Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

bilisimfevzi

Lost karakterleri bu sayıları 108 dk da bir girerek dünyayı kurtarıyorsa biz de Linux kullanarak dünyayı findoze den kurtarabiliriz.

"UBUNTULU BİR MACBOOK VE XBOX 360 LI BİR HAYAT İÇİN!!!! :P :P :P :P :P :P 8) 8) 8) ;D"

hitokiri

Alıntı YapYaklaşık 2 gün önce bu anketi Ubuntu'nun beklentilerimi karşılayamadığı yönünde oylamış ve düşüncelerimi de bu başlık altına yazmıştım. Arada bir başlığı kontrol edip belkide birkaç öneri alırım diye bakmaya devam ediyordum. Bugün yazdıklarımın nedensizce (yada en azından nedenini ben bilmiyorum) silinmiş olduğunu farkettim ve bu inanın garibime gitti. Halbuki kimsenin kalbini kırmayacak ve kimseyi rencide etmeyecek şeylerdi fakat sadece "Ubuntu beklentilerimi karşılayamıyordu". Benim anlayamadığım; yazdıklarımı silen arkadaşın hangi mantalite ile yazdıklarımı silmesi. Sanırım bilgisayarının başında oturmuş "nasıl olur lan! nasıl olur ki Ubuntu bir insanın beklentilerini karşılayamaz? hımsfff hımmmsssffff! Ubuntu lan Ubuntu!" deyip de sinirlendiğini görür gibi oldum. Acı bir durum, dışarıdan bakıldığında herşeyi belli bir saygı çerçevesinde yürütüyormuş gibi görünen birçok kişi aslında kendi düşüncelerinden farklı bir şey ortaya atıldığında buna tahammül edemeyip değişik şekillerde tepkiler veriyor. Bunun adı "Fanatiklik" arkadaşlar. Körü körüne birşeye sempati beslemek, karşıt fikre yine aynı körü körüne tahammül edememek. Nedir arkadaşlar anlayamıyorum? İyidir güzeldir hoştur, lafım yok, sağolsun bedavadır, eyvallah.. Ama bu, en nihayetinde basit bir işletim sistemidir arkadaşlar. Bir işletim sistemini körü körüne bu şekilde savunmak, adeta namus davası haline getirmek nedir? Ubuntu iyi, Ubuntu güzel, Ubuntu can, Ubuntu herşeyimiz! Ubuntusuz bir hayat olmaz olsun!  Buradan kendi fikirlerimi açıklayan mesajları umarsızca silen şahısa seslenmek istiyorum; "arkadaşım, sildin de ne oldu? Kaldır kafanı da şöyle bir etrafına bak derim sana, Ubuntu dediğin nedir en nihayetinde bir kod yığınıdır, sanaldır. Böylesine savunmak da ne oluyor? Ne kazanıyorsun? Karşılamadı arkadaşım benim beklentilerimi karşılamadı". Bunu da üzülerek söyledim.
Herkes kendine göre haklıdır bunu değiştiremeyiz mesajının silinmesi, taşınması, iyi niyetli bile olsa herkesi rahatsız eder Ubuntuyla yaşadığın sorunların yanında bir de sana getirdikleri düşün açık kaynak kodlu olmasının ne demek olduğunu düşün buna katılmak ya da katılmamakta senin elinde Ubuntu insanlar için diğerleri gibi para için değil sorunların hiç bir zaman çözülmüycek şeyler değildir Ubuntu ve Ubuntu oluşumuna katkıda bulunan insanlar bunun için çaba gösteriyor ve sende  bu oluşuma katılabilirsin ! Zaten sen bunları üzülerek bildirmişsin duyarlı olduğun için teşekkürler :)İthamlarında daha dikkatli de olabilirsin..

Souldemon

Yaklaşık bir kaç haftadır ubuntu kullanıyorum 8.04 versiyonu. Daha önceki versiyonları kurup update yaptıysamda bir takım problemlerle bende karşılaştım. Ekran kartını tanıtmamdan sonra uçması gibi ekran kartım ATİ :) sorunlu bir karttı. İlk kurulumda Sata HDD lerimi görmüştü ama içine girememiştim. Bunların hepsi sürümle alakalı sorunlardı. Ubuntu 8.04 Hardy yi tek olarak yüklediğimde bana hiç bir sorun çıkarmadı tek bulamadığı ekran kartımdı maşallah onuda tek denememde sorunsuz olarak yükledim ve çatır çutur kullanıyorum. :) Ubuntu beklentileri karşılıyormu "Evet" hamde fazlasıyla, 384 MB lık bir işletim sisteminden microsftun 4 Gb lık işletim sistemini çöpe attıracak cinsten performans olsun görsel olsun kararlılık ve güvenlik olsun bu kadar fazla beklenti karşılaması şaşılmayacak bir durum. Keşke cesaret edip daha önceden kursaydım diyorum kendi kendime. Ubuntu çok sağlam bir işletim sistemi, açıkkaynak kodu özgürlük forumdaki dayanışma işletim sisteminin güzelliği gerçekten çok güzel. Sadece kendime değil arkadaşlarımıda linux lu yaptım desem yalan olmaz. Onlarında bu zevki yaşamalarını istiyorum. Özellikle programcılıkla uğraşıyorsanız benim gibi ubuntu size C+ diliylede özdeşleşmenizi ve fransız kalmamanızı sağlıyor. Eksiklikler yokmu elbette var yok değil ama bilgisayarınızı internet, internet uygulamaları, Media olarak kullanmak isteyenler ubuntuya geçmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Linux ubuntumu 10 üzerinden 10

