Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

plazma

Bende de şuanda masaüstü kişisel bilgisayarımda win7, ubuntu 14.04 64 bit, mint 17 64 bit, opensuse 13.1 64 bit kurulu, işte dizüstü bilgisayarda o çok iyi değil o kadar ama archlinux denemelerimden sonra askıya aldım yerine Xubuntu 14.04 64 bit kurdum sorunsuz çalışıyor ekran kartı dışında oda çalışıyor ama kapalı kaynak sürücüleri kuramadım oda ati den kaynaklı sorun aslında ama diz üstü alırsam kesinlikle ati grafik kartı düşünmüyorum bana göre nvidia daha çok destek veriyor linux cephesinde. Ubuntu nun topluluk olsun güncelleme vs olsan daha fazla diğer dağıtımlara göre (debian yada ubuntu tabanlı olmayanlar.) yada ben öyle görüyorum :)

mami96

Karşılıyor. Artık oyunlarda da karşılıyor. 2 yıldır Linux dağıtımı kuramıyordum. Xubuntu ve Lubuntu dahil sistemi kastırıyordu. Şimdi ubuntu tabanlı bir dağıtım olan Linux Lite OS kurdum. Sistem resmen uçuyor.

Strateji oyunları falan yükledim. 3 boyulu age of gibi mükemmel oyunlar yükledim laptop ısınmıyor bile (:

Programlama açısındansa zaten asıl yükleme amacımdı o.

PardusPars

6-7 senelik pc' ye kurdum. Sık sık kasmalar yaşasam da(özellikle tarayıcılarda gezinti esnasında) şimdilik karşılıyor gibi duruyor. Belki daha iyi bir sisteme kurulu olsa daha iyi olacaktır.

heartsmagic

@PardusPars, eğer Unity kullanıyorsan daha hafif masaüstlerine geçişi deneyebilirsin. LXDE, XFCE gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cangerma

Mükemmel bir sistem,bir kere yaşadım ama onuda çözdüm,çok stabil asla kasmayan bir işlem.Windows 8.1'de ille 2-3 saate bir donan bilgisayar tamamen stabilliğe döndü.
Oyun oynuyordum ama OpenGL ile açıyorum oda düzeldi.

hsynblgn

evet karşılıyor
dizüstü bilgisayarıma 3 tane işletim sistemi kurulu sürekli ubuntuyu kullanıyorum bütün işlerimi halledebiliyorum
ubuntu forumu ise ilgili alakalı ve çözümlerin rahat bulunduğu bir site
teşekkürler http://www.ubuntu-tr.net/

Quapukulu

Kesinlikle ihtiyaçlarımı karşılıyor.Açıkçası Ubuntu'ya geçişte kafamı kurcalayan tek şey ofis programlarının birbirleriyle uyumluluğuydu.LibreOffice kullanamadım (çok kasıyordu) ama Kingsoft Office kesinlikle beni bu konuda rahatlattı.

-DıLgEş-

Kesinlikle... Windowsu mecburen kuruyordum, ubuntuyu ise keyfi şekilde kuruyorum...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

eronis

Ubuntu ile tek sorunum çok eski yazılımları kullanıyor olması. Eğer yazılımlarda sorun varsa bile canonical onları terkediyor ve sonraki versiyonu 6 ay beklemen gerekiyor. Güncel kalmak için arch kullanıyorum. Bazen ubuntu'da bazı stabilite sorunları yaşarken arch'da daha ileride olduğu için bu sorunların patch'lerini ubuntu kullanıcılarından hızlı alıyorum ve bu da sistemimi daha hızlı ve kararlı kılıyor. İhtiyaçlarıma gelice karşılıyor. LTS en sevdiğim ve kararlı sürümü ama ondada bu sorunlar var. Son versiyon yazılım kullanmak konusunda biraz takıntılıyım diyelim :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Canonical neyi terk ediyor anlayamadım :) Canonical terk etmez uygulamaları, elindeki sürüm neyse ona göre ilgilenir. LTS olan sürümlerin amacı belli zaten, ara sürümlerde daha güncel uygulamalar bulunabilir. Fakat, senin söylediğin şey genelde tersine işler. En günceli kullanıldığı için en kararlısı oluyor demek biraz haksızlık olur diğer dağıtımlara. Aksine, sorunların çoğunluğu daha yeni, daha güncel uygulamalarda görülür ki bu da gayet normal bir durumdur. 

