Pardus-Linux.org eDergi 5. Sayı Yayımlandı

Başlatan egitimist, 01 Şubat 2009 - 21:26:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hslinux

Alıntı yapılan: Sidux - 05 Şubat 2009 - 23:42:56
Alıntı yapılan: hs35 - 05 Şubat 2009 - 23:37:30
"Obama zenci de olsa insan oldugu icin Linux kullanmayi hak ettigini ögrendik"  Bu cümle cok gereksiz olmus.

Irkçılık hiç iyi değil ve bunu kim yaparsa yapsın kabul edilemez.

Kesinlikle kabul edilemez. Fakat Obamanin Linux kullanabilecegini yeni mi ögrenmisler, birde "Zenci de olsa" sözü bana göre hos degil, zenci kelimesi IRKCI bir tanimlamadir.

xwes

Zenci ne kadar irkçidir bilemem ama "Zenci de olsa" hakikatten hoş degil. (irkçi demek istemiyorum)

hslinux

Cok üzücü bir dialog olmus, bu ister istemez Pardus hakkinda ön yargi olusmasina neden olabilir.

(Dergiden)"Biz Linux'u Pardus ile öğrendik.Türk ile Kızılderililerin haklarının aynı olduğunu, Obama zenci de olsa insan olduğu için GNU/Linux kullanmayı hak ettiğini öğrendik"

Bunlar Pardus ile ögrenilmis  :(

Linux özgür bir isletim sistemidir ve hic bir politik,siyasi veya milli mesaji yoktur.

matafleur

Alıntı yapılan: ns - 05 Şubat 2009 - 21:44:53
Alıntı yapılan: xwes - 05 Şubat 2009 - 18:15:50
sonucun neresi guzel sizin için?
Ben okurken hiç keyif almadim. (bu röportaj! kismini)

yazdiklarinizi okuduktan sonra acaba yanlış * bir şey mi yazdim diye düşündüm ama yazdıklarımda en yanlış şey ":D" olmuş.( belki kastınız boyle bir şey ima etmek değildi ama ben oyle anladim)

orada tatsiz şeyler olmuş bunu kabul ediyorum ama richard stallman'ın pardus hakkındaki görüşlerini oğrendim,richard stallmanı öğrenmeye çalişiyorum,gnu linux demekle sadece linux demenin farkını öğreneceğim birazdan. birde @matafleur yazdıklarının bir kısmı var(o an için ,şimdi hepsi var)

sonuçta pek bişey öğrenememişim ama merakımın oluşmasi bile güzel bence.

(:

Eğer beni kastediyorsan senin için yazmamıştım söylediklerimi (:Genel bir yazıydı.
Sadece anlayamadım bu tarz bir konuşmanın/üslubun nedenini.
O yüzden eğitimist in konuyla bir ilgisi varsa ne düşündüğünü ve hangi mantıkla böyle davrandıklarını merak ediyorum sadece.

Yiğit Ateş

Bence Stallman yerden göğe kadar haklı, özgür yazılım dünyasına katkıları yadsınamaz bu yüzden özgür ve yeterli bir alternatifi varken Skype kullanılmak istenmesini eleştirmesi kadar doğal bir şey yok.

enki

bencede robingood haklı. :) Peki pardus kde ön tanımlı degilmi. ön tanımlı anında mesajlaşma programları kopete ve skype değilmi. Peki pardus kullanıcısının sesli ve görüntülü başka olanağı olmadıgına göre elindeki programla görüşmek istemesi haksız mı ?
Peki pardus bize tanıtılırken milli ulusal işletim sistemi. Türklerin ayak sesleri gibi tanıtılmadı mı. pardusun tanıtım sitesinin adı özgürlük için değilmi.

