Ubuntu - Vista - Windows7 Karşılaştırması

Başlatan bytan, 10 Şubat 2009 - 14:20:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Bu üç işletim sisteminin kurulum, sabit disk kullanımı, açılış ve kapanış zamanı, dosya kopyalama hızları gibi durumlarını bir test makinasında incelemişler. Elde edilen grafiklerin bazıları aşağıda.

Test makinasının özellikleri:

Intel Core i7 920- 4 cores, 2.67GHz, 8MB of L3 cache
6GB RAM
500GB HDD, 16MB of cache

Sistemlerin Kurulum Süreleri:

Kurulum Sırasındaki Fare Tıklama Sayısı:

Kurulum Sonrası İşletim Sistemi Tarafından Kullanılan Sabit Disk Büyüklüğü:

Sistem Açılış Süreleri:

Sistem Kapanış Süreleri:

Dosya Kopyalama:

Bunu test etmek için iki ayrı dosyayı, sabit diskten sabit diske ve usb'den sabit diske olmak üzeri iki ayrı yöntemle kopyalamışlar. Ben en ilginç bulduğum grafiği ekliyorum:

Ext3 ve Ext4 Karşılaştırması:

Kaynak
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Karşılaştırmalar güzel. Bir de bu karşılaştırmaların Windows ve Ubuntu'nun altı-yedi ay kullanıldıktan sonraki hallerini görmek isterim. Arada bir de Antivirüs programı falan kurulduktan sonraki karşılaştırma da fena olmaz.

Bu arada Ubuntu için nasıl açılış süresini 70 saniyelere dayandırmışlar merak ettim. Intrepid benim makinede bile 30 saniyede açılıyordu. Jaunty ise 22'lere kadar inmişti. Hadi GDM ve Gnome masaüstünü de katalım hesaba olsun bize 40 saniye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Yok böyle bir Ubuntu açılış süresi :) Bir de i7 diyorlar. Benim Pentium 166mmx bile daha hızlı açar :D
We got a badass over here!

xwes

Işte ubuntu..
Keske gorsellik ve sevimlilik de olculebilir olsaydi da bu konudaki uçurumu da gorseydik..

AbkHaZiaN

herkes gibi bende açılış süresine saşırdım benim pcde 35-45 sn arası win en fazla 1 hafta bu performansla gider sonrasında performans yarıya düşer.

3mr3

Ben ubuntuya geçtim geçeli hep aynı standartta açılıyor. Bunu farkettim fakat xp kullandığım zaman, tabi zaman zaman nedense açılış süresi uzamaya başladı. 30-180 saniyelere kadar yükselmişti xpki hayatım :D Programların etkisi olduğunu düşünmüyorum çünkü ubuntuya yüklediğim 10 dan fazla program var. Hiç etki etmedi :)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

erginemr

Bu güzel makale için teşekkürler @bytan. Ben de açılış süresi konusunda diğer arkadaşlara katılıyorum. Ne eski masaüstü bilgisayarımda, ne de dizüstümde Ubuntu bu kadar uzun sürede açılmadı. Test için kullanılan bilgisayarda Linux ile uyumsuz bir donanım olabilir.

Ubuntu ve Windows arasındaki en çarpıcı farklardan biri de işletim sistemi tarafından kullanılan sabit disk büyüklüğü...

Yiğit Ateş

Benim Pentium 4 makinede bile 30 sn'den az sürüyor i7 ile bu değerlerin alınması bana pek gerçekçi gelmedi açıkçası.

fadike

Windows liderliği yine kimselere kaptırmamış; görülen bu çünkü.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

bytan

Yazı içerisine, kendi düşüncemi katmamak için açılış süresi hakkındaki şaşkınlığımı yazmamıştım. Test makinası ile yaptıkları şey, güç düğmesine basıldığı andan masaüstü ekrana gelene kadar geçen zamanın ölçülmesi imiş. Ama tabi, makina açılış anında ilk boot aygıtı olarak nereyi seçiyor bilemiyorum. Usb, cdrom ve hdd sıralaması olsa bile bu süreler mümkün müdür şüpheliyim. Bu süre garipliği yüzünden araştırmanın güvenilirliği  zedelenmezse iyidir:  :)

Alıntı YapBoot up time was also measured from the moment the machine was turned on, and the timer was stopped as soon as the desktop was reached. The Dell box does take about 20 seconds to get past POST, but to avoid questions about when to start the timer we just started it as soon as the power button was pressed.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zeitgeist

Başarılı bir karşılaştırma olmuş. Ortaya çıkan verilere pek şaşırmadım; son kullanıcı olarak şimdiye dek kullandığım en kötü işletim sistemi Vista'ydı. Disk kullanım alanı ve dosya kopyalama hususundaki muazzam farklar da bunu açıkça gösteriyor zaten. Yine de karşılaştırmada tek gözüme batan nokta, çoğunlukla dendiği üzere sistem açılış süresi; hem kendi bilgisayarımda hem yüklediğim diğer bilgisayarlarda gözle görülür derecede süre farkı var. Ubuntu, Windows işletim sistem/sistemlerinden en az 10 sn daha hızlı açılıyor.

