Mono ? VB.Net ?

Başlatan Amad, 02 Şubat 2009 - 02:47:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Amad

Birkaç sorum olacaktı bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse minnettar olurum.
Daha yeni bir "Lİnux"çıyım da MSXP'de Visual Studio, Linux'taki Mono mu oluyor ?
Intellisense(veya herneyse adı)'ler VS'deki gibi mi ? Ne gibi problemler var ekran resmi gönderebilirseniz memnun olurum.
Kolay gelsin
Hanım! Kahvemi getir!

matafleur

Üç aşağı beş yukarı evet.Soruna ben pek rastlamadım ama oldukça eksikleri var.Zamanla azalıyor.

Amad

Alıntı yapılan: matafleur - 02 Şubat 2009 - 03:31:10
Üç aşağı beş yukarı evet.Soruna ben pek rastlamadım ama oldukça eksikleri var.Zamanla azalıyor.

Teşekkürler cevap için. Peki compile ederken herhangi bir problem oluyor mu ? Şubat sonunda bir projeye başlıyacağım da tekrar Windows kurup paketlerimi kurmam çok zamanımı alıyor, üşeniyorum yok VS kur updateleri yap bla bla... Problem çıkmaz derseniz Mono'ya bakıcam biraz önerebilir misiniz ?
Hanım! Kahvemi getir!

matafleur

Compilerları farklı bildiğim kadarıyla.Sonuçta MS unki kapalı koda sahip bir compiler.Mantıken öyle gözüküyor.Ve dil de de ufak tefek farklılıklar var kütüphane yapısından dolayı.Şubat sonuna kalmadan ufak tefek bir kaç deneme yap derim ben yapacağın projeye yönelik.Tam yarısına geldiğinde bazı toolların eksik olduğunu farkedersen hoş olmayabilir.Ha kodu aynen taşıyıp refactor edebilirsin ama zahmetli bir iş sonuçta.

Amad

Pekii Mono'da yazdıklarımı Windows altında çalışır mı ? Çünkü o programı kullanacaklaran 1 kişi bile Linux base kullanmıyor da ?
Hanım! Kahvemi getir!

matafleur

Çalışması için yapılıyorlar (:Tabi windows ta derlemen gerekiyor sanırım.Tam emin değilim.

Amad

En iyisi bi' yandan windows da kuruyum rahat ediyim, yok Mono'ya başla alış daha da uzar yoksa projenin yapım süresi =)
Hanım! Kahvemi getir!

atomkarinca

Sanırım sorun GUI yaparken ortaya çıkıyor. Microsoft bu kısmı henüz ekletmedi galiba Novel'e. Mono GTK kullanıyor kullanıcı arayüzü için.

Amad

Nmm en iyisi Windows kurup sadece desktop application yapacağım zaman açmak o zaman. Bilgiler için teşekkür ederim @atomkarinca ve @matafleur sağolun
Hanım! Kahvemi getir!

atomkarinca

matafleur

Önemli değil.Ama tavsiyem Windows kur ne yapacaksan yap vs. mono yo da el at o arada.Bakarsın kurduğun windows u kullanmak zorunda kalmazsın.(:

Kusura bakma tam net bilgiler veremedim.Mono ile ilgilenmedim son zamanlarda.Elimde kendi orjinal VS.net we windows CD'im var.Okul C# yaygarası kopardığında VS da hallediyorum işimi-zaten başka bir işe de yaradığı yok (: - ama şu var benim elimdekiler okul tarafından lisanslanmış cd ler.Eğer orjinl değilse elindekiler pek bulaşma derim ben.Mono bir şekilde işini görebilir.

Amad

Alıntı yapılan: matafleur - 03 Şubat 2009 - 04:31:21
Önemli değil.Ama tavsiyem Windows kur ne yapacaksan yap vs. mono yo da el at o arada.Bakarsın kurduğun windows u kullanmak zorunda kalmazsın.(:

Kusura bakma tam net bilgiler veremedim.Mono ile ilgilenmedim son zamanlarda.Elimde kendi orjinal VS.net we windows CD'im var.Okul C# yaygarası kopardığında VS da hallediyorum işimi-zaten başka bir işe de yaradığı yok (: - ama şu var benim elimdekiler okul tarafından lisanslanmış cd ler.Eğer orjinl değilse elindekiler pek bulaşma derim ben.Mono bir şekilde işini görebilir.
90 Günlük trial versiyonlar var elimdi (VS 2008) fakat müşteriler yok lisans falan derdine gir(e)mez. Girerlerse (sallıyorum fiyatı) 300 liradan alıcaklarsa lisanslı olunca 3000'den alıcaklarını biliyolar =)
Hanım! Kahvemi getir!

matafleur

Yaptığın riskli bir iş bilgin olsun.Ve bence -seninde yazılım hazırladığını düşünecek olursak- çok da etik değil.Neyse bunu yargılamak haddime değil.İyi çalışalar.Kolay gelsin.