Stallman kesin haklı bunu stallman la konuşanlar da biliyor. Ama bazılarımız kurguyu anlayamamışız. Yukarıda yazdıklarım sanırım bazı soruların yanıtıni kendisi veriyordur.Ki yazıyı iyi okursanız stallman ne demek istediğimizi anlamış.Ve gerçek röportajı 6 cı sayımızda zevkle okuyacaksınız.Tabi herkes zevk alamayacak.

ns

@matafleur yazdıklarım xwes'e cevaptı. roportajın güzellikleri arasinda senin soylediklerinin de bazılarının farkına varmamı saydım.yazdıklarımın seninle ilgili kısmı bu kadar:)
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: enki - 06 Şubat 2009 - 14:14:32
bencede robingood haklı. :) Peki pardus kde ön tanımlı degilmi. ön tanımlı anında mesajlaşma programları kopete ve skype değilmi. Peki pardus kullanıcısının sesli ve görüntülü başka olanağı olmadıgına göre elindeki programla görüşmek istemesi haksız mı ?
Peki pardus bize tanıtılırken milli ulusal işletim sistemi. Türklerin ayak sesleri gibi tanıtılmadı mı. pardusun tanıtım sitesinin adı özgürlük için değilmi.

Stallman kesin haklı bunu stallman la konuşanlar da biliyor. Ama bazılarımız kurguyu anlayamamışız. Yukarıda yazdıklarım sanırım bazı soruların yanıtıni kendisi veriyordur.Ki yazıyı iyi okursanız stallman ne demek istediğimizi anlamış.Ve gerçek röportajı 6 cı sayımızda zevkle okuyacaksınız.Tabi herkes zevk alamayacak.

Pardus'ta skype öntanımlı değil.

enki

peki düzeltiyorum. ön tanımlı olmayan skype pardus da sesli ve görüntülü konuşma yapılabilen tek programdır. :)

arkadaşlar ben pardus kullanıcısıyım ve oylede devam edeceğim kullanmadığım pek az dağıtım kaldı onlarıda vakit oldukca deniyorum. bilgisayarlarımdaki ikinci sistemin kubuntu ve ubuntudur. ubuntuyu sunucu olarakda kullanıyorum. stallmanı ise türkiyede herkes bilsin anlasın diye bilgi universitesindeki görüntülerini italyadaki seminerini alıp cevirtip alt yazılarını yazdırıp (rain ve onur'a) tanıtmaya ve anlaşılmasına çalışan heralde 2-3 kişiden biri benim.Ancak kraldan çok kralcılık yapılmasınında alemi yok. stallman ın kişilik özellikleri bu tür yazışmaları anlayacak ve anlayışla kaldıracak düzeydedir. Ayrıca kendisi heyecanlı ve bu heyecanını yansıtan birisidir.dergide yer alan yazılar (orjinali ekde) iki ayrı yazışmanın birleştirilmesidir. ilk yazışmada PLO yu pardus resmi tayfası sandığı için verdiği ikincisinde anlaşılıyor. Birazda stallmanı konuşturmak için hoyratca felsefe yaptık.Bunu da kendisi anladı.

Bu arada erdem arkadaşımız ekiga yı pisi paketi yaparak pardus a özgür bir kapı daha acıyor.stallmanlada ekiga ile görüşeceğiz sesi ile yüzü ile ne kadar sinirlenip sinirlenmediğini göreceğiz. Tabi bu arada birileri (sabıkalı ispiyoncular-distro) ortalığı karıştırıp stallmanı kandırmazsalar.
aslında bir çoğunuz pardus kullanıcısı idi öğrendikce vaz geçtiler.İşde bizim çözmeye çalıştığımız meselede bu. pardus da debian kadar özgür olmalı ve olması için ne gerekiyorsa yapacagız.Neden mi türkiyede özgür yazılım yayılsın diye....

eren

Alıntı yapılan: enki - 06 Şubat 2009 - 16:18:43
aslında bir çoğunuz pardus kullanıcısı idi öğrendikce vaz geçtiler.İşde bizim çözmeye çalıştığımız meselede bu. pardus da debian kadar özgür olmalı ve olması için ne gerekiyorsa yapacagız.Neden mi türkiyede özgür yazılım yayılsın diye....

