Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope yükseltme izlenimleri

Başlatan heartsmagic, 02 Şubat 2009 - 01:43:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Gnome olmasaydı KDE lisansı farklı olabilirdi ama KDE olmasaydı Linux bu kadar yaygınlaşamazdı. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

@zulfikar, kubuntu 9.04'un indirme adresi nedir acaba?

matafleur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2009 - 17:04:30

Başlık yine KDE-Gnome başlığına dönmesin, eğer dönecekse baştan ayıralım :)
Hep KDE başlıkları mı gnome-kde geyiğine dönüşecek.Birazcıkta siz yaşayınız efendim bu deneyimi. (((((: Biz sıkıldık hep başlıkta KDE kelimesi geçen konularda KDE-gnome geyiğini görmekten (: 

Şaka bir tarafa fırsat oldukça edindiğin deneyimleri aktarmaya devam edersen memnun olurum.Bende Kubuntu alfa sürümünü denemeyi düşünüyorum ama açıkçası bitirme tezim var ve bu arada önemli bir aksaklık yaşamayı istemiyorum.Öyle iki arada bir derede kaldım işte (:

aynshtein

Alıntı yapılan: xwes - 05 Şubat 2009 - 18:58:50
@zulfikar, kubuntu 9.04'un indirme adresi nedir acaba?

Beyler bayanlar, Alpha4 nihayet yayınlandı: http://cdimage.ubuntu.com/releases/jaunty/alpha-4/ adresinden indirebilirsiniz :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

aynshtein

https://wiki.ubuntu.com/JauntyReleaseSchedule adresinden güncelleme takvimine gözatabilirsin. Alpha4 için piyasaya sürüm tarihi 5 şubat. Sürüm 5 şubatta da yayınlandı. Herhangi bir gecikme yok...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

heartsmagic

Linux'un yaygınlaşmasını KDE'ye bağlamaya da itiraz ederdim ancak galeyana gelmeyeceğim :)
Alfa 4 hayırlı olsun. Ben elimden geldiğince tecrübe aktarmaya çalışırım.

Mesela hemen bir ekleme yapayım :) Paket bağımlılıkları pek iyi değil şu aralar. Depo her alfa sürüm için oldukça hareketli ve bazı uygulamaların yeniden derlenmesi gerekmekte. Aksi takdirde bazı sevdiğiniz uygulamaları kullanamayabiliyorsunuz. Örnek: mplayer :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kernel

Ubuntu 9.04  alfa 4 versiyonu'nu Toshiba satellite serisi bir laptop ile deneyen oldu mu acaba?
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

bytan

Bugün burada bir haber yapılmış hem Jaunty Alfa 4 hem de dün yayınlanan Fedora 11 Alfa'sı ile ilgili. Görünüşe göre, Gnome 2.26 nisana yetişir gibi.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

esrama

Ben alpha 4 sürümünü kurdum. ext dosya sistemi ile sorunsuz çalışıyor. 165 güncelleştirme çıktı hepsini yaptım. Ubuntu 8.1 e göre daha az ram harcıyor. Birde sanki programların açılış süreleri biraz kısaldı. Boot süresi denildiği gibi 8 saniye değilde birkaç saniye hızlandı.
Çıkan sorunlar:
Boot ekranında güncelleştirmeler sonrasında iki karnel sürümü gözüktü. Fakat yenisi ile ubunyu açmayı denediğimde tam login ekrarnına gelecekken (turuncu çubuk tam dolunca) ekranın ortasında yeşil bi çizgi çıkıyor ve pc donuyor. Fakat eski karnel ile sorunsuz çalışıyor. Bne yeni karneli kullanmak istiyorum.
Eskiden tarayıcımı otomatik algılıyordu fakat şimdi xsane scan bile yapamıyor.
Ekran kartım ile ilgili sorun çıktı. Compizi devreye sokamıyorum. 8.1 de sorunsuz çalışıyordu. 8.1 de ekran kartımı yüklemem için saatin orda bir uyarı çıkıyordu ve sonra sorunsuz tanıtılıyordu. Şimdi ekran kartım tanınmış gibi hardware drivers kısmına ekran kartım ile ilgili hiçbir şe yok. Bomboş. Oysa compiz çalışmıyor.

