gelmez. Kendini toparlaması daha 1 dk' yi bulur. Ubuntu  açıldıktan 3-4 saniye içinde tarayıcımı çok rahat açabilirim.  :)

Ozmo

windows'dan ubuntuya terfi edeli 2 hafta oldu sistemm ilk kurdugum gibi 2 hafta içinde kurup sildigim programın hadi hesabı (biraz meraklıyım) yok ama ubuntu bana mısın demiyor ilk günkü gibi çalışıyor bunu xp vista yada win7 deseydim kesin sinir hastası olurdum... :)

iKo

Açılış sürelerine ben de takıldım, örnek olarak gönderilen denemede her şey ortada gerçekten... Yani çok merak ediyorum Windows açılırken ne yapıyor ? Masaüstü neden gelemiyor ?

Ya da Mac sistemler ne yapıyor ? O da ayrı mesela :) O kaç saniye ? 9-10 ? :) Kapanış 1-2 saniye de açılış ?

Mark Shuttleworth bir röportajda bahsetmişti sanırım, Ubuntu'nun açılış süresini kısaltmaya çalıştıklarından... İnşallah olur.

Dixie

Bir karşılaştırma konusu da ben belirteyim naçizane. İnternetten film indirip seyretmek gibi bir zevkim var. Gece yatmadan önce indirmek istediğim  filmi bulup hangi indirme yöneticisini kullanıyorsam artık onun ellerine teslim ediyorum ve sadece monitörü kapatıp yatıyorum. Sabah, sadece monitörü açıp kaldığım yerden işime gücüme devam ediyorum Ubuntuda. Herhangi bir kilitlenme yok, sistemde yavaşlama, bayılma veya takılma yok. Oysaki Windows kullandığım zamanlar çoğu seferinde makine kilitlenir, masaüstünü göremeden reset atmak zorunda kalırdım. Bu konuda da bence Ubuntu diğer OS'yi utandıracak bir sonuca imza atıyor.

Yusuff

Dixie Abi'ye fazlasıyla katılıyorum. Dediği işlem Windows'ta tam bir işkenceydi ama hiçbir Linux dağıtımında böyle bir sorun yok çok şükür.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ırmak

bir karşılaştırma da ben ekleyeyim.
bilgisayar açılır açılmaz 3-4-5... programı art arda açan biriyim.
genellikle bilgisayar hemen müzik çalsın, internete girsin ve kullanacağım programlar başlasın istiyorum.
başlangıçtaki gecikmeyi yok saysak bile vista'da açılır açılmaz çalıştırdığım winamp+mozilla+herhangi bir başka program kombinasyonlarında genellikle programlardan biri tam anlamıyla çalışmaya başlamadan diğerlerinin açılmadığını söyleyebilirim. arada yanıt vermemeler, hızıma yetişememeler çok olmuştur vista'da.
ubuntu bu açıdan çok seri.
açıldığı anda kendine gelen, windows'taki sersemlik aşamasını hiç görmeyen bir sistem.

sema

Güzel karşılaştırma. Bende en çok şaşkınlık uyandıran Ubuntu'nun inanılmaz derecede kısa sürede kapanması. Sadece bi kaç saniye. Çok güzel.
susema

komoL

Açılız hızını çok yüksek göstermişler. Birde i7 işlemcisi var adamlarda. Bende p4 var 35 saniye ve aşşağısında açılıyor:}

bsod1

biraz alakasız olacak galiba ama Dixie hocamın anlattığıyla benzer bir olay, biraz önce baktım da bilgisayarımı(dizüstü bilgisayar) 11 gündür kapatmamışım(uykuya alıyorum) ve herhangi bir yavaşlama, fazla ram kullanımı vb. sorun yaşamıyorum.

erhan

Alıntı yapılan: Dixie - 22 Ekim 2009 - 03:29:56
Bir karşılaştırma konusu da ben belirteyim naçizane. İnternetten film indirip seyretmek gibi bir zevkim var. Gece yatmadan önce indirmek istediğim  filmi bulup hangi indirme yöneticisini kullanıyorsam artık onun ellerine teslim ediyorum ve sadece monitörü kapatıp yatıyorum. Sabah, sadece monitörü açıp kaldığım yerden işime gücüme devam ediyorum Ubuntuda. Herhangi bir kilitlenme yok, sistemde yavaşlama, bayılma veya takılma yok. Oysaki Windows kullandığım zamanlar çoğu seferinde makine kilitlenir, masaüstünü göremeden reset atmak zorunda kalırdım. Bu konuda da bence Ubuntu diğer OS'yi utandıracak bir sonuca imza atıyor.

vistada yavaşlama ve donma problemini çok yaşadım. Xp pro dahi daha az bu sorunu yaşatıyor, ama ubuntu gibi asla olmadı. 24 saat sürekli açık bilgisayarım ve her akşam ortalama 4 saat aktif olarak kullanıyorum, yavaşlamadan eser yok. Gerçekten uyumlu bir işletim sistemi.
İki Dinle bir konuş!

aniceman

Gerek bu gibi testler, gerekse kullanıcılar açılış süresini gözlemlemede masaüstünün ekrana gelmesini baz aldıkları için microsoft ölçümleri yanıltan bir şekilde düzenlemeye gitmekte. Örneğin Xp de masaüstü göründükten sonra herhangi bir işlemi başlatmak daha kısa sürede gerçekleşebiliyor iken, vista ve win 7 de masaüstü göründüğü halde o işlemi başlatmak daha uzun sürmekte; sanki windows masasütünün görünmesini çabuklaştırmak adına önyüklemede masaüstünün görünmesine git gide daha fazla öncelik vermekte.
Windows ta masasütünü görmek demek bir kaç dakika sonra bilgisayarınızı kullanabileceğiniz anlamına gelirken,
Ubuntu da masasütünü görmek demek bilgisayarınız an itibari ile kullanıma hazır demektir.
Bence açılış testlerinde tarayıcı ile google ın (sade olduğu için) açılması daha verimli bir sonuç verecektir.