Düzeltme(11 Şubat): Açılışta görülen 10 sn lik fark yanlış bir kanıya sebep olmasın. Windows ilk yüklendiğinde belki bu denli fark olmayabilir lakin söylendiği üzere Windows'a ister istemez yüklenilen ve başlangıçta çalışan uygulamalar (antivirüs...v.d.) açılış süresini etkilemekte.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Muhtemelen @erginemr'in dediği gibi bir uyumsuz ya da huysuz donanım vakası yaşanmıştır. Başka bir izahı yok çünkü o durumun :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Windows Vista ve Wİndows 7'i henüz denemedim ama Wİndows Xp'yi bikaç ay kullandıktan sonra
açılmasını beklemek gerçekten zaman alıyor.Windowsun tek beğendiğim yönü,masaüstü yöneticisinin
çok iyi olması....
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Onoktake

O uzun süre acaba Grub'da işletim sistemi seçme süresi 30 saniye ya hani. o olabilir diyorum.
şimdi restart attım, kullanıcı adı ve parola girdim; düğmeye basmamla Opera'yı tıklamam arasında geçen süre 56 saniye oldu. :)
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

empax

Acilis suresini gosteren grafigi windows'a ayip olmasin diyemi o sekilde yapmislar acaba :D
Yeni kurulmus bir windows olabilir ama 1 haftalik Windows bile o grafigi cizemez...
Neyse. Guzel konu Tesekkurler
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

garafatma

Yeni kurulmuş windows zaten çok hızlı açılır ama kullandıkça yavaşlar, yoruluyor mu ne :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

egitimist

Sistem açılışıyla ilgili yorumum; GDM'yi görmek sistemin açıldığı anlamına gelmez. Sanırım test ekibi, otomatik log in yaparak ölçüm yapmışlar. Benim asıl aklıma takılan sistemin kapanış süresi. 9.04'ün kapanış süresi şu ana kadar kullandığım tüm işletim sistemlerinden daha kısa. Akşama aynı sistemde açılış kapanış sürelerini ölçer gönderiririm. Bakalım bizim ölçümlerimiz ne olacak.

-Sistemim tam olarak yüklendiğini hard disk ışığının sönmesini baz alarak ölçeceğim. Tabi bazı başlangıç uygulamalarını kapatmak işe yarayabilir.

Aynı sistemde, windows 7, Windows xp ve Ubuntu 9.04 'ü karşılaştıracağım.  

Shawn

Disk kullanım oranı da windows için ayrı bir facia bence,
Win 7 bile 11 gb.

Söylenecek tek şey var; Kuru Kalabalık!
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

omerismail

selamlar,
bende ibm lenovo 3000 n100 laptop var,
mecburen xp ve linux kurulu
xp şu anda derslerim haricinde tamamen boş. birde nero antivirus gibi ıvır zıvırda yüklediğimde power düğmesine basıyorum. sonra namaza duruyorum. 4 rekat namazım bitiyor xp yeni açılmış oluyor. xp ye bakıyorum kurduğum programların hepsi lazım genel programlar
linux ise 17 ye kadar sayıyorum kapanıyor 39 a kadar saydım en fazla açılıyor. core 2 duo işlemcili
ofis işlemlerimin %90 ı internet işlemlerimin %99 u oyun sevmediğimden oyunların %99 u film seyretme şarkı dinleme gibi işlerin %70 i format çevirme mp3 divx dvd mpeg gibi %40 ı derslerimin % 15 i gibi oranları linux ile yapıyorum.
windows ta ise windows 7 diğer windowslara göre biraz hızlı
selamlar

sabian

bende 40 gb hdd 512 mb ram 64 mb grafik kartı yani anlayacağınız pek de bir işe yaramayacak bir bilgisayar var ve Ubuntu'nun açılış süresi grub ekranından itibaren sadece 43 sn. bence de bu sürelerde biraz abartı ve hatta mübaalaya kaçan bir yüksek abartı var. Xp de yüklü ama onun açılışı bir bardak çay içmeme denk geliyor. Büyük bardak :D