ve şu anda son sürüm karnelle açılan ubuntu 9 tamamen kontrolden çıktı. Ben 8.1 formatına gidiyorum.

heartsmagic

Eh, adı üzerinde Alfa :)
Neyse, benim sorular güme gitti sanırım.

heartsmagic

Yaklaşık üç gündür göremediğim Gnome masaüstümü az önce aldığım güncellemeler ile tekrar gördüm. Yeni kernel de geldi bu arada, sorunsuzca açıldı.

esrama

Bu arada alpha 4 login ekranından sonra gnomeyi açması 8.1 e göre daha uzun sürüyor. Bunu belirtmeyi unutmuşum. Ama Login ekranına kadar 8.1 e göre bir4-5 saniyelik hız artışı vardı.

@heartsmagic eğer sorularınız varsa bir sorun belki hatırladığı kadar yardımcı olabilirim...

heartsmagic

Gnome açılıyor mu diye soracaktım ki sözlerinden sorun olmadığını anladım. Zaten soruyu sorduktan sonra güncellemelerin de bitişiyle bir deneme yaptım ve sorunum düzelmişti. Ayrıca senin de belirttiğin Gnome'un açılış süresini soracaktım ki sen de fark etmişsin. Zamanla düzeleceğini düşünüyorum.

Serhat7

alpha 3 ü kurdum bende sıfırdan.. bikaç güncelleme geldi.. 2 kere kernel geldi yanılmıyorsam.. ext4 ü deneyemedm ama gayet iyi şuanda.. :)

hasansahin

Bende 16 Şubat 2009 itibari ile indirdiğim günlük imajdan kurulum yaptım. Şu anda Jaunty'den yazıyorum :)
Geçen gün jaunty'i deneme ve bol bol hata bildirimi yapma kararı aldım. 10 GB bir alan ayırıp kurulumu yaptım. Sorunsuz bir live cd sezonu açıldı ve sorunsuz bir kurulum yaptım. Zaman ve yer seçimi sırasında dünya haritası bir kaç saniyeliğine kararıp geri geldi. Kurulum esnasında başka bir sorun görmedim. (ext4 formatını kullandığımı söylemeliyim)
Kurulumdan sonra Nvidia 9600GT kartımı direkt olarak gördü ve 180.29(son sürüm) sürücüsünü sorunsuz kurdu. Reboot ettiğimde ise pencere kenarlarım yoktu. 255 mb'lık bir güncelleme yaptı ve update sonucunda bu sorunda çözüldü. Update işleminden önce varsayılan çekirdek 2.6.28-7 idi, güncelleme sonrasında 2.6.28-8 eklendi.
Şu an hata bildirimi yapabileceğim birşeyler arıyorum ama henüz bulamadım. Bu ne biçim alpha sürüm kardeşim :) insaf yani silecem valla intrepid'i :)

NOT : Intrepid ile kıyaslandığında gözle görünür bir performans artışı var. Gerek gnome kullanımında gerek boot ve shutdown işlemlerinde bariz bir hızlanma hissettim.
Oy anam oy şimdi farkettim, A4 Tech PK-635M (zc0303) kameramı hiçbir ayar yapmadan tanımış ve modulü yüklemiş. Anacım çok sevindim yahu :) Debian 5 ve Intrepid gibi kafasına göre "zc0301" modülünü yüklememiş :) çok iyi...
Unutmadan ekleyeyim; kendime göre gereksiz servisleri kapattığım zaman(cups,bluetooth vs) sistemi ilk açtığımda 195-200 mb ram harcıyordu. Cached hariç :) Bu da çok çok iyi bir rakam...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Bedreddin

