Intel’in Linux dağıtımı: Moblin

Başlatan ns, 03 Şubat 2009 - 00:29:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ns

intel netbooklar için linux dağıtımı çıkartacakmiş ve boot süresi 5 sn olacakmış

işte haberler:

http://www.ntvmsnbc.com/news/474137.asp

http://www.chip.com.tr/konu/Intel-Windows-u-aldatiyor-mu_10758.html

ve kendi sitesi : http://moblin.org/

acaba bizde kurabilirmiyiz ki netbookta 5 saniyede açilan benim sistemimde 3 saniyede açilir heralde :D

not: ntv'nin haberinde gnome masaüstünü kullandıkları yaziyor ama bana resim kde gibi geldi..
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

kernel

İntel netbook piyasasında atom işlemcileri ile olan üstünlüğünü katlama planları yapıyor muhtemelen.Fedora dağıtımına bağlı olan bir linux işletim sistemi planı hala alfa sürümü ama ileride nasıl bir hakimiyet sağlar bilinmez..Bu sistemin temel amacı şarj yapmadan dayanıcak pilin dayanama süresi ve boot ederken olucak hız.Winzort artık tek rakiple uğraşmıyor,netbook piyasasında bu kadar işletim sistemi arasında nasıl sıyrılıcak merak ediyorum?
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

xwes

Sitesinde şoyle yaziyor; "Moblin Foundations is built on the GNOME Mobile platform"

(Ntv'yi bu haberleriyle seviyorum)

atomkarinca

Gnome Mobile kullanacaklarsa bu Gnome tecrübesinden feragat edileceği anlamına geliyor. Bence bıraksınlar Ubuntu'cular bu işi iyi yapıyorlar.

ns

Alıntı yapılan: 2600 - 03 Şubat 2009 - 09:27:42
xfce bu

haklısın gözden kaçirmişim. resimde açık olan menüde "about xfce"diye bir seçenek var. yanlış resim koydular galiba.

Gimp Uzmanı

özgürlüğeyeryok

ns

Gimp Uzmanı

mhangman

dağıtım linux vakfına devredildi. intel desteğini sürdürüyor. özgürlükiçin sitesine bir haber çevirdim ondan sonra ilgilenmeye başladım. burada benden başka ilgilenenleri görmek sevindirdi beni :) xfce tabanlı şuan ama bittiğinde xfceden çok farklı olacak çünkü yoğun şekilde clutter kullanılıyor. linux project generator isimli bir uygulaması yardımıyla moblin için uygulamalar geliştirebiliyorsunuz. pardus'a kurmayı başaramadım. şenliğe kadar paket işini halledemezsem eve döndüğümde(şimdi kardeşimin yanındayım) windows kurulu bilgisayarıma ubuntu kurup moblin için gerekli araçları indireceğim. bu arada ubuntunun arkasında ki güç moblinide destekliyor ;) rakip bir ürün değil anlayacağınız.
Ceyhun Alyeşil

aynshtein

Ben bugün Moblin'in Datron Netbook'umda denedim. Xfce kullandığından sistem oldukça hızlı. Parmakbellek üzerinden LiveCD sürümü bile 20 saniyeden kısa sürede açılıyor. Ubuntu'nun Live CD'sinden çok daha hızlı olduğu bir gerçek. Üstelik Realtek kablosuz ağ adaptörümü otomatik olarak tanıdı. (Ubuntu'da çalıştırabilmek için kaynak koddan kurulum yapmam gerekmişti). Masaüstü oldukça sade. Bir de Gnome kurulabilseydi daha kullanışlı olurdu diye düşünüyorum...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

canosayan

bir deneyelim bakalım.
gerçi harddiskle pek oynamak istemiyorum sanalla deneyeceğim.
Chmod bizim işimiz.

mhangman

live cd kwm wmware imkanı mevcut usbdende boot edilebiliyor
Ceyhun Alyeşil

canosayan

usb ye yazma işi biraz zahmetli gibi.
Chmod bizim işimiz.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 06 Şubat 2009 - 20:34:40
Alıntı yapılan: ns - 06 Şubat 2009 - 16:09:02
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 03 Şubat 2009 - 12:28:13
Meraktan indirip bir deneyeyim.

@gimp uzmanı denedin mi. nasilmiş?

