Asus M6000 R Hdd Sorunu...

Başlatan skahvecioglu, 24 Haziran 2009 - 13:23:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skahvecioglu

Arkadaşlar merhaba,

Kardeşimin emektar Asus M 6000 R'ı sanırım hdd'yi yaktı. Başlangıçta S.M.A.R.T. Command Failed hatası veriyor. Live usb ile başlatmaya çalıştığımda iste bilgisayar bir türlü başlamıyor, durmadan hata geliyor. (Diski söktüm yine hata verip resetledi) Bu makinayı yeni bir disk almadan açmanın yolu yok mu acaba?
Ne Mutlu Türküm Diyene!

heartsmagic

BIOS ayarlarına girebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

BIOS ayarlarinda S.M.A.R.T kapatmak icin bir bölüm bulunuyorsa kapat tekrar dene. Internette arastirdim, Boot sektörde bozuk kisimlar varsa bu tür hatalar meydana geliyormus.

Daha genis bilgi icin http://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.
Linux LPIC1 - MCSA

skahvecioglu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 13:53:50
BIOS ayarlarına girebiliyor musun?

@ heartsmagic : bios ayarlarına girebiliyorum.

Alıntı yapılan: Kirmizi - 24 Haziran 2009 - 13:54:38
BIOS ayarlarinda S.M.A.R.T kapatmak icin bir bölüm bulunuyorsa kapat tekrar dene. Internette arastirdim, Boot sektörde bozuk kisimlar varsa bu tür hatalar meydana geliyormus.

Daha genis bilgi icin http://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.

@ author : Smart ayarlarını kapattım ama siyah ekranda imleç yanıp sönüyor bir süre sonra makina yeniden başlıyor.
Ne Mutlu Türküm Diyene!

localhost

BIOS default yaparak dene. BIOS`un güncel sürümü filan varsa güncelleyip deneyebilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

skahvecioglu

Alıntı yapılan: Kirmizi - 24 Haziran 2009 - 14:03:15
BIOS default yaparak dene. BIOS`un güncel sürümü filan varsa güncelleyip deneyebilirsin.

Bios'u güncellemek benim de aklıma geldi ama asus ami bios'u windows açılmıyorken nasıl güncelleyeceğimi bulamadım.
Ne Mutlu Türküm Diyene!

kuleyni

ami bios biraz sıkıntılı ama asus bu işi kolaylaştırmış :)
ilk önce şu linkten: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us
dizüstü bilgisayarınızın dosyalarına ulaşın sonra orda bios ve bios utilities adında başlıklar var.Burdan güncel bios sürümünüzü indirin ve utilities kısımından Aflash2 V2.09 isimli dosyayı indirin başlangıç disketi oluşturun.(dos)ve indirdiğiniz bios dosyasını ve aflash dosyalırını içine atın.Bilgisayarı oluşturduğunuz disketten boot ederek açın.ve aflash programını çalıştırın.Gerisi size kalmış bi olay dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.Tabi şimdi doğal olarak dizüstülerde disket sürücü olmaz.Bunu yapmak için usb bellek de kullanabilirsiniz ama usb ye bootable özelleği kazandırmanız gerekiyor.Winflash V2.13 dosyası ise windows içinden güncelleme yapmaya yarar.Windowsunuz açılmadığı için başka bir bilgisayarda bootable bir usb oluşturup (dos) bu dosyaları içine atıp boot ederek aflash programını çalıştırmalısınız.

skahvecioglu

Alıntı yapılan: kuleyni - 24 Haziran 2009 - 19:33:51
ami bios biraz sıkıntılı ama asus bu işi kolaylaştırmış :)
ilk önce şu linkten: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us
dizüstü bilgisayarınızın dosyalarına ulaşın sonra orda bios ve bios utilities adında başlıklar var.Burdan güncel bios sürümünüzü indirin ve utilities kısımından Aflash2 V2.09 isimli dosyayı indirin başlangıç disketi oluşturun.(dos)ve indirdiğiniz bios dosyasını ve aflash dosyalırını içine atın.Bilgisayarı oluşturduğunuz disketten boot ederek açın.ve aflash programını çalıştırın.Gerisi size kalmış bi olay dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.Tabi şimdi doğal olarak dizüstülerde disket sürücü olmaz.Bunu yapmak için usb bellek de kullanabilirsiniz ama usb ye bootable özelleği kazandırmanız gerekiyor.Winflash V2.13 dosyası ise windows içinden güncelleme yapmaya yarar.Windowsunuz açılmadığı için başka bir bilgisayarda bootable bir usb oluşturup (dos) bu dosyaları içine atıp boot ederek aflash programını çalıştırmalısınız.

Teşekkürler Kuleyni, yarın windows yüklü bir makina ile hemen deneyeceğim.
Ne Mutlu Türküm Diyene!

kuleyni

bir usb yi bootable yapmak için hp nin bir yazılımı var onu kullanın birde bootdisk.com dan indireceğiniz 98 başlangıç disketi işinizi görecektir.
HP Usb Format Tool
bootdisk

skahvecioglu

Alıntı yapılan: kuleyni - 25 Haziran 2009 - 00:11:46
bir usb yi bootable yapmak için hp nin bir yazılımı var onu kullanın birde bootdisk.com dan indireceğiniz 98 başlangıç disketi işinizi görecektir.
HP Usb Format Tool
bootdisk

@ kuleyni : hp usb storage format tool çok işimi gördü fakat 98 başlangıç dosyasını başka yerden bulmak zorunda kaldım. Makinanın hdd'si bozulmuş yenisiyle değiştirdik bios update'e gerek kalmadı. İlginiz için teşekkürler...
Ne Mutlu Türküm Diyene!

kuleyni

Sorununuzun çözülmesine sevindim  :) keşke bios update ile çözülebilecek bi problem olsaymış.

skahvecioglu

Alıntı yapılan: kuleyni - 27 Haziran 2009 - 18:33:27
Sorununuzun çözülmesine sevindim  :) keşke bios update ile çözülebilecek bi problem olsaymış.

Keşke... 95 Tl'ye mal oldu 160 gb ide disk... (Önceki 40 gb'dı aslında bir açıdan baktığımızda iyi oldu...)
Ne Mutlu Türküm Diyene!