Bu konuya bu açıdan baktığım için benim kafam başka bir noktada da takıldı. Sistemlerin kurulum süreleri.
Ben bugün Ubuntuyu kurduğum anda ekran kartım hariç tüm donanımlarım tanınıyor ama windows u kurduktan sonra en az 5 driverı ı zorunlu olarak kurmak durumunda kalıyorum, bunlardan bluetooth driverını zaten 4-5 dk da ancak kuruyor ve bu işlemlerden 2 si için ise makinenin zorunlu olarak restart atması gerekiyor.

Kısacası testlerdeki işletim sistemlerinin açılış ve kurulumdaki sürelerde yaptıkları şeyler aynı değil, Ubuntu o sürelerde daha fazla şey yapıyor iken, windows açılmış ve kurulmuş oluyor ama kullanabilmeniz için ekstra bir şeyler daha yapmanız gerekiyor...

Çiçeği burnunda bir Ubuntu kullanıcısından =)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

Alican Kutlu

Araştırmaya bak hele! toşiba A300 laptobumda vista bir ayda yavaşladı, açılıncaya kadar geçen sürenin fazlasını çalışmaya başlamak için bekliyorum. Öyle film izleyip oyun oynadığımda yok, internet ve ofis programlarını kullanıyorum yalnızca. Bilgisayarı zorladığım yoktu yani. Unubtudaysa sürem 15-20 saniye! Üç saniyede de kapanıyor.

jawes

LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

micro

estetik açıdan şık bi kapak olmuş diğerlerine ;)

cemkucuk

Olorin

Merhaba,

Benim makinenin (Intel Core 2 Quad Q9400, 2676 MHz, 4 GB DDR2-800, GeForce G100) C: diskinde Windows Vista 32bit, D:'de Ubuntu 10.10 64bit yüklü. Ubuntu açılış (yaklaşık 10sn.) ve kapanış (2sn.) sürelerinden, dosya kopyalama hızından ve diğer özelliklerinden çok çok memnunum. Ancak oyunlardan kopamadığımdan Windows'a muhtaç durumdayım  :( Sizce Windows 7 mi oyunlarda daha performanslıdır, yoksa Vista mı?

Ozgurluk

Bootstrap işletim sisteminin belleğe yüklenip açılması, Bende bios ekranı geçtikten sonra 3 saniye. Nasıl mı? SSD disk'im var. Ext4 dosya sistemi ile kullanıyorum. brtfs gerçi daha hızlı ama ben genel olarak ext4 tercih edildiği için onu kullanmakta karar kıldım. :) * tabi ki windows hiç kurmadım! Onun için hani ssd'de windows 7 kaç saniyede açılır bilgi vermem yanlış olur. Ubuntu ssd ile 3 saniyede açılıyor.

Mx0Ub

güncel ubuntu sistemleri ile olan karsılastırmaları nerden bula biliriz acaba
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

bytan

Google'da bakınman gerekiyor. Anahtar kelimeler:

Ubuntu 11.04 vs Windows 7
Ubuntu vs Windows 7
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

microanaliz

http://www.linux.org.tr/dagitimlar-kilavuzu/
bu sayfayı inceleyin ve görün hangisi daha iyi diye çünkü her dağıtımın hedef kullanıcısı farklı olur.
MicroAnaliz

nebiaydogdu

en tuhaf sonuçları ubuntu vs mac os x aramasında bulursunuz:)

Kenzi

İntel i5 2500k Corsair SSD ile açılış süreleri ;

Windows 7 64 bit (kaspersky antivirüs ile)

16.01 sn

elementary os 32 bit

09.36 sn...

Ubuntu da daha düşük 6-7 sn yi geçmiyor bu süre.

Luna

Alıntı yapılan: Kenzi - 19 Mayıs 2011 - 12:37:44
İntel i5 2500k Corsair SSD ile açılış süreleri ;

Windows 7 64 bit (kaspersky antivirüs ile)

16.01 sn

elementary os 32 bit

09.36 sn...

Ubuntu da daha düşük 6-7 sn yi geçmiyor bu süre.

Bende mi problem var ya hu :) 20 saniyeden önce kendine gelmiyor makine 64 bit ile.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

mami96

Ubuntu
Vista
W7 kullanmis birisiyim.

Konuyu hic okumadan karsilastirma gozlemlerimi aktarayim

Acilis:

Vista acilisim 2. aydan sonra 20-30 saniye surebiliyor

w7 acilisim 2. aydan sonra 15-25 saniye civarinda suruyor

Ubuntu acilisim 5-10 saniye surebiliyor

Kapanis:

Vista kapanisim 25 saniye suruyor 2. ay sonunda

W7 kapanisim oda 25 saniye civari suruyor yine 2. ay sonunda

Ubuntu ise 2 saniye suruyor sanirim. 2. ay sonunda inanilmaz bi hiz var. Sanki elektrikler gitmis gibi.

Laptoplarin hepsine ayni gun format attim.

W7 ve Vista sadece cizim PC'leri

Ubuntu programlama, video, film, kisisel dolu kisacasi. Ama ubuntu hizli.

W7 ve vista acilir acilmaz İE, Chrome, firefox acilmiyodu donukluyodu.

Ubuntuda ise acilir acilmaz dosya acabiliyorum.

Her yonden hizli.