Bu tez maalesef doğru değil. Buradaki üyelerin en az %60'lık kısmı Ubuntu ile Linux dünyasına adım attılar. Pardus kullandıktan sonra Ubuntu ile tanışanlar yok mu, tabi ki var.

Pardus, Debian kadar özgür olamaz çünkü arkasında resmi bir devlet kurumu var. Debian ise bağımsız çalışıyor. Ubuntu'da asla bir Debian olamaz. Ben Debian'a eş değer bir dağıtım çıkabileceğine inanmıyorum, Debian kadar sağlam bir dağıtım çıkabilir ama onun felsefesini kimse yakalayamaz.

Pardus kullanan bir kısım insanın Ubuntu'ya geçmesindeki en önemli neden Gnome masaüstü ortamını görmeleri ve Pardus'un Gnome masaüstü ortamını desteklememesi. Birde Pardus'da depoda Ubuntu kadar çok paket olmadığı ve her uygulamadan sadece 1 tanesinin paketlenmesi gerektiği felsefesi yüzünden insanlar Pardus'dan vazgeçiyor.

Örneğin Firefox varken Flock'a ne gerek diyorlar. Bu bence çok yanlış bir felsefe çünkü zevkler ve renkler tartışılır. Aynı şekilde bir video düzenleme yazılımı varken bir diğerine ne gerek var deniyor. Herkes aynı programdan anlamaz. Bence Pardus'un en büyük yanlışı budur. Alternatifleri depoya sokmak istemiyorlar ve muadil bir programın paketi arandığında depoda bulunmuyor.

Örneğin Jabbin Google Talk ağı üzerinden sesli görüşme yaptıran tek Linux alternatifi ama kaç yıl oldu depoya girmedi. Kullanıcı Google ağından sesli görüşme yapmak için Google'a giriyor, bakıyor Jabbin tavsiye ediliyor. Jabbin'in sitesine giriyor bakıyor Pardus desteği de var depoya bir bakıyor Jabbin yok. Neden yok çünkü Pardus 2008 de bu yazılıma gerek duyulmamış. Böyle olursa kullanıcı kaçar.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

matafleur

Alıntı yapılan: enki - 06 Şubat 2009 - 16:18:43
peki düzeltiyorum. ön tanımlı olmayan skype pardus da sesli ve görüntülü konuşma yapılabilen tek programdır. :)

arkadaşlar ben pardus kullanıcısıyım ve oylede devam edeceğim kullanmadığım pek az dağıtım kaldı onlarıda vakit oldukca deniyorum. bilgisayarlarımdaki ikinci sistemin kubuntu ve ubuntudur. ubuntuyu sunucu olarakda kullanıyorum. stallmanı ise türkiyede herkes bilsin anlasın diye bilgi universitesindeki görüntülerini italyadaki seminerini alıp cevirtip alt yazılarını yazdırıp (rain ve onur'a) tanıtmaya ve anlaşılmasına çalışan heralde 2-3 kişiden biri benim.Ancak kraldan çok kralcılık yapılmasınında alemi yok. stallman ın kişilik özellikleri bu tür yazışmaları anlayacak ve anlayışla kaldıracak düzeydedir. Ayrıca kendisi heyecanlı ve bu heyecanını yansıtan birisidir.dergide yer alan yazılar (orjinali ekde) iki ayrı yazışmanın birleştirilmesidir. ilk yazışmada PLO yu pardus resmi tayfası sandığı için verdiği ikincisinde anlaşılıyor. Birazda stallmanı konuşturmak için hoyratca felsefe yaptık.Bunu da kendisi anladı.

Bu arada erdem arkadaşımız ekiga yı pisi paketi yaparak pardus a özgür bir kapı daha acıyor.stallmanlada ekiga ile görüşeceğiz sesi ile yüzü ile ne kadar sinirlenip sinirlenmediğini göreceğiz. Tabi bu arada birileri (sabıkalı ispiyoncular-distro) ortalığı karıştırıp stallmanı kandırmazsalar.