Demek istediğim "Ben falanca yuvarlanan sürüm dağıtım kullanıyorum, bu nedenle sistemim diğer dağıtımlara göre daha kararlı" diyen çok az insan vardır. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

@heartmagic söylemleri için örnek olarak Arch. Bugün Systemd için güncelleme geldi kullanmış Ramfs yüzünden KDE açılmadı. :) Ne çok yeni olmak ne de çok eski olmak gerek. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ata1

Alıntı yapılan: meda - 29 Kasım 2015 - 11:47:37
@heartmagic söylemleri için örnek olarak Arch. Bugün Systemd için güncelleme geldi kullanmış Ramfs yüzünden KDE açılmadı. :) Ne çok yeni olmak ne de çok eski olmak gerek. :)

kde arch ve manjaronun başına beladır . ben de 656 mb güncelleme yaptım ama hiç birşey sorun olmadı sebebi xfce kullanmam . kısacası kde sorunları bunlar .
not 656 mb sebebi benim güncellemeyi unutmamdır . :))

mesute

Çizim programları dışında evet karşılıyor. Birde örneğin matlab'ın linux versionu var yalnız iso dosyasını bulmak zor oluyor. Lİnux programlarını bir arada sunan bir site varsa onu önerirseniz çok ii olur.. İyi günler

plazma

[mention=614894]@mesute[/mention] iso dosyası derken?

1Rotten

Alıntı yapılan: mesute - 07 Ocak 2017 - 13:03:57
Çizim programları dışında evet karşılıyor. Birde örneğin matlab'ın linux versionu var yalnız iso dosyasını bulmak zor oluyor. Lİnux programlarını bir arada sunan bir site varsa onu önerirseniz çok ii olur.. İyi günler
matlab ın ki depo da olması lazım.

# anladıgım kadar mühendis yada mühedislik ögrencisisin bnde  çizim ve analiz programları sıkıntı oluyordu virtualbox ile hallettim ki zaten alternatifleride var ama yinede tam karsılamıyor sende virtualbox kullan tavsiyem.

#Birde microsoft office 2016 da virtualbox ile açtım.

illedelinux

Sadece Ubuntu değil, bütün Linux dağıtımları ihtiyacı tam anlamıyla karşılamaz, ancak var olana razı olunursa sorun yok.
Tabi bu Linux'un ihtiyaçları karşılama yüzdesinin düşük olduğu anlamına gelmez, şirketlerin yeterince desteklememesine rağmen gönüllüler sayesinde bir çok ihtiyacı karşılaması bence büyük bir takdiri fazlasıyla hakediyor.
Ayrıca diğer dağıtımların ve daha ziyade Ubuntu'nun Linux dünyasına kattığı bir çok yenilik sayesinde artık Linux da tek işletim sistemi olarak kullanılabilir duruma geldi.
Her şeye ragmen bunlar bir tercih meselesi gibi duruyor, çünkü kendim Linux'ta bulamadığımı Windows'ta bulsam dahi yine de tek işletim sistemi olarak Linux'u kullanırım ve öyle de yapıyorum.
Dolayısıyla bahsettiğim nedenlerden dolayı Ubuntu belki her ihtiyacı tam olarak karşılamayabilir olsa da Linux dünyasında ihtiyaca en çok cevap veren Ubuntu olduğu da bir gerçek...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ekremsenturk

Alıntı yapılan: mesute - 07 Ocak 2017 - 13:03:57
Mtlab karşılığı Gnu Oktave. Her şey mutlaka Windows'ta ki gibi olmak zorunda değil. İşini görüyorsa ihtiyacını karşılıyor demektir.

mesute

[mention=614945]@ekremsenturk[/mention]