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Şimdi yapacağım açıklamalar yüzünden forumdaki diğer arkadaşlardan özür diliyorum. Ubuntu ilk kurduğumda ben hayal kırıklıgına ugradım. Hatta foruma ubuntumu "Hayel kırıklığı" yazmayı bile düşündüm. Aynı senın gibi challanger. Sonra bu kadar basit pes etmenin benim için olmadığını düşündüm. Arkadaşım sende bu kadar basit pes etme. Sorumlar varmı evet bir takım sorunlar var. Bunları uğraştıkça yaptıkça zevk alıorsun. Sorunla uğraşmanın ne zevki olabilir diyorsun içinden şimdi. Ben de sana diyorumki bir programcı olarak, bunun zevki bu. Yani bir oyun gibi düşün geçemediğin bir chapteri geçmek için uğraşıyorsun hırs etmişsin ve sonunda geçip gidiyorsun mutlu oluyorsun. Hile ile geçmenin zeki nerde oyundan zevk alamazsın. Basiti * herkes yapar önemli olan zoru başarmaktır. Gelelim bana uğraştım ve tekrar denedim meğer kurulumu duzgun yapamamışım. MEğer sürümden kaynaklanmış vs vs sonuc sorun bende yapamadım. Şimdi yaptım ve beklentilerimi karşılıyor. Senin beklentilerin çıtanın üzerinde olabilir ama kullanıpda internette msn de filmde sorun yaşamak beklentiyse bunu halledip begenmemek bekletimi karsılamadı demek değildir. Beklentinin karşılanamaması sonuç alamamaktır. Sorun sende ubuntuda değil. İstersen başarabilrsin. Millet olarak armut piş ağzıma düş anlayışı içinde olduğumuz için yapamadığımız zaman hemen herseye çamur atıyoruz. Daha fazla özveri daha fazla kendine güven ve cesaret hepsi bu. Böyle olman dileğiyle...
Hayat; Siz Hayaller kurup planlar yaparken, başınıza gelenlerdir...

xwes

@Souldemon, size sorunların çözmesinin zevk verdiği konusunda katılıyorum ancak yine de (nadir de olsa) özellikle yeni kullanıcıya bıkkınlık verebiliyor. Hele hele çözmeye zaman yoksa. Neticede benim beklentilerimi karşılıyor. Dün mandriva kurdum, herşey tamam ama seste problem vardı. İftardan sahura kadar uğraştım, sonunda hallettim. Şimdi sanki sürücüsünü kendim yazmışım gibi hissediyorum :)

utdmr

Üzülerek beklentilerimi karşılamadığını söyleyeceğim. Bu başka bir dağıtımın veya Windows'un beklentilerimi karşıladığı anlamına gelmez. Bana göre şu anda Ubuntu en iyi işletim sistemi  seçimi. Kişiselleştirilebilmedeki eksiği, program kurmanın bir işkence olması, stabil olmaması ve ücretli olması Windows'u hemen çıkarıyor listeden. Program sayısının nispeten azlığı ve ücreti Mac'i da listeden çıkarıyor. Kalanlar Linux dağıtımları. Ancak bu sefer de donanım üreticileri kısmında nispeten desteğin azlığı, çözülemeyen veya tekrar eden sorunlar, ve bazı kullanışsız yazılımlar Linux'un beklentilerimi karşılamasını engelliyor. Şu anda denediğim hiç bir işletim sistemi beklentilerimi karşılamıyor, ancak Ubuntu en çok yaklaşan.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Souldemon

Alıntı yapılan: xwes - 01 Eylül 2009 - 15:00:59
Dün mandriva kurdum, * her şey tamam ama seste problem vardı. İftardan sahura kadar uğraştım, sonunda hallettim. Şimdi sanki sürücüsünü kendim yazmışım gibi hissediyorum :)

:) geçmiş olsun. Zaman zarfında sana katılıyorum acil işlerde sıyırma noktasına gelebiliyorsun ama bu işin guzel tarafı halledip bir yorgunluk kahvesi içmek. Kim ne derse desin zaman problemim olmadığı için sorunları halletmekten zevk alıyorum :D
Hayat; Siz Hayaller kurup planlar yaparken, başınıza gelenlerdir...

xtrm07

Beklentinin ne olduguna bagli. Herkezden ayni seyi beklemelerini bekleyemeyiz.

Linuxman.

Alıntı yapılan: xtrm07 - 22 Ocak 2010 - 00:02:49

Çok güzel bir yorum:)

Kişisel bilgisayarlar için Ubuntu iyi bir seçim bence.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Göktürk

Alıntı yapılan: Linuxman. - 22 Ocak 2010 - 00:23:07
Alıntı yapılan: xtrm07 - 22 Ocak 2010 - 00:02:49

Çok güzel bir yorum:)

Kişisel bilgisayarlar için Ubuntu iyi bir seçim bence.

