firefox kurulumu

Başlatan mete13, 06 Şubat 2009 - 21:17:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mete13

kusura bakmayın  ama bir şey soracağım bu firefox 3.0.6 kurmak için bu adresteki  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html yolu takip ettim ama ./configure komutundan sonra orada yazılan gibi oldu ve aynı hatayı verdi sonuna kadar takip ettim olmadı kurulum konusunda yardımcı olursanız sevinirim uçbirimde ki çıktıyı buraya yapıştırıyorum mete@mete-laptop:~$ cd Masaüstü
mete@mete-laptop:~/Masaüstü$ cd firefox
mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$ ./configure
bash: ./configure: No such file or directory
mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$ sudo aptitude install build-essential
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done
Hiçbir paket kurulmayacak, yükseltilmeyecek ya da kaldırılmayacak.
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 0 yükseltilmedi.
Arşivlerden 0B veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 0B yer kullanılacak.
Geniş durum bilgisi yazılıyor... Done
Reading package lists... Done           
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done

mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$ make install
make: *** Hedef `install' i derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu.
mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$ sudo make install
make: *** Hedef `install' i derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu.
mete@mete-laptop:~/Masaüstü/firefox$

hatamın nerede olduğunu söyleyin bende öğreneyim

ihtiyar said

Bence kurulum gerekmiyor, direk çalıştırıyorsunuz.

Klasöre girmişsiniz uç birimde. Şu kodu çalıştırmayı deneyin.

sh ./firefox

heartsmagic

Forumda bir başlıkta daha söyledim. Oradan indirilen Firefox derleme,kurulum gerektirmez. @ihtiyar Said'in dediği gibi çalıştırabilirsin. Ancak sudo'ya ihtiyaç yoktur. Eğer olmazsa:

./firefox

ile de deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Şubat 2009 - 21:29:57
Forumda bir başlıkta daha söyledim. Oradan indirilen Firefox derleme,kurulum gerektirmez. @ihtiyar Said'in dediği gibi çalıştırabilirsin. Ancak sudo'ya ihtiyaç yoktur. Eğer olmazsa:

./firefox

ile de deneyebilirsin.

Eksik bilgimi tamamladın, sağ ol. ;) Ben de hemen düzelttim.

mete13

yo haklısınız her sayfası okudum ve linux komut dizmine yabancı olunca insan benim gibi tırmalıyor hergün o vermiş olduğum daha doğrusu sizlerin yazdığı o linkteki sayfada yapıyorum ve olmayınca çıldırıyorum bazen yazmaya çekiniyorum sürekli mete13 soru soruyor tarzında eleştiri almak istemiyorum  :-[ kusura bakmayın inşallah çözecem ama zor olacak sizlerin baya başını ağrıtacağım galiba mesela hala paket yedeklemeyi beceremedim artık sormayı bıraktım :D

mete13

evet kurdum ama bu sefer sorun var üzerindeki butonlar çalışmıyor ve benim daha önceki yer imlerim gitti ve atalarımız doğruyu söylemiş acele işe şeytan karışır diye şimdi eskiye nasıl dönerim yardım lütfen
önceki sayfa sonraki sayfa gibi butonlar da çalışmıyor ne yapabilirim eskiye dönüş için  :(

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mete13 - 06 Şubat 2009 - 21:59:33
evet kurdum ama bu sefer sorun var üzerindeki butonlar çalışmıyor ve benim daha önceki yer imlerim gitti ve atalarımız doğruyu söylemiş acele işe şeytan karışır diye şimdi eskiye nasıl dönerim yardım lütfen
önceki sayfa sonraki sayfa gibi butonlar da çalışmıyor ne yapabilirim eskiye dönüş için  :(

Normal olarak firefox'u çalıştırmayı dener misiniz menüden? -tabi silmediyseniz-

mete13

oradan çalıştırdım ve kurulum sonra ayarlar ve denetlemeler yapıyor hani onu yaptı demekki olmamış

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mete13 - 06 Şubat 2009 - 22:03:01
oradan çalıştırdım ve kurulum sonra ayarlar ve denetlemeler yapıyor hani onu yaptı * demek ki olmamış

Noktalama işareti eksikliğinden dolayı inanın hiçbir şey anladamım. Biraz daha dikkat ederseniz güzel olacak.

mete13

evet dediğiniz gibi menüden çalıştırdım ve ilk çalıştırmada, yeni yükleme yaptığımız zamanki kontrolleri yaptı ama benim o eski ayarlar gitti .
Mesela şu an sayfayı gezdikten sonra geri dahi alamıyorum hatta tekrarla butonu dahi çalışmıyor onun yerine sekmeyi tazele ile sayfayı yeniliyorum.

yardım ederseniz sevinirim

heartsmagic

Şimdi, normalde o dizinden çalıştırdığın Firefox senin sistemine zarar vermez. Eski ayarlarının muhafaza edilmesi gerekiyordu. Ancak bir şekilde sorun oldu da .mozilla dizini ezildiyse bilemem. Bir deneme yapabiliriz. Firefox'u tamamen kapat ve şu komutu ver:

mv ~/.mozilla ~/.mozilla.yedek

Ardından Firefox'u aç.

mete13

eski kurulu firefox'um gitti  :'( ama ne yapalım artık düzenleyeceğim.Hiç değilse düzeldi verdiğiniz o komutla , artık bende güncelleme için depolardaki güncelemeleri bekleyeceğim teşekkür ederim.
biraz başınızı ağrıttım gecenin bu saattinde  :-[

En çok sevindiğim konu eklentileri FeBe ile kaydetmiştim onunla tekrar kurarım artık
iyi geceler  sağ ol dostum

heartsmagic

Dediğim gibi normal şartlar altında dizin içinden çalıştırdığın Firefox'un senin ayarlarını ezmemesi gerekir. (En azından ben böyle hatırlıyorum). Fakat sende bir sorun oluşuğu aşikar.