Airties modem resetleme ve Telnet

Başlatan MusaRami, 04 Şubat 2009 - 18:50:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MusaRami

Airties  RT-205TT  1.0.25 versiyon modemim var. Windows için indirdiğim bir exe dosyası ile 5 saniyede bu modeme reset attırabiliyorum. (yani 5 snde ip değişiyor) Bunu Linux üzerinde de yapmak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda telnet komutlarıyla modeme girilebileceğini ve reboot komutu ile modeme reset attırılabileceğini öğrendim. Denedim ve gerçekten de oldu. Ama resetleme süresi yaklaşık 70 sn sürdü.

• Öğrenmek istediğim 5 sn de modeme reset attıran teknik nedir? Linuxta nasıl kullanılır?
  • 1. seçenek olmasa bile reboot komutu ile resetlemeyi otomatik bir script ile yapabilirmiyiz? ( girdiğim komut telnet 192.168.2.1>> şifre ve kullanıcı adını sırasıyla giriyorum>>reboot )[/s]
Bu scripti jdownloader gibi indirme programları ile kullanmak istiyorum. Aşağıdaki başlıkta 2 . soruya dair cevap var ama örneğin bu scriptin nasıl hazırlanacağı ve çalıştırılacağı ile ilgili cevap bulamadım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3788.0.html

Modemi ethernet bağlantısı ile kullanıyorum.

Not: Scripti yapabildim. Bunu daha sonra buraya da yazacağım.İlk soruyla ilgili merakım halen devam ediyor..
...

heartsmagic

Beş saniyede fiziksel olarak modemin kapanıp, yeniden açılması nasıl mümkün oluyor Windows'da? Hani bırakalım ayrı bir programı modemin kendi web arayüzünden bile yapılan yeniden başlatmada aradaki işlemin uzunluğunu görebiliyoruz? Eğer telnet ile bu aşılabiliyorsa sonuçta Linux ile de aşılabilmesi lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lifeoverip

Kolay gelsin,
Modemim yeniden ip isteginde bulunmasi icin komple modemin resetlenmesi gereksiz bir durum.Burada şoyle bir mantık dusunebiliriz ipconfig /release, ipconfig /renew gibi...

Bunu yapabilmemiz için PPP surecini oldurup yeniden baslatmak, dolayısıyla telekom ip havuzundan yeni bir ip isteginde bulunmasi saglanmali.Telnet/Ssh vs. bir tool ila modem baglandiktan sonra  ps aux | grep ppp komutu ile ppp servisinin kullandigi pid'i ogrenebilir ardindan kill <pid>  seklinde sureci oldurebilirsiniz.
Ya da direk <  kill `cat /var/run/ppp*.pid`\m >   şu komutu verin. Ardindan ppp surecini tekrar baslatmaniz gerekiyor.

/usr/sbin/pppd plugin pppoe nas0 user tnetkullaniciadi@ttnet

seklinde tekrar baglanti saglayabilirsiniz. Elimde airties bir modem olmadigi icin deneme firsatim yok ama teoride olmasi gerekli.Zaten hepsi temel linux komutlari. Sorunla karsilasirsaniz yazın tekrar bakalim. Kolay gelsin.

MusaRami

merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
İlk önce terminaldetelnet 192.168.2.1 komutu ile telnet'e girdim. kullanıcı adı root ve şifre yi yazdım.
Sonrasında
kill `cat /var/run/ppp*.pid`\m komutu ip yi değiştirmek için yeterli oldu. Yaklaşık 10 sn gibi bir süre içinde ip değişiyor. Bunu aşağıdaki gibi bir script haline getirdim.

#/bin/bash!
(sleep 3;
echo root;
sleep 3;
echo  sifre;
sleep 5; echo "kill `cat /var/run/ppp*.pid`\m";
sleep 8; echo "exit") | telnet 192.168.2.1

Normalde bu komutları elimle girdiğim takdirde hiç bir sorun olmuyor. Ama script dosyasını çalıştırdığımda aşağıdaki gibi takılıyor.

# cat: /var/run/ppp*.pid: No such file or directory
kill \m
#

...

djangoturkiye

Alıntı yapılan: MusaRami - 25 Mart 2009 - 13:12:08
# cat: /var/run/ppp*.pid: No such file or directory
kill \m
#

kill `cat /var/run/ppp*.pid`
\m kullanma sorun düzelecek. Yalnız bende ppp ile başlayan bir pid süreci yok ayrı bir paket mi kullanıyorsunuz? bende eth0 ile çalışan dhpclient süreci var.

hitokiri

kill `cat /var/run/ppp*.pid`\m
konuyla alakam yok ama komut bu ise
bu komutu çalıştırmak veya yazdırmak için şöyle kullanmak gerekli,
a=`cat /var/run/ppp*.pid`
echo `kill $a\m`

gibi sanırım bilemiyorum :P :)

fyodor

winde de linuxtede fark etmez modeme reset demekten ne anlıyoruz mesele bu modeme gerçek anlamda reset atmak için:

1:modem reset tuşuna 30 sn basılır
2. 30. saniyede güç kablosu çıkarılır
3. 60. saniyede tekrar güç kablosu bağlanır
4. bu haldeyken 60. saniyeden 90. saniyeye dek halen reset tuşuna basılı tutulur modemini tam anlamıyla resetlemek isteyenlere konuyla pek ilgisi olmasada tavsiyedir ki bu şekilde hiç bir şey kalmaz modemde eski loglardan.

burada modemme resetten kasıt yeni ıp almaksa windeki
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns

gibi komutların linuxteki karşılıkları yeterli değil midir?