[Çözüldü] Türkçe opera kurulumu?

Başlatan linsis, 18 Nisan 2008 - 23:58:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

Opera'nın Türkçe sitesinden linux sürümü için olan versiyonunu indirdim ancak şöyle bir hata veriyor;

Could not open 'opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb'

internette ve forumda araştırdım hep ekle/kaldır da nasıl olacağı gösterilmiş.

ekle/kaldır İngilizce opera kurduğundan işime yaramıyor.

Acaba bu şekilde nasıl sorunu halledebiliriz?
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Ne yaptın da bu hatayı verdi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fortran

Alıntı yapılan: linsis - 18 Nisan 2008 - 23:58:10
opera'nın türkçe sitesinden linux sürümü için olan versiyonunu indirdim.ancak şöyle bir hata veriyor.

Could not open 'opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb'
Opera'nın .deb paketini indirmişsin ama bu paketin kurulamayacağı söyleniyor. Ubuntu kullanıyorsan, buradan kullandığın sürümü seçip ilgili paketi indirdiğinde bir kurulum sorunuyla karşılaşmaman gerekirdi. Bu sayfadan da ilgili sürümün Türkçe paketini indirip ev dizininde bir yere taşıyabilirsin. Sonra Opera'yı açıp, "Tools" menüsünde tercihler sekmesini seçersin. Bir pencere açılır, ilk sekmesi (genel) seçili iken alttaki dil tercihini Türkçe yapar, sonra hemen sağ tarafındaki ayrıntılar butonuna tıklarsın. Açılan pencerede sağ üstteki choose (seç) butonuna tıklayarak indirdiğin Türkçe dil dosyasını bulur ve seçersin. Artık tamamen Türkçe bir Opera kullanıma hazırdır. Selamlar.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

linsis

dediğin site de indirmiştim ancak açmıyor dosyayı.
ben mi yanlış yapıyorum anlamadım.
acaba opera-9.27-20080331.6-shared-qt.i386-en.tar.gz dosyasını indirdikten sonra tem olarak ne yapmalıyım yani hangi yolları izlemeliyim
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

linsis

bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar var mı?

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Nisan 2008 - 00:02:19
Ne yaptın da bu hatayı verdi?

Nasıl yaptığını ve hatayı nasıl aldığını söylemezsen yalap şalap cevap verilebilir ancak. Misal konsolda:

sudo dkpg -i opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb

komutunun sonucu mu bu?

linsis

şimdi dün .deb ile biten dosyayı indirdim o değilmiş indireceğim.daha sonra denilen :

opera-9.27-20080331.6-shared-qt.i386-en.tar.gz ile biten dosyayı indirdim ve yerler başlığı altındaki başlangıç klasörüne ekledim.

şimdi benim tam olarak konsola ne demem gerekiyor ki bu dosya otomatik kurulsun.

heartsmagic

Neden .deb paketinden kurmuyorsun?

linsis

şimdi ben .deb başlangış klasörüne attım.konsola tam olarak hangi komutu vermeliyim

heartsmagic

linsis

bu kodu verdi.

sudo: dkpg: command not found

heartsmagic

linsis

Şu yazı çıktı:

Selecting previously deselected package opera.
(Reading database ... 99272 files and directories currently installed.)
Unpacking opera (from opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb) ...
dpkg-deb (subprocess): short read in buffer_copy (failed to write to pipe in copy)
dpkg-deb: subprocess paste returned error exit status 2
dpkg: error processing opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb (--install):
subprocess dpkg-deb --fsys-tarfile returned error exit status 2
Errors were encountered while processing:
opera_9.27-20080331.6-shared-qt_en_i386.deb

heartsmagic

İndirdiğin dosyanın eksik inmediğinden emin misin?

linsis

Hayır, tam iniyor.

Peki ekle/kaldır ile kurduğumuz Opera'yı Türkçe yapmak mümkün mü?

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

Sypro operayı ekle/kaldır ile kurdum ancak uygulamalar/internet sekmesinde yok.

Sypro

yeniden başlattınız mı? bazı programlar yeniden başlatılmadan menüye girmeyebiliyor.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

Sypro, yardımların için çok teşekkürler. Bu yazıyı türkçeleştirdiğim Opera'da yazıyorum. Bir sorum daha olacak; ben belgeler/dosya adında bir klasöre koydum Türkçe dil dosyasını ve buradan seçti opera. Acaba ben bu dosyayı, diyelim sildim, Türkçe seçeneği gider mi Opera'da yani opera etkilenir mi?

Sypro

Sanırım -tam bilmiyorum- bir yedeğini klasöre alır. Emin olamıyorsanız silmeyeceğiniz bir yerde saklamanız ya da home dizininde ctrl + h yapıp .opera klasörünü bularak buraya saklamanız daha iyi olur.

linsis

ilk önce

anadizin/usr/share/opera/locale dosyasına koymak istedim çünkü ingilizce dil dosyasıda burda.

ancak izin verilmedi yetki yokmuş.

Sypro

terminalden taşısaydın :)

sudo cp dosyanın/olduğu/dizin dosyanın/taşınacağı/dizin

linsis

sudo cp linsis/belgeler/dosya/ouw927_tr.lng usr/share/opera/locale dedim olmadı.

Sypro

sudo cp /home/linsis/belgeler/dosya/ouw927_tr.lng /usr/share/opera/locale

şeklinde olsa? neticede bir kök dizinden başlıyor ( / ) , onu ihmal etmeyin:)

linsis

Sypro nerde yanlış yapıyorum anlamadım.bir kopyalamayı beceremedim.

dediğin şekilde yapıyorum olmuyor.beceriksimiyim.

No such file or directory