Resim dosyasını yazıya çeviren program ?

Başlatan esrama, 05 Şubat 2009 - 18:30:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Resim dosyalarında bulunan elle yazılmış veya bilgisayar yazılarını , metne dönüştürebilecek açık kaynaklı bir program arıyorum...

Çağlar

İstediğiniz işlemin adı OCR. Synaptic'te aratınca çıkıyor. Seçim sizin :)
We got a badass over here!

erginemr

Ne yazık ki OCR (optik karakter tanıma) Linux dünyasının güçlü olduğu bir alan değil ve Windows dünyasındaki ABBYY FineReader tarzı ticari programların seviyesinde açık kaynak kodlu bir alternatif yok.

Tesseract isminde bir program varmış. Bunu bir deneyebilirsiniz:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=361851
http://www.howtoforge.com/ocr_with_tesseract_on_ubuntu704

esrama

Verdiğiniz programlarla sorun yaşadım. Zaten Ubuntu ile yüklü gelen Xsane programı bu işi görüyormuş, fakat benim tarayıcı pek iyi olmadığından yazı(resim) bilgisayarda pek net gözükmüyor. Bu resmi nasıl Gimp ile daha netleştirebilirim ? (aslında bunu 2B Tasarım bölümüne soram gerekir..)
Bide ben tarayıcı kullanmadan bilgisayardaki bir resmi okutmak istersem Xsane ile nasıl bu işi görebilirim? Xsane tarayıcımdan resmi okuttunktan sonra "Xsane Viewer"ı açıyor. Ancak o viewer sayesinde orc işini yapabiliyorum. Fakat viewerı bilgisayarımda bulunan resimleri kullanmak için nasıl açabilirim ?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: esrama - 08 Şubat 2009 - 13:18:17
Verdiğiniz programlarla sorun yaşadım. Zaten Ubuntu ile yüklü gelen Xsane programı bu işi görüyormuş, fakat benim tarayıcı pek iyi olmadığından yazı(resim) bilgisayarda pek net gözükmüyor. Bu resmi nasıl Gimp ile daha netleştirebilirim ? (aslında bunu 2B Tasarım bölümüne soram gerekir..)
Bide ben tarayıcı kullanmadan bilgisayardaki bir resmi okutmak istersem Xsane ile nasıl bu işi görebilirim? Xsane tarayıcımdan resmi okuttunktan sonra "Xsane Viewer"ı açıyor. Ancak o viewer sayesinde orc işini yapabiliyorum. Fakat viewerı bilgisayarımda bulunan resimleri kullanmak için nasıl açabilirim ?

GIMP ile Renkler ---> Brightness / Contrast  menüsünden resmi istediğiniz kadar keskinleştirin.