Erenin söylediklerine katılıyorum.Bir çok tanıdığım insan var debian ile başlayıp ubuntu ya geçen.Kısa süreli fedora&Suse flörtümü saymazsak ben de bunlardan birisiyim.Ne yazıkki Pardus u Debian kadar özgür yapamazsınız lisansını Tübitak elinde tuttuğu sürece.Eğer böyle bir çabanız var ise merak ediyorum bu güne kadar bununla ilgili Tübitak a herhangi bir başvuru yaptınız mı?

Onun haricinde skype konusunda Stallman ilgili cevabı vermiş sanırım.Sizin yaptığınız açıklama da beni pek tatmin etmedi açıkçası.Bir çok laptopta da windows öntanımlı kurulu olarak geliyor.İnsanlar -işlerini görebilecek olmasına rağmen- kaldırıp linux kernelli herhangi bir işletim sistemi kuruyorlar.Demek ki alternatifler bulunabiliyor.

Bütün bunların hepsi bir kenara.Benim esas takıldığım nokta şu aşağısı:

Alıntı Yap
Birazda stallmanı konuşturmak için hoyratca felsefe yaptık.

Alıntı YapSon olarak size emperyalizmin tüfekleri New Yorklu
kapitalistlerin sevimli temsilcisi obama ile refah
mutluluk ve özgür bir insanlık dileriz.

Söz meclisten dışarı kusura bakmayın ama birisi bana bu şekilde "hoyratça" bir felsefe yapmaya kalksaydı aynı "hoyratlıktaki" sağ yumruğum ile tanışma fırsatını bulmuş olurdu (: ...Birebir yüzyüze tanımadığınız insanları tartışmaya sokmak için birazcık dürtmek ile bilip bilmeden konudan alakasız siyasi/dini/etnik görüşlerini yargılamak arasında pek de ince olmayan kalın bir çizgi vardır.

Haddimi aşan yerler olduysa affola.Amacım kimseyi yargılamak değil.Kimsenin avukatlığına da soyunmak değil.Ama bence hoş olmamış bu yazışmalar ve kendi adıma oldukça rahatsızlık duydum ve belirtmek istedim...

enki

işde o nedenle (yumruk) sizinle değil stallmanla yapıyoruz. bu bu konuda son mesajım. katlandığınız için teşekkürler ve başarılar dilerim.

matafleur

Eğer bir iş yapıyorsanız ve bunu genelle/insanlarla paylaşıyorsanız olumlu eleştiriden nasıl övünç duyuyorsanız olumsuz eleştiriye de sabırla bakıp yeri geldiğinde şapkanızı önünüze koyabilmeniz gerekir.Yukarıda ısrarla belirttim amacım kimseyi yargılamak değil diye.Sadece düşüncelerimi söyledim.Ve anlamaya çalışıyorum "neden?" diye...

Buna karşılık cevap üslubunuz hiç hoş değil.Gerçi e-dergi'deki yazıya bakıldığında daha fazlasını beklemek aşırı iyimserlik olurdu sanırım.Eğer amaç birbirimize laf sokmaksa emin olun şu dergideki yazışmaların üzerine bunu sizden çok daha güzel yapardım.

Herneyse bütün bunları yazdım çünkü şu dergideki üslubunuzla diğer insanların ilerideki benzer girişimleri için köstek oluyorsunuz muhtemelen.Bunun -sizden bağımsız- en güzel örneği herhangi yabancı bir Urban Terror serverına bağlandığızda daha önceki bir kaç dengesizin davranışları yüzünden Türk olduğunuzu anladıkları anda sizinle aralarına mesafe koymaları.Umarım anlatabilmişimdir.

1)Kimse gelip benimle söyleşi yapsın demedim.Lafı söylendiğinden başka türlü anlamanın ve yansıtmanın lüzumu yok.Keşke ima kullanırken paragrafın kalanını okuma gerekliliğinide hissetseydiniz kendinizde.
2)Söz meclisten dışarı anlamı içinbakınız: http://www.sozcukara.com/deyimler-s.html

MeBuNtU

RMS....İdolüm benim tam beklediğim gibi bir tavır koymuş ortaya.