çok doğru haklısın.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

unsalmd

iphone ve bazi yabanci dil programlari (rozetta stone ve bg.) haric evet karsi;iyor
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

kozanibo

GAREZ

ilk kurulumda ve live cd oturumunda flash player ve codec eksiklikleri olmazsa çok iyi... bir çok Live cd Linux var hiç biri bu şekilde değil... codec ve flash player önemlidir...
++++++
aslında cep telefonunu modem olarak kullanabilmesi daha kolay olması yeter... ama dikkatli kullanın Takoz SGH-E250 gibi telefonlarda veri sayacı olmadığından internet paketiniz bitince haberiniz olmaz kontörsüz kalırsınız...

sema

Farklı ve özgür olması yetiyor da artıyor benim için.. İlginçtir, çok seviyorum Ubuntu'yu..
susema

2-33

KARŞILIYOR...(Ubuntu'yu kurduğumdan buyana her ihtiyacımı karşılıyor.Ancak okulda gösterdikleri programlar nedeniyle windows kullanılmaya mecbur bırakıyorlar insanı.)

Gökhany

Bir ev kullanıcısı için "Evet" bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor. Fakat kendime göre bir takım eksiklikler gözüme çarptı. Bunlarda devede kulak! Yok artık :) Bunun sebebi windows'tan kalan alışkanlıklar.  Ubuntu ile şu terapi günlerimde bu rahatsızlıktan kurtulacağım hayırlısıyla.
İşletim sistemlerine ve programlara binlerce dolar ödemeyin.
Kırık yazılımlarla ve antivirüs programlarıyla değerli vaktinizi boşuna harcamayın. 
Ubuntu'yu deneyin. İhtiyacınız olan herşey Ubuntu'da mevcut.
Güvenli ve sorunsuz internetin keyfini çıkarın.

Fidel

Bazı aksilikler yaşayabiliyorum. Sonra forumdan nasıl düzeleceğini buluyorum. Bu iş gerçekten zevkli oluyor. Yani benim beklentilerimi karşılıyor.  ;)

enver_226

sem

Benim beklentilerimi karşılıyor... Bazı programların (Windows ortamındaki) tam olarak muadili olamayabiliyor buralarda... Bu programlar arasında benim beklediğim birisi yok... Fakat bu programlar beklentilerim arasında değil, okul için kullanmak gerekiyordu sadece o kadar... Okulumun beklentilerini karşılamasa da benimkilerini karşılıyor...=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

marjinal1st

Beklentilerimi karşılayamıyor ama bu Ubuntu'nun halledebileceği bir durum değil. Windows'u kullanma sebebim oyun oynamak. Ve oyun üreticileri birçoğu (Tabi id Software, Paradox Interactive gibi firmalara saygım sonsuz) GNU/Linux sürümlerine uzak duruyor. Ubuntu kullanırken kendimi özgür hissediyorum ama söz konusu oyunlar olduğu zaman halen daha birilerine bağımlıyım. Korsan kullanmıyorum ama yaptıkları bu haksızlık yüzden Razor-Skidrow-Vitality gibi şahsiyetlere nazar değmesin diyorum. Oh olsun  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

microanaliz

geliştiricilerin en büyük avantajı linux olması derim.Her şey için yeterli benim için birde şu oyun sıkıntısı istenilen düzeyde olsa deme keyfime
MicroAnaliz

OpenSSH

Google chrome os'un paylaşıma sunulmasını bekliyorum.
Degişik bir sistem yapmışlar.

Betasını inceledim ekran kartını otomatik tanıyor kurmuyorsunuz veritabanında varsa tabi.
Şimdi 256 mb ramle ubuntu üstüne chrome kurun nasıl kullanacaksınız bakalım kasacak * tabi ki.
256 mb ramle denedim kapat tusuna basıyorum ubuntudan hızlı kapanıyor.

İçinde barındıkları teknolojiler
Ne xorg ne gtk ne qt teknolojisi tamamen kendi sistemini tasarlamış google

Oturum ekranı böyle işte google hesabınızla giriyorsunuz.

Sadece linux çekirdeğini kullanıyor android'te oldugu gibi .

içinde barındırdıgı teknolojiler hep google'a ait.

heartsmagic

@OpenSSH, bu iletinin bu konu ile alaksı yok ne yazık ki. Anketteki soru ve istenen cevaplar belli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karizmaxi

msn görüntülü görüşme ve .dat vb gibi bazı uzantılarda destek verememesi hariç fazlasıyla evet
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Yiğit Ateş

.dat uzantılı dosyaları, kısıtlı ilaveler kurulduktan sonra Totem oynatıyor bende. Bir yanlışınız olmasın?

heartsmagic

@karizmaxi, bahsettiğin ilk sorun aslında bir sorun veya eksiklik değil. Kapalı olan bir protokol için Ubuntu bir şey yapamaz ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.