[Çözüldü] Masaüstündeki dosyayı silemiyorum ve kuramıyorum(tar.gz uzantılı)

Başlatan OS, 05 Şubat 2009 - 15:37:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OS

Merhaba, ubuntu benim ilkim olduğunu söylemekle beraber sorunumu anlatmaya başlıyayım. Şimdi internetten araştırıyorum neler yapabilirim diye mesela tar.gz uzantılı bir dosya buluyorum ve forumdada belirtilen şekilde komutla veya extract şeklinde cıkartıyorum.Klasör cıkıyor fakat üstünde kilit işareti olduğunu belirteyim. Klasörü acıyorum ve içindekilere bakıyorum .PL - .xs - .pm - .t uzantılı dosyalar var. Benim anlamadığım ben mi yanlış sularda yüzüyorum bunlar ubuntuda calışmaz mı yoksa uygulamamda mı sorun var.Adresi aşağıda belirtiyorum;

edit
bu linkteki Net-Pcap-0.04.tar.gz isimli dosyayla ilgili sorunum.

2 ci olarak bu klasörü ben bir türlü masaüstünden kaldıramıyorum forumda gerekli konuları inceledim,uyguladım ama sonuç alamadım.
Çok soru sorarım :)))))))))

bytan

Sniffer.. Tehlikeli olabilecek sular.  :)

Sizin sorunuzun yanıtı, dosya okuma/yazma haklarından geçiyor. Bu konudaki yazıları okursanız çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sanırım e-dergilerin birinde böyle bir konu kaleme alınmıştı.

Herneyse, kısayoldan çözüm için aşağıdakini uygulayabilirsiniz:

sudo chown -R kullanıcı_adınız klasör_adı

Tabi, ilgili klasörün olduğu yerde bu işlemi yapacaksınız. Örn: cd Desktop gibi
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

OS

Çok teşekkürler, verdiğin komut gerçekten işime yaradı :) yönlendirdiğin konuyu incelemeye başlıyorum.En azından sniffer gibi şeyler burda calışıyorsa doğru adresteyim demektir. Yönlendirmek istediğin sanırım bilgisayar dilleri ++C gibi ? bunları okuyup incelememi tavsiye ediyorsunuz sanırım.

bytan

Alıntı yapılan: OS - 05 Şubat 2009 - 16:11:55
Çok teşekkürler, verdiğin komut gerçekten işime yaradı :) yönlendirdiğin konuyu incelemeye başlıyorum.En azından sniffer gibi şeyler burda calışıyorsa doğru adresteyim demektir. Yönlendirmek istediğin sanırım bilgisayar dilleri ++C gibi ? bunları okuyup incelememi tavsiye ediyorsunuz sanırım.

Doğruyu söylemek gerekirse bilemiyorum doğru adreste olup olmadığınızı. Yönlendirmek istediğim şey ise bilgisayar dillerinden ziyade, dosya üzerinde okuma/yazma yapabilmek için gerekli olan Sahiplik Hakları ve bunun gibi linux temeli olan kavramlar, özelliklerdi. Bu konularda yazılmış çok yazı var. Kaynak bulmakta hiç zorluk çekmezsiniz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OS

İndirdim hemen incelemeye başladım dergiyi fakat okudum gerekli bölümü. Benim anlamadığım kullanmak istediğim programın bununla alakası nedir ?

Benim kullanmak istediğim programın izinleri mi kapalı inanın benim kullanmak istediğim programla bu konunun ilişkisini kavrayamadım :)

bytan

Bir dosyanız var. Ve silemiyorsunuz. Sebebi, sizin izinlerinizin o dosyaya yetmemesidir.
Bir script buldunuz. Çalışmıyor. Sebeplerinden biri sizin o scripte çalışma izni (x) vermemiş olmanız olabilir. Ya da sizin çalıştırma izniniz olmayabilir vs...

PF @ ST

OS

Anlıyorum Bytan. İlgin ve yardımın için teşekkürler. Sanırım benim bu işletim sistemiyle ilgili öğreneceğim daha çok şey var önce burdan başlamalıyım sonra sniffe sıra gelirse bakarım :) bu arada dergi olayıda çok güzelmiş.sorunum çözüldü teşekkürler.