ev arkadaşımın bilgisayarında da Vista yüklü onun durumu içler acısı, kızarkadaşımın bilgisayarında Xp yüklü onun açılması (zannedersem özel bir durum, bir sorun var bilgisayarda?) yaklaşık 3 dakika alıyor. Ubuntu ya da Mandriva kurun kurtulun diyorum ama dinletemiyorum. Arkadaşlar kolaya alıştırdıkları için becerememekten ve dolayısıyla küçük düşmekten çekiniyorlar :D oysa ubuntu'da alacakları keyfi  başka birinden alamayacaklarını bilmiyorlar...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xwes

Bugun bir arkadaşin bilgisayarina ubuntu kurmami rica ettiler. Getirip onume koydular bilgisayari. Verdiklerinde bilgisayar kullanilmaz halde idi. XP yukluydu. Kendi sistemimin yedegi vardi bende iso olarak, yazdirdim CDye ve bastim formati. Ancak ben bayagi merakli bir kullanici oldugum için benim sistemimde, dolayisiyla yedek iso'mda da birçok uygulama vardi. Bu nedenle kurulumdan sonra bilgisayar bayagi hantaldi. Sonra temizlige geçtim, fazla programlari kaldirdim, evolution,espeak, ingilizce dil destegi filan da dahil bir çok şeyi purge yaptim. Şu an sistem bayagi rahatladi ve internete, msnye girebilecek ve film izlenebilecek bir hale geldi. Açiliş suresi de 45 sn oldu. Bilgisayarin ozellikleri ise şunlar,
intel pentium bimem ne 1.6 Ghz, ekran karti yok (tumleşik 64 mb olarak var) ram da sanirim 512 idi. Bu sistemde bile ubuntu fena degil, kesinlikle kullanilabilir durumda. xfce kurmaya filan gerek kalmadi. Ayrica ses karti, wireless da otomatik tanindi. Neyse sonuç olarak kotu sistemlerde de ubuntunun performansina bizzat şahit oldum.

denizhanyerel

Celeron D 331 işlemcili bir PC kullanıyorum. Vista ve XP'nin x86 ve x86_64 sürümlerini bu sistemde uzun bir süre kullandım. Son zamanlarda bilgisayara hiçbir şey yüklemek istemez hale gelmiştim. Kubuntu'ya geçtikten sonra rahat ettim. Dizüstü bilgisayarıma da Kubuntu'yu yükledim. Derslerden vakit buldukça kurcalıyorum. Yaz tatilini iple çekiyorum. :D
Linux User #489601
Ubuntu User #27213

esrama

Kesinlikle yanlış olan bir karşılaştırma. Boşuna tartışmaya gerek yok. Ubuntu açılış süresi ne zaman 73 saniye oldu? Benim pc 5 katı yavaş ama daha hızlı açılıyor ubuntu.

ombuki

Bu adamlar Live CD'den çalıştırıp, o süreyi hesaplamış olmasınlar. Anca o zaman bu kadar süre alabilir Ubuntu'nun açılması. :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: egitimist - 09 Nisan 2009 - 11:47:24
Sistem açılışıyla ilgili yorumum; GDM'yi görmek sistemin açıldığı anlamına gelmez. Sanırım test ekibi, otomatik log in yaparak ölçüm yapmışlar. Benim asıl aklıma takılan sistemin kapanış süresi. 9.04'ün kapanış süresi şu ana kadar kullandığım tüm işletim sistemlerinden daha kısa. Akşama aynı sistemde açılış kapanış sürelerini ölçer gönderiririm. Bakalım bizim ölçümlerimiz ne olacak.

-Sistemim tam olarak yüklendiğini hard disk ışığının sönmesini baz alarak ölçeceğim. Tabi bazı başlangıç uygulamalarını kapatmak işe yarayabilir.

Aynı sistemde, windows 7, Windows xp ve Ubuntu 9.04 'ü karşılaştıracağım.  
Evet  ;)
Bizler neden kendi ölçümlerimizi yapmıyoruz.
Donanım farketmeksizin bütün Gnu/Linux dağıtımların bulunduğu bir grafik oluşmuş olur. (tabi kullanıcılar tarafından)

Alıntı yapılan: empax - 09 Nisan 2009 - 03:18:18
Acilis suresini gösteren grafiği Vvindows'a ayip olmasın diyemi o şekilde yapmişlar acaba.
:-\