Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex hakkinda

Başlatan komikimben, 02 Eylül 2008 - 22:39:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

1 ) Daha Hızlı Oturum Açma: Yeni sürümle birlikte gdm ile masaüstünün yüklenme süresinin kısaltılması düşünülüyor.

2 ) Daha İyi Flash Deneyimi: Yeni sürümde Flash entegrasyonu geliştirilecek, ayrıca Flash 10.0 da sürüme dahil edilmesi mümkün görünüyor.

3 ) 3G Ağ Bağlantısı: Yeni bağlantı yöneticisiyle Ubuntu, artık sürümle birlikte 3G (3. Nesil) bağlantıyı destekleyecek.

4 ) Misafir Hesabı: Sıklıkla başımıza gelen şeylerden biri de, herhangi bir Ubuntu kurulu bilgisayarda, sırf e-postalarımıza bakmak, müzik dinlemek gibi işlemler için öncelikle sistem yöneticisinin bize bir hesap yaratma gerekliliğidir. Yeni sürüm Ubuntu ile, geçici bir home klasörü üzerinde oluşturulacak Misafir hesabı sayesinde hesap yaratmaksızın bu işlemler giderilebilecek, güvenlik için Misafir hesabı ancak sistem yöneticisi tarafından onaylanırsa oturum açabilecek.

5 ) Gereksiz şeylerin atılması. Özellikle Upgrade sonrasında: Sisteminizi, sürümden sürüme atlatırken sıklıkla oluşan durumlardan biri de, geride kullanılmayan paketlerden, eski çekirdeklerden oluşan bir yığının oluşmasıdır. Intrepid Ibex'te bunları ortadan kaldırmak için bütünleşik bir yazılım mevcut olacak.

6 ) Yazıcı sürücülerinin Internet'ten otomatik indirilmesi: Ubuntu 8.10′un yazıcı aracı bizim için otomatik olarak OpenPrinting veritabanından gerekli sürücüleri indirebilecek.

7 ) Font Yöneticisi: Fontconfig bir çok farklı özellik içermesine rağmen, sadece bir XML dosyasını düzenlemek yoluyla bunlara erişilebiliyor. Intrepid Ibex'te bu özellikler için bir GUI bulunacak. Bu  GUI ile sıralama,antialiasing gibi işlemleri kolayca yapabileceğiz.

8 ) Masaüstü DVDsinden daha hızlı kurulum yapılması: APT ve ubiquity'de yapılacak değişiklikler ile DVDden daha hızlı kurulum yapılabilmesi sağlanacak.

9 ) USB bellekten kurulum: Yeni sürüm ile Ubuntu CD imajları kolayca USB belleklere yazılabilecek, Ubuntu'nun zaten bu konuda mevcut olan çıkarılabilir diskten kurulum aparatları geliştirilecek.

10 ) Kurucu yazılım için yeni grafikler: Kurucuda, ilk tasarlandığından beri fazla görsel değişiklik yapılmadı. Intrepid Ibex ile kurucuda bazı görsel değişiklikler yapılacak.

Kaynak: http://fabrizioballiano.net/2008/07/19/10-2-things-youll-get-with-ubuntu-810-intrepid-ibex/

eldirr

Ibex hakkında benim de bir sorum var. Okuduğum kadarıyla xorg.conf dosyası kullanılmayacakmış artık. (Daha sonra sorduğumda isteğe bağlı kullanılacak demişti biri ama nasıl ayarlanıyor bilmiyorum.) Eğer xorg.conf dosyası kullanılmayacaksa ben ekran kartı ayarlarımı nerden yapıcam peki? Çünkü oradan bişeyleri ayarlamam gerekiyor düzgün çalışması için. Bir ara ekran kartı sorunu sırasında yüklemiştim yeni sürümü belki işe yarar diye. Cidden xorg.conf dosyasında yaptığım değişiklikler etkisini göstermiyordu. Malum az kaldı yeni sürüme geçince bir problem yaşamak istemiyorum artık ekran kartıyla ilgili :) Var mı bir fikri olan konuyla ilgili, ben mi yanlış anlamışım yoksa?

komikimben

eren

Xorg.conf dosyasının kaldırılması pek makul değil, içeriği kısıtlanabilir sadece.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eldirr

Alıntı YapX.Org server 1.5

The latest X.Org is available in Intrepid. This now also brings much better support for hot-pluggable input devices such as tablets, keyboards, or mice. At the same time this will allow the great majority of users to run without an "/etc/xorg.conf" file.

Belki klavye, mouse vs. için kaldırıyor olabilirler. Ben bir kaç saat kurcalamıştım ama tabii benden kaynaklı bir şey de olabilir. Live cd'den denerim artık çıkınca.

ihtiyar said

10'da 8 diyebilirim ki tam aradığım/istediğim/ihtiyacım olan şeyler. Dört gözle bekliyorum :P

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 02 Eylül 2008 - 23:25:22
Alpha 5 perşembe günü geliyor.

Alpha 5 derken? Ben mi cahil kaldım, sen mi açık konuşmadın @Eren? :)

eren

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 02 Eylül 2008 - 23:42:08
Alıntı yapılan: Eren - 02 Eylül 2008 - 23:25:22
Alpha 5 perşembe günü geliyor.

Alpha 5 derken? Ben mi cahil kaldım, sen mi açık konuşmadın @Eren? :)

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Alpha 5 sürümü perşembe günü yayınlanacak. Son Alpha sürümü Alpha 6 da 18 eylül de yayınlanacak.

ihtiyar said

Alpha 5'i indirip kurmamı mı yoksa Alpha 6'yı beklememi mi tavsiye edersin?

eren

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Eylül 2008 - 00:45:23
Alpha 5'i indirip kurmamı mı yoksa Alpha 6'yı beklememi mi tavsiye edersin?

Fark etmez. Arasında fazla fark olmaz.

ihtiyar said

Güncelleştirme ile Alpha 6'ya geçiş mümkün olur mu?

eren

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Eylül 2008 - 00:50:26

Tabi ki güncelleme ile Alpha 6 geçişi olacak hatta kararlı sürüme bile geçebiliyorsunuz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 03 Eylül 2008 - 00:52:29
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Eylül 2008 - 00:50:26

Tabi ki güncelleme ile Alpha 6 geçişi olacak hatta kararlı sürüme bile geçebiliyorsunuz.

Ooo, tamam o zaman. yayınlanır yayınlanmaz kuracağım :P @Eren; bilgilendirme için teşekkür ederim.

Semih

Ubuntuya baktığımda herşey tamam daha ne olsun diyorum bu gelecek özelliklere bakıyorum şaşıyorum ben mi dar düşünüyorum ya da geliştirici olmak bu demek mi?
A.Semih Türk

unsalmd

Arkadaşlar ben 8.10 Hardy ile başladım şimdii 9.xx çıkınca yenidenmi kurmam gerek yoksa 8,10 üzerine update ederken kendi kuruluyormu?
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

heartsmagic

9.04 çıktığında bu forumda nasıl güncelleneceğini öğreneceksin, emin ol.

Not: 8.10 Hardy değil Intrepid Ibex'tir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unsalmd

doğru intrepid ibex  cesur dağ keçisiymiş 
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM