Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

arpia

Ankete katkı sağladıktan sonra kısa bir yorumda yapmak istedim.

Ubuntu sağ olsun beklentilerimi karşılıyor. Biraz da az uğraştıran, kolay bir sistem olması daha çok hoşuma gidiyor. Eskiden ne kadar uğraştığımızı düşünürsek.
Gerek iş için gerek özel yaşantımda bütüm işlerimi Ubuntu üzerinden yapabiliyorum. Mutlaka sıkıntılar oluyor (her sistemde olduğu gibi) ama daha aşılamayan bir sorunum olmadı çok şükür.

Hele ki Apple servisinde çalışan arkadaşlarımdan duyduğum MAC'in çıkardığı ilginç sorunlardan sonra çok az sorun yaşadığımı biliyorum. Aslında neredeyse hiç sorun yaşamıyorum desem yalan olmaz.

Yukarıda okuduğum bazı yorumlar yüzünden bir kaç şey daha söylemek zorunda hissettim kendimi.

Uzun süre boyunca Microsoft'un yazılımlarını iş gereği kullanmak zorunda kaldım ve hala da kullanıyorum. İster Apple firması olsun ister Microsoft, işlerini iyi yapıyorlar. Kesinlikle bunca emeğe ve başarıya çamur atmak istemem ama... İşte bu ama benim için en önemli kısım. Her ne kadar bu firmalara bir şey demek istemesemde bana göre Dünya'nın gelişmesini yavaşlatıyorlar.

Ubuntu/Linux, açık kaynak olmasaydı Dünya şuan ki halinden daha geride olurdu.
Hayatımızda açık kaynak olmadıkça, kapalı kapılar arkasında gelişen sistemlere mahkum kaldıkça ve başkalarını da bu sistemlere yönlendirdikçe sadece o firmaların geliştiği kadar gelişe biliriz.

Firmalar kendilerini ve sistemlerini ne kadar geliştirebilirse o kadar yol alırız, o kadar gelişiriz. Dünya o kadar gelişebilir, anca o kadar ilerleyebilir.

Neyse ki kabımıza sığmıyoruz...

Not: Başka başlıklarda da dikkatimi çeken bazı şahısların değişik amaçları var sanırım ama anlayamadım.

Eludecraft

Kararsız oy kullandım. Ubuntu fena değil, ancak son Unity zımbırtısından sonra gözümden düşmüştü.

freeman

Ubuntu çok fazla ısınıyor.  Isınma sorunu da olmasa yeterli bir sistem.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

karahindi

Günlük işlerimde kesinlikle %100 verim aldığıma inanıyorum. Sadece iki noktada zorluk yaşıyorum.

Birincisi hibrid ekran kartları çıktığından beri sürücü yüklemek sıkıntılı oluyor. Bir sürümde işe yarayan yöntem diğerinde yaramıyor. Çözümü bulmak benim gibi sınırlı seviyede bilgi sahibi kullanıcı için zor oluyor. Sürücüyü yüklemeyi başarsamda ekran kartımın diğer işletim sisteminde çalıştığı kadar verimli çalışmadığı kanısındayım. Bu benim fikrim tabiki.

İkincisi, ofis dosyalarında çoğunluk microsoft ofisi kullandığı ve libreoffice ile açıldığında yazılarda kaymalar - formatta bozulmalar olduğu için bende microsoft ofisi kullanmak zorunda kalıyorum. Bu da ubuntunun yetersizliği değil zaten. 

Sonuçta aradığım desteği bulmakta zorlanmadığım ve kullanırken zevk aldığım bir işletim sistemi ubuntu.

exclipit

Bazen "Windows kuracam bu ne kadar yavaş sistem" diye isyanlara geldiğim falan oluyor :D:D
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

burk

Alıntı yapılan: exclipit - 18 Temmuz 2013 - 00:17:45
Bazen "Windows kuracam bu ne kadar yavaş sistem" diye isyanlara geldiğim falan oluyor :D:D  
@exclipit sistemin yavaş çalışmasının donanımsal veya yazılımsal bir sebebi vardır ve bu sorun için bir konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Eludecraft

Alıntı yapılan: exclipit - 18 Temmuz 2013 - 00:17:45

Alıntı yapılan: Eludecraft - 16 Temmuz 2013 - 01:15:09
Hele bir ısınsın laptop, sanki kağnı oluyor. Biri çıkıpta Windows ve Linux'un performans karşılaştırmasını yapıp Linux'u önde gösterirse direkt laptopumu incelemesini isterdim.
En güzel cevap mesajı bu olurdu sanırım. :)

okkangal

Profosyonel bir kullanıcı olmadığımı belirtmiştim .... UBUNTU kurulu ve gayet mütavazi özellikleri olan bilgisayarımı internete girmek , film , dizi , müzik ve gayet amatörce JAVA denemelerim için kullanmaktayım .... Hatta bilgisayarı kapamak gibi bir huyumda yok ... yani neredeyse bir haftadır açık bilgisayarım ... sadece ekranı indirip çıkmaktayım ... daha ne ısınme nede yavaşlama gibi sorunla karşılaşmadım ... evet bazı programlarda kasılıyor ama hangi sistem olursa olsun benim bilgisayarım bunu yapar özellikleri gereği .... 

c++

Benim işimi halletmeye yetiyor ama evde tek bilgisayar kullanıcısı ben olmadığım için bazen küçük proplemler çıkıyor mesela exe uzantıların da çocukların ödevi oluyor falan ve ya film izlerken bazen alt yazıları tam desteklemiyor i harfi olsun sesli harfler bazen tanımsız işaretlerle açılıyor onun haricin de işi sadece film izlemek ve internette biraz takılmak olan ben için windowsa hiç gerek kalmıyor.  Tek işletim sistemi kullanıyorum oda Ubuntu 13.10 saucy salamander

heartsmagic

@okkangal'ın belirttiği üzere sistemi ısınmayanlar da mevcut, zaten tüm bir işletim sistemini tek bir "kriter" üzerinden değerlendirmek makul değil. Isınma olur ancak çözüm aranır bu duruma. Ubuntu'yu bu ankette değerlendirirken daha genel ve geniş çaplı düşünmek lazım.

1. Kendisi kullanım için rahat mı? Eğer rahatlık aramıyorsak bizim için yeterince karmaşıklığa sahip mi? (Bunu da arayanlar var)
2. Yeterli donanım desteği veriyor mu?
3. Yeterli yazılım desteği veriyor mu?
4. Sorun yaşandığında destek alınabiliyor mu?
5. Çok hafif bir dağıtım aranıyor ve bunu Ubuntu bize sağlıyor mu?
...
gibi daha genel konular üzerinden değerlendirme yapmak lazım sanırım.

@Eludecraft, senin için "zımbırtı" olan şey başkaları için çok güzel bir masaüstü ortamı olabilir, unutmayalım bunu da :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Goku

Programları bulması, kurması sıkıntı oluyor. :( Yoksa harika bir icat :)

gokhanyildiz

iMac'te mac os x ten hızlı çalışıyor. Şaşırttı beni 

91011

Ben virtualboxın performansından çok memnunum daha önce vmworkstation kullanmıştım onda kasmalar oluyordu bunda öyle birşey fazla olmuyor daha hızlı

Benim ihtiyaçlaımı karşılıyor qbit güzel gnome harika bir masaüstü ama forumda yardımcı olan arkadaşlar olmasaydı bu kadar rahat kullanamazdım.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Goku - 10 Eylül 2013 - 17:52:11

Bu konuda sıkıntı çekilmesini anlamıyorum. Bizim platformumuz diğer platformlardan çok daha ileride bu konuda. Bir iki tıkla depolardan uygulama kurabiliyoruz. Bu konuda sorun nerede?
Ancak, Linux tarafı için geliştirilmemiş bir uygulamadan bahsediyorsak bu konuda eleştiri getirmek zaten haksızlık.

exclipit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Eylül 2013 - 09:57:12
Alıntı yapılan: Goku - 10 Eylül 2013 - 17:52:11

Bu konuda sıkıntı çekilmesini anlamıyorum. Bizim platformumuz diğer platformlardan çok daha ileride bu konuda. Bir iki tıkla depolardan uygulama kurabiliyoruz. Bu konuda sorun nerede?
Ancak, Linux tarafı için geliştirilmemiş bir uygulamadan bahsediyorsak bu konuda eleştiri getirmek zaten haksızlık.

Bunu demelerinin sebebi, bir sürü program kurmaya alışmış olmaları. Bir de internetten arayıp indirme alışkanlığı. Güvenilir kaynaklarda bunu ubuntu'da da yapabilirler ama depolarda da mevcut. Belki de .deb paketleri dağıtan internet siteleri hazırlanır.
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

xwes

ubuntu değil de linux için konuşacak olursam isteklerimi karşılamıyor ancak beklentilerimi karşılıyor.
ubuntu için konuşacak olursam, isteklerimi karşılamıyor, son 2 sürümdür beklentilerimi de karşılamıyor.

unity çıktığından ve gnome 2 ile yollar ayrıldıktan sonra ubuntu ile bilgisayarım hiç ama hiç anlaşamadı. ekran kartı kurulduktan sonra inanılmaz kasılmalar bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyordu. ubuntu ve ubuntu tabanlı bir çok sürüm ve dağıtım denememe rağmen sorunu aşamadım. hatta gnome2'ye döndüm ancak o da eski gnome 2 gibi değil artık destek çekildikten sonra bozulmuş.
neyse linux mint+kde4 denememde bilgisayarımdan çok iyi performans alıp biraz da özelleştirme ve güzelleştirme yapınca bilgisayarım inanılmaz zevk vermeye başladı. şu an tüm işlerimi linux üzerinde hallediyorum ve kendime özgü tasarımı ve kısayolları ile, bilgisayarı kullanmaktan zevk alıyorum.

kısacası tek başına ubuntu değil ama başta ubuntu olmak üzere linux işlerimin %95ine yetiyor ve mutlu ediyor. oyum o yüzden evet.

heartsmagic

@exclipit, Linux tarafındaki uygulamaların bir çoğu zaten paketleme yapıyor dağıtımlar için. Üçüncü bir site güvenliği sağlanmadığı sürece şüpheli olacaktır sürekli.