Bir dakika. :D

Bu arada bende çalışmadı. Nedenini bilmiyorum hata mesajıda almadım.

esrama

Bu özgür yazılım mı yoksa sadece açık kaynaklımı ? Google Android de yakında dizüstü bilgisyarlar için geliştirilecekmiş. Umaırm başarılı olurlar büyük firmalardan destek görmek güzel. Fakat bunlar açık kaynaklımı yoksa özgür yazılım mı hala bilmiyorum....

canosayan

anlatılan usb yazma yöntemleri bende işe yaramıyor.
ya flash belleğin u3'nden ya başka çakamadım daha.

dd işe yaramıyor. image-writerda. yada ben ikisinide yanlış yapıyorum.

iso halinden bir sanal bilgisayar deneyeceğim. biraz uğraştıracak gibi.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 14 Nisan 2009 - 21:55:50
Bu özgür yazılım mı yoksa sadece açık kaynaklımı ? Google Android de yakında dizüstü bilgisyarlar için geliştirilecekmiş. Umaırm başarılı olurlar büyük firmalardan destek görmek güzel. Fakat bunlar açık kaynaklımı yoksa özgür yazılım mı hala bilmiyorum....

Alıntı Yap
Zemlin said the bulk of Moblin is licensed under the GNU General Public License (GPL), ..
Kaynak

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudocu

bu habere çok sevindim. netbookların hemen hemen hepsi sd karttan boot edebiliyor. 5 saniyede çat diye açılan bir sistemi sd karttan kullanmak güzel olur.

ekleme: dağıtımı indirdim. windows üzerinde olduğum için sitesinde verilen programla o garip komutları yapamadım, komut verdikçe hiç bir şey olmadı. ben de img dosyasını iso yaparak unetbootin ile usb sürücüye attım. 5 saniye yerine 30 saniyede, klasik linux sistem mesejlarıyla açıldı. ntv'nin sitesindeki gibi xfce 4 kullanıyor. çok tatlı bir görünümü var, composite açık olarak geliyor. performans için bir şey söyleyemiyorum daha 2 dakika oldu.
her seyin basi sudo!

ns

Alıntı yapılan: canosayan - 14 Nisan 2009 - 22:22:05

dd işe yaramıyor. image-writerda. * ya da ben ikisinide yanlış yapıyorum.

u3 özelliği olan usb belleklerin boot edilebilme özelliği yok. bende de var toshiba marka ona slax kuramamiştim.

mhangman

moblin özgür yazılım. live cd kullanmak daha rahat olabilir. şuan alpha aşamasında olduğunu unutmayın :) daha çok yol alacak. denemeden önce sitesinde donanım gereksinimlerine dikkat edin. intel arıyorlar ;P
Ceyhun Alyeşil

aynshtein

Goblin'in çalışabilmesi için Intel GMA çipsetine sahip bir netbook sahibi olmalısınız. Aksi taktirde sistem kararlı olmayabilir. Zira bu işletim sistemi Intel GMA çipsetli netbooklar için özel olarak geliştirilmiş...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

canosayan

Alıntı yapılan: ns - 15 Nisan 2009 - 08:35:09
Alıntı yapılan: canosayan - 14 Nisan 2009 - 22:22:05

dd işe yaramıyor. image-writerda. * ya da ben ikisinide yanlış yapıyorum.

u3 özelliği olan usb belleklerin boot edilebilme özelliği yok. bende de var toshiba marka ona slax kuramamiştim.

tam aksine. benim u3 destekli sandisk çok kolay boot oluyor. zaten netbook üzerinede sandisk ile kurulum yaptım.
bende isoya çevirdim. bakaım sanalda ne yapacak.
Chmod bizim işimiz.

sudocu

atheros kablosuz kartını tanımıyor :(
ubuntu'da çalışan usb kablosuz adaptörü taktım o da çalışmadı.
kurulum yapmaya kalktım, admin şifresi giriyorum hiç bir şey olmuyor.
netbook için dağıtım hazırlayıp da en popüler netbook kablosuz adaptörünü tanımamasına alpha olduğu için bir şey demiyorum. bakalım tam sürümü nasıl olacak?
her seyin basi sudo!

sudocu

sonunda beta surumu cikmis. en son alpha surumunu indirmistim, yukaridaki problemler giderilmisti. bayagi bi kullandimm ve hizi gercekten netbooklar icin oldukca iyi.
tam surum ciktiginda iyi tanitilirsa basarili olma sansi yuksek.
her seyin basi sudo!