Bedreddin

Emperyalizmli tartışılan kısım için RMS'nin sitesini açmak gerçekten yeterli olacakmış.

http://stallman.org/images/cartoon-economists.png

Bu arada dergiyle ilgili olarak da acilen bir yazım denetmenine ihtiyaç var, başlığın geri kalanında da söylenmiş. Benim de çok gözüme batan şeyler oldu. Geri kalanı için tebrikler :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

egitimist

@matafleur;
Stallman röportajında benim de katkım var. Stallman'ın da dediği gibi iğneleyici üslubumuzun nedenini @enki; "Hoyratça felsefe yaptık." şeklinde açıklamış. Benim kanaatim: üslup sivri olsa da kırıcı değil. Bizden sonraki girişimleri baltalayacak bir yazışma hiç değil. Bazı siyasi-etnik sözcükler bizlere sanki hakaretmiş gibi geliyor. Stallman, "Newyork'lu kapitalist","Zenci Obama" gibi sözcükleri kullandık diye Türk Milletine gönül koyacak değil. Yanlış bir iş yaptığımızı düşünmüyorum.

Bedreddin

Hariçten gazel okumak gibi mi olacak bilmiyorum da, ben de fikrimi söylemek istedim bu konuda. "Newyork'lu kapitalist" sorun değil, "Gavur İzmir" gibi bir şey olmuş hatta :D Ama, "Zenci Obama" kısmı Stallman'ın ne düşüneceği açısından değil de, insanlık açısından gerçekten hiç hoş değil.
      bu hasret bizim!

egitimist

@Fuzuli; "Zenci Obama" sözcüğünde ne tür bir sakınca gördünüz? "Zenci Obama" deyince benim aklıma yıllarca horlanan, aşağılanan, sömürülen bir ırkın temsilcisinin dünyanın en büyük devletinin başkanı olması ve bunun nedeninin de dünyada insan haklarına verilen önemin, demokrasinin gelişmesi" geliyor. Senin aklına gelenler nelerdir?

heartsmagic

Dergiyi okumadığım için röportaj ve Stallman kısmı için bir şey diyemem ancak zenci ifadesini Stallman'a nasıl sorduğunuz da önemli. Aslında nasıl sorulduğundan ziyade tercüme olarak zenci denmesi garip olmuş. Bu ifade siyah kadar ılımlı değildir ve eğer röportajda "black" yerine "negro" kullanılmışsa bence de pek hoş olmamış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Ben bunun kötü niyetle söylendiğini savunmuyorum öncelikle, onu söyleyeyim. Ama karşılaştırma için bile olsa, alakasız bir konuda yersiz bir örnek bence. Bu örneğe gerek yokmuş hiç sanki. Bunlar yaşanmaması gereken şeylerdi, yapanların ayıbıdır yaşayanların değil. Etnik köken, din, renk ayrımını insanoğlunun çoktan aşmış olması gereken bir çağdayız aslında, bu yüzden bu örneği gereksiz bir yerde vermek beni utandırır. Buna rağmen konuşulacak elbet, ama yeri GNU/Linux'le ilgili bir görüşme değil; dünyada hala böyle olayların yaşandığı yerlerde yazılmış bir manifesto, ya da bu yaşananların tartışıldığı bir oturum olmalı bence. Bu tabii ki yazıyı hazırlayan ekibin üslubudur, ben ne dersem diyeyim senin için, ekip için doğru olacak sanırım. Ben yine de hoşnutsuzluğumu belirtmek istedim.

Kaldı ki, GNU/Linux kullanmak şimdiye kadar kimsenin elinden alınmış bir hak değil bildiğim kadarıyla. Bu örnek yerine, "Bilgisayar kullanmak, bedava kullanmak; her programa yüzlerce dolar para ödeyemeyecek insanların da hakkıymış! Onu öğredik." anlamı daha iyi karşılayacak ve daha etkili bir örnek olabilirdi bence.