DechroS

Ben ki, 11.10 sürümünden beri ubuntuya alışamamış, ısınamamış biriydim. Gönlümden ubuntu kullanmak geçiyordu ama beynim izin vermiyordu. Kurup kurup siliyordum.

Lakin bu olay 13.10 sürümüyle değişti. Yükler yüklemez bir şeylerin ubuntuda yerine oturduğunu fark ettim.

Tek bir komutla hybrid ekran kartımı sorunsuz kurdum. Açıkça belirtiyim buna inanamadım. Nasıl bu kadar kolaylaştı ya bu işlem? :) Resmi destek işe yarıyormuş.

İşim ve okulum gereği programlama yazılımlarına ihtiyaç duydum. Lakin ubuntuda az oyun olduğu gibi az program olacağını da düşünmüştüm. Şaşırdım. Windowstan daha fazla İDE buldum. Ve neredeyse tüm ide ler windowstan daha erimli çalışıyordu. Şaşırdım.

Steam kurdum. Zaten oynadığım tek bir oyun vardı; DOTA2. Ne hikmetse linux sürümünü çıkartmışlar. Havalara uçtum. Daha ne isterim?

Arkadaşlarla konuşmak için viber kullanıyorum. Ana o da ne? Dağıtıma hazır olmasa da Viber in linux sürümünü çıkartmışlar. Yükledim çalışıyor. Allah allah bu kadar da şans olur mu?

Video konferansları için skype kullanıyorum. O da varmış, yükledim sorunsuz çalışıyor ya? Şu 1 haftadır ne kadar mutluyum bilemezsiniz.

1 defa bile windowsa dönmeyi düşünmedim düşünmüyorum. Her şey nasıl bu kadar gelişti? Daha 13.04 sürümünde bile bu kadar program çeşitliliği-kurulum kolaylığı yoktu.

Harold_Finch

12,10 LTS kullanıyorum. Ubuntu kişisel olarak kullanımda bütün beklentilerimi karşılıyor. Ama iş ticari yazılımları kullanmaya geldiğinde (Popey için yazılanları kastediyorum problem çıkıyor. Wine ın listesinde de bunları göremiyoruz. Daha çok oyun yada uygulama ağırlıklı. Mesela Popey kullanan bir MY SQL yada Ms SQL tabanlı bir programı çalıştırmak için gerçekten deveye aerobik yaptırmaya çalışmak gibi bir şey yada ben tam olarak hakim olamadığım için sorun benden kaynaklanıyor) bunu da üreticilerin kaynak kodlarını kapalı yapıp ubuntu kullanıcılarına vermediğinden dolayı problemler çıktığını da gayet iyi biliyorum vs. Ama kişisel kullanım ve Linux tabanında kendinizi geliştirmek, rahat kasmayan arayüz, aynı anda 1 den çok işlemi yapmak, aynı anda verileri yazma silme, kararlı sistem, açık özel şifreler, güvenlik virüssüz sanal ortam... eminim ki Ubuntu kullanıcıların ne ona gönül verenlerin desteğiyle bu problemleri de aradan kaldıracak ve diğer işletim sistemlerinin piyasadan kazıyacaktır. Popeye sadece lazım olduğunda geçiyorum...  Burada diğer kullanıcılar sınırsız destek veren bütün Ubuntu Türkiye ve yönetici tayfasına Teşekkürlerimi ve minnettarlığı sunarım... İyi varsınız...

heartsmagic

@Harold_Finch, bizler de teşekkür ederiz.
12.10 LTS değildir, 12.04 olabilir mi sürümün? :)

cangerma

Emin olun Ubuntu Windows'tan daha güzel-kullanışlı ama maalesef oyunların açılmaması kötü. :(

bytan

Ubuntu'da Windows oyunları oynayamamak sıkıntı olarak algılanabilir. Ama asıl yazıldıkları alan ubuntu veya linux olmayıp windows hedefli olduğu için varolan durumu da olağan karşılıyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cangerma

omerfarukaydin

Aaron

Ubuntu tam anlamıyla bir geliştirme ortamı sağlıyor. Fakat tek derdi geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu araçların kalitesizliği. Gerçi kalite diye bahsettiğimiz şey başlı başına ayrı bir tartışma konusu olabilir. Ama benim izah etmek istediğim şey -kıyaslamak zorunda kalacağım- Mac OS X'te kullandığım bir Sequel Pro'nun dahi eş değerinin olmaması. Kaliteli-kullanışlı bir veritabanı yönetim aracı bulmak bile neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Bunun gibi bir sürü örnek verilebilir. Bunun dışında Ubuntu beklentilerime fazlasıyla cevap veriyor.