Kardeşim özellikle matlab simulink benim kullandığım kısım. Matlab'ın zaten linux sürümü var. Ama bunun iso dosyasını bulmak çok zor. Onun dışında yaklaşık 2 yıldır ubuntu kullanıyorum ve etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum.. O yüzden no problem.. :)

plazma

Sitesinden indiriliyor bulmak çok zor derken siz neyden bahsediyorsunuz halen ?

mesute

[mention=616016]@plazma[/mention]   Lütfen uslubunuzu düzeltin.... Sitesinden indirildiğini bende biliyorum. Yalnız bunu mühendis (öğrenci) arkadaşlarımıza söylediğimizde crack'lı olan sürümünü soruyor herkes. Sorun o yüzden. Ben neyin nereden indirildiğini biliyorum siz dert etmeyin...

lubuntu

Alıntı yapılan: mesute - 25 Ocak 2017 - 10:32:51
[mention=616016]@plazma[/mention]   Lütfen uslubunuzu düzeltin.... Sitesinden indirildiğini bende biliyorum. Yalnız bunu mühendis (öğrenci) arkadaşlarımıza söylediğimizde crack'lı olan sürümünü soruyor herkes. Sorun o yüzden. Ben neyin nereden indirildiğini biliyorum siz dert etmeyin...

Üslupta problem yok sıkıntı yapma yani. Ayrıca program anladığım kadarıyla ücretli bir program gelip burada korsan sürümünü araman, asıl sende sıkıntı olduğunu gösterir.

mesute

[mention=616114]@lubuntu[/mention]
Benim ağzımdan bunun crack 'ı nerde diye bir söz çıktımı. Crack kullansam bu forumda yani linux'de işim ne. Neyse bu konu çok uzayacak. Demek istediğim bizim memlekette crack alışkanlık olduğu için insanlar linux'e karşı önyargılı. Örneğin Blender 3ds max 'e göre bence daha ii bir program, ama bizim millet gider alışmış olduğu  3ds max'in crack'ını kurar.. Heralde şimdi anlatabildim biraz. Benim için sorun yok olsa 2 yıldır ubuntu kullanmam. 

plazma

[mention=616112]@mesute[/mention] Üslub ile bir sorun ne var tam olarak sizi rahatsız eden, yukarıda iso bulmak çok zor olarak belirttiğiniz için bende hangi iso dan bahsettiğinizi soruyorum, bizim tarafta zaten kullanıyorsunuz, tekniker yada mühendis adayları öğrenciler öğrenci lisansı ile kullanabiliyorlar sitesinden indirildğinide bildiğinize göre hangi iso yu bulacaklar yada bu iso tu bulmak çok zor windows tarafı için mi oraya açıklık getirelim diye sordum bunda da yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum kaldı ki crack kelimesi geçmesede forum kurallarına bir göz gezdirin çokta uzatmaya gerek yok, yazım kurallarına riayet edelim lütfen.

BayboraKaan

Forumun kuralları vardır bu kurallara uyma zorunluluğu vardır
uymak istemiyorsak winwos sayfalarında geyik yapılabilinir

mesute

Alıntı yapılan: plazma - 25 Ocak 2017 - 23:00:01
[mention=616112]@mesute[/mention] Üslub ile bir sorun ne var tam olarak sizi rahatsız eden, yukarıda iso bulmak çok zor olarak belirttiğiniz için bende hangi iso dan bahsettiğinizi soruyorum, bizim tarafta zaten kullanıyorsunuz, tekniker yada mühendis adayları öğrenciler öğrenci lisansı ile kullanabiliyorlar sitesinden indirildğinide bildiğinize göre hangi iso yu bulacaklar yada bu iso tu bulmak çok zor windows tarafı için mi oraya açıklık getirelim diye sordum bunda da yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum kaldı ki crack kelimesi geçmesede forum kurallarına bir göz gezdirin çokta uzatmaya gerek yok, yazım kurallarına riayet edelim lütfen.

Birbirimizi yanlış anlama durumu var. Ben burada bizim tarafta tam sürümün iso'su hakkında bahsetmiştim.Neyse uzatmayalım. Ben ubuntumdan memnunum insanlarıda kullanması için teşvik ediyorum.