Ama net olarak sorduğun soruya da cevap vereyim, "Zenci Obama" bana konuyla ilgili bir şey çağrıştırmıyor. Konudan tamamen bağımsız olarak bana, sahnede; insan haklarına saygı duymayan bir ülkenin başkanının, haklarına saygı duyulmayan bir kökenden gelmesinin doğurduğu trajikomik durumun bir temsilinin oynandığını hatırlatıyor.

heartsmagic, çeviriyi bilmiyorum ama metinde şöyle geçiyor fikrin olsun diye yazıyorum. "Zenci de olsa Obama'nın da GNU/Linux kullanmaya hakkı olduğunu öğrendik."
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Olaylara bütün bir pencereden bakmam gerekir. Tek bir cümleyi cımbızla alıp eleştirmem belki de doğru olmaz. Fakat o cümle pek şık durmuyor bu haliyle. Bütünlük korunsa bile yazıda, sırf o cümle bile bazılarımızı soğutacak kadar sivri duruyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

baDibere

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Şubat 2009 - 22:14:24
Dergiyi okumadığım için röportaj ve Stallman kısmı için bir şey diyemem ancak zenci ifadesini Stallman'a nasıl sorduğunuz da önemli. Aslında nasıl sorulduğundan ziyade tercüme olarak zenci denmesi garip olmuş. Bu ifade siyah kadar ılımlı değildir ve eğer röportajda "black" yerine "negro" kullanılmışsa bence de pek hoş olmamış.

Yazıda ırk, renk, milliyet ayrımı yapmak yerine rengi, ırkı, milliyeti ne olursa olsun hepsi aynı haklara sahiptir demeye çalıştık. Zenci kelimesinin bu kadar ters anlaşılacağını bilseydik başka bir ifade ile geçiştirebilirdik belki. Zaten, metinlerin orijinallerini okuduysanız negro yerine black sözcüğünün kullanıldığını göreceksiniz.

Ayrıca ubuntu-tr tayfasına şahsen çok teşekkür ederim. Çünkü isminde 'Pardus' geçen bir eDergi'nin Pardus kullanıcılarından çok 'Ubuntu-TR' üyeleri tarafından irdelenmesi ve eleştirilmesi açıkçası biraz değişik geldi ve hoşuma gitti.

Saygılarımla..

eren

@baDibere

İsminin Pardus olması bir şeyi değiştirmez. Aynı amaç uğruna sizde hizmet ediyorsunuz bizde, bu sebeple burada derginin duyurulması, tanıtılması, tartışılması, yapıcı yönden eleştirilmesi bizi de sevindiriyor. Özellikle burası PLO forumlarından daha aktif durumda, bu nedenle burada tanıtım yapmanızda faydalı olacaktır.

Kendi payıma eleştiriye açık olduğunuz için bende size teşekkür ediyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

matafleur

Alıntı yapılan: baDibere - 07 Şubat 2009 - 00:35:20

Yazıda ırk, renk, milliyet ayrımı yapmak yerine rengi, ırkı, milliyeti ne olursa olsun hepsi aynı haklara sahiptir demeye çalıştık. Zenci kelimesinin bu kadar ters anlaşılacağını bilseydik başka bir ifade ile geçiştirebilirdik belki. Zaten, metinlerin orijinallerini okuduysanız negro yerine black sözcüğünün kullanıldığını göreceksiniz.

Aslında bununla ilgili bir link verebilirseniz kendi adıma memnun olurum (:

İyi çalışmalar.Kolay gelsin.

egitimist

Alıntı yapılan: matafleur - 07 Şubat 2009 - 01:32:18
Alıntı yapılan: baDibere - 07 Şubat 2009 - 00:35:20

Aslında bununla ilgili bir link verebilirseniz kendi adıma memnun olurum (:

İyi çalışmalar.Kolay gelsin.

http://www.pardus-edergi.org/files/5/EK-1.pdf