Amad

Alıntı yapılan: matafleur - 03 Şubat 2009 - 15:04:23
Yaptığın riskli bir iş bilgin olsun.Ve bence -seninde yazılım hazırladığını düşünecek olursak- çok da etik değil.Neyse bunu yargılamak haddime değil.İyi çalışalar.Kolay gelsin.
Yo' burda muhabbet ediyoruz, bilgi paylaşıyoruz hadle falan alaka olmaz saygı çerçevesini bozmuyoruz nasıl olsa.
Söylediğinde haklısın fakat yapılabilicek birşey yok, çünkü Türkiye'de yazılımcılık dediğimizde başlıbaşına lisansın parasını zor çıkartılıyor ve telif haklarına giricek olursam zaten yazacağım programdan o kadar para kazanmak değil yanından bile geçemem. Öğrenci hali oldugu için biraz zor şu aralar fakat ben de isterim ki lisanslı programlar kullanıp, tam randımanlı iş yapmayı ama elvermiyor buna hayat koşulları. Zaten şuan bir firma gibi çalışmıyorum yaşım tutmuyor çünkü =)
Hanım! Kahvemi getir!

cihann

Lisans sıkıntınız varsa Express Edition denemenizi öneririm. Ücretsiz ve çok kullanışlı bir ortam sunuyor size. :)
İyi çalışmalar...

Amad

Alıntı yapılan: cihann - 04 Şubat 2009 - 14:51:36
Lisans sıkıntınız varsa Express Edition denemenizi öneririm. Ücretsiz ve çok kullanışlı bir ortam sunuyor size. :)
İyi çalışmalar...
Express işimi görmüyor çünkü C#'ta yapıyorum, VB.Net'de(zaten normalde Basic'çiyim)... Ayrıyetten Express'te tam kestiremediğim eksikler var, sanki yazıyorum ama bişeyler eksik gibi hissediyorum. Ama eksik var mı bilemem =)
Hanım! Kahvemi getir!

cihann

C# için olanı da var ama  :D Eksiklik nedir anlamadım ? Lisans ücreti ödemeden bu kadar güzel bir ortam kullanmak daha mantıklı ;)
http://www.microsoft.com/express/download/#webInstall
Kolay gelsin...

Amad

Alıntı yapılan: cihann - 05 Şubat 2009 - 12:06:43
C# için olanı da var ama  :D Eksiklik nedir anlamadım ? Lisans ücreti ödemeden bu kadar güzel bir ortam kullanmak daha mantıklı ;)
http://www.microsoft.com/express/download/#webInstall
Kolay gelsin...
Yok biliyorum var olduğunu fakat ben sadece C# yapmiyorum VB.Net de kullaniyorum SmartDevice tarzi yazilimlar da yapiyoruz o yuzden bazi sdk lari mi kurmak ne gerekiyo. Zaten windows'un yüzüne bakmak istemiyorum bi de tek tek sdk ara kur falan hiç yapamam =)
Hanım! Kahvemi getir!

krwlng

Arkadaşlar bende şöyle bir problem var, ekteki ekran görüntüsündende anlaşılacağı üzere birşeyler eksik veya yanlış, bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sem

Her ne kadar anlamasamda, anladığım kadarı ile, mono'nun kütüphanesi değil, Windows içerisinden VB'nin kütüphanesine erişmeye çalışıyor program... Bu olması gereken bir şey mi, yoksa Mono kendi kütüphanesi mi kullanmalı, sorun ordan kaynaklabilir diye düşünüyorum, çünkü olması gereken bir durum olması için, Mono üzerinden, Linux ortamında program geliştiren herkeste hem Windows, hem de VB'nin kurulması gerekecek o zaman... Böyle bir şey olması gerektiğini sanmıyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

İşin garip tarafı, hadi diyelim bu önceki bir proje o yüzden hata alıyorum. Aynı hatayı yeni bir proje başlatırken de alıyorum. VB kütüphanesine erişmeye çalışması mantıklı bir sorun gibi görünüyor. Diğer türlü sorunlar birşeylerin eksikliğinden kaynaklanabilir sanırım.

sem

Her projede aynı hatayı alıyorsanız, ayarlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim, gerçekten hata bu tarz bir şey olabilir.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

Çok garip birşey oldu biraz önce. Winde VS2008 ile yaptığım bir projeyi mono ile derleyemedim birçok hata verdi bunu bir önceki mesajımda belirtmiştim. Bu programın derlenmiş halini yani exe dosyasını wine ile bilr çalıştıramadım, fakat kurcalarken birşey buldum. Projeyi mono ile açtım hataları görmezden gelip, proje menüsünden paket oluştur kısmına girdim ve linux binary olarak paket oluşturdum. Sonra o paketi konsoldan açıp içerisinde "sh projeismi" komutunu verdiğimde programın birkaç ufak hata dışında çalıştığını gördüm, hemde windeki özellikleri ile, yani sistem tepsisine yerleşme küçültme ve büyültme ayarları ile.Biraz önce tesadüfen buldum bunu, diğer projelerime de deneyeceğim, olursa en azından daha önce yaptığım projeleri mono kütüphaneleri ile linux'ta çalıştırabilirim.