HasanŞahin, "live CD sezonu" çok hoş durmuyor. "Çalışan CD oturumu" daha güzel değil mi? Aynı şekilde "boot, shutdown" bunlar Türkçede net karşılığı olan sözcükler. ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

hasansahin

Zaten tam olarak Türkçe karşılıkları olmadığı için böyle yazdım. Türkçe yazacaz diye kastırınca ortaya saçma sapan şeyler çıkıyor.
Merak etme ben bu konularda oldukça hassasımdır  ;)
Albert Einstein.

hasansahin

Jaunty için multimedia depoları varmıdır? veya intrepid depolarını kullanabilirmiyiz?
Albert Einstein.

hasansahin

Pardon varmış :)
Kaynak : https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update
Albert Einstein.

hasansahin

Maceraya devam,
Medibuntu depolarını ekledikten sonra wine ve virtualbox intrepid depolarını ekledim ve ikisinide kurdum. Medibuntu paketlerini ve java,flash,kodek vs eklentileri kurdum. Üstüne gcompris ve edubuntu paketlerini de kurdum. Halen çökertmeyi başaramadım :)
Ayrıca dünkü 225 mb yükseltmenin üzerine bugünde 80 mb'lık bir yükseltme daha yaptı. Yine sorun yok :)

Ubuntu test konusunda tecrübeli arkadaşlardan ricamdır : Detaylı bir test için başka ne yapılmalıdır?
Albert Einstein.

heartsmagic

Test konusu sana kalmış bir olay fakat şu ana kadar iyi gidiyor gibisin. Ben genelde safe-upgrade yerine dist-upgrade deniyorum. Böylece bazı bağımlılık sorunlarını görebiliyorum. mplayer hatası kapatıldı fakat bu sefer de f-spot ve tomboy ilişkili bir sorun çıktı örneğin. Bu gibi sorunlara bakıp hata kaydı var mı diye kontrol ediyorum.

En güzel test ortamı alfa kullandığını unutup kararlı bir sistemmiş gibi günlük işlerini yapmaktır.

fadike

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Şubat 2009 - 23:32:29
En güzel test ortamı alfa kullandığını unutup kararlı bir sistemmiş gibi günlük işlerini yapmaktır.

Desene heartsmagic, biz Debiancılar tam 22 ay boyunca test sürüşünde günlük işlerimizi yaptık; ama sonunda muradımıza erdik.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Ancak arada ufak bir ayrım var. Debian ile Ubuntu alfa (veya kararsız herhangi bir sürüm) sürümleri arasında çok ama çok fark vardır. Debian'ın kararsız diye nitelediği sürümlerinde bile uygulamaların sürümleri oldukça geridedir diye biliyorum.

matafleur

Ayrıca kararsız diye nitelendirdikleri paketler de paranoyak bir test sürecinden geçmemiş paketler oluyor genelde.Yani kararlımı yoksa kararsızmı belli olmayan paketler.Dolayısıyla genelde emeklilik süresini çoktan geçirmiş olan sürümler kararlı depoya alınıyorlar.Bakış açısı farkı.

hasansahin

Ne alakaysa konumuz Jaunty test iken yine debian'a gelmiş. Zaten debian konusunda sıkça tartışıyoruz, Jaunty test konusunu irdeleyen doğru düzgün başlık yok. Bu başlığı ubuntu dışındaki dağıtımlara çekmeyelim lütfen.
Neyse, aslında @heartmagic'in dediği gibi oluyor. Çünkü birkaç saat sonra alfa sürüm kullandığınızı unutup arkaplan ve tema itibariyle halen Intrepid'te olduğunuzu düşünüyorsunuz. Çünkü küçük sorunlar dışında herşey Intrepid kadar iyi çalışıyor. Daha öncede söylediğim gibi hız ve performans konusunda gayet iyi. Wine dışında bir sorun yaşamadım. Onuda burda anlattım. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6402.15.html
Albert Einstein.