Pardus-Linux.org eDergi 5. Sayı Yayımlandı

Başlatan egitimist, 01 Şubat 2009 - 21:26:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

İÇİNDEKİLER

Editörden..............................................................................Nihad KARSLI...........................3
Tasarım, Kullanıcı Tecrübesi ve Canonical'de Gelişim ..........Samed KONAK.........................4,5
Firefox'u Hızlandırıyoruz.......................................................Ahmet Cevdet EDİZ.................6,7,8
Opera Bileşenleri.................................................................Serdar KAÇMAZ........................9,10
Pardus'u Hızlı Kapatmak......................................................Serdar KAÇMAZ........................13,14,15,16
Python ile URL İşlemleri: URLLIB..........................................Erdem ARTAN............................17,18,19
Matematik Artık Çocuk Oyuncağı, Maxima!.........................Erdem ARTAN............................20...25
PKD'den Haberler................................................................Erdem ARTAN.............................26
Gnu/Linux Dünyasından Haberler........................................Erdem ARTAN.............................27,28,29,30
Gnu/Linux'de C Programlama-1..........................................M. Talha İLHAN...........................31,32,33
Vidyo Dosyalarını mp3 Formatına Dönüştürmek ................Doğukan KORKMAZTÜRK ..........34,35,36
Avidemux'la Filmlere Altyazı Gömmek................................Serdar KAÇMAZ ........................37...42
Gimp ile Basit Alev Yapımı...................................................Doğukan KORKMAZTÜRK...........43,44,45
Web Site Tanıtımları.............................................................Serdar GÜNDÜZ.........................46
Richard M. STALLMAN Röportajı-1........................................Plo E-Dergi Ekibi.........................47,48

FİKİRLERİNİZ BİZLER İÇİN DEĞERLİDİR

Pardus-Linux e-dergimizin gelişimi için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.
derginin sonraki sayılarında yayımlanmasını istediğiniz özgün;inceleme,
makale, GNU/Linux içerikli haber vb. yazılarınızı bizlere gönderebilirsiniz.
IRC kanalımız #pardus-destek adlı kanaldır. E-posta adresimiz pkd@pkd.org.tr'dir.

Gimp Uzmanı

Hayırlı olsun. Hemen indiriyorum.

Bu arada Windows işletim sistemi üzerinden indirilecekse sağ tuşla tıklayıp farklı kaydet seçeneğinin seçilmesini tavsiye ederim .

Mint

tebrikler sudo ile birlikte iyi gidiyor iki guzel dergi ikiside dolu dolu bide bu dergiler birlesle neler olur kimbilir

eren

Hayırlı olsun. İçerik yine dolu dolu olmuş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

FUBU

Teşekkürler eğitimıst.
Ilgi çekici başlıklar var.

bytan

Hayırlı olsun. Yine güzel konular seçmişler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

olaki

Diliyorum 'Stallman röportajı' denen öngörüşmeleri yayınlamak için Stallman'dan izin alınmıştır.
Orada kullanılan dilin çok sağlıklı/ahlaklı bir röportaj çıkaracağından kaygılıyım.

Dilerim benimkiler önyargıdır ve yanılırım.

raskolnikov

Ben de yeni okudum tam yazacaktım ki sen yazmışsın. Tartışmaya bir anlam veremedim ama
Alıntı YapSon olarak size emperyalizmin tüfekleri New Yorklu
kapitalistlerin sevimli temsilcisi obama ile refah
mutluluk ve özgür bir insanlık dileriz.
bunun niye yazıldığını anlamış değilim.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Burak

Tasarım ve konular güzel. Emeği geçenlerin hepsinin eline sağlık. Yazıları daha okumadım diye içerikle ilgili bir eleştiri yapamam ama iyi bir İmlâ Denetçisi'ne ihtiyacı var gibi derginin. :D Kabataslak baktım ve bazı bariz hatalar direkt göze çarpıyor.

egitimist

Alıntı yapılan: FUBU - 01 Şubat 2009 - 23:51:57
Teşekkürler eğitimıst.
Ilgi çekici başlıklar var.

@FUBU,  "Firefox'u hızlandırıyoruz. " adlı güzel makale için asıl biz teşekkür ederiz.

egitimist

Alıntı yapılan: Burak - 02 Şubat 2009 - 01:59:28
Tasarım ve konular güzel. Emeği geçenlerin hepsinin eline sağlık. Yazıları daha okumadım diye içerikle ilgili bir eleştiri yapamam ama iyi bir İmlâ Denetçisi'ne ihtiyacı var gibi derginin. :D Kabataslak baktım ve bazı bariz hatalar direkt göze çarpıyor.

Evet, imlâ denetçimiz yok. Tasarım-mizanpaj epey vakit aldığından yazıları detaylı denetimden geçiremedik. Bu konuda yardım etmek isteyen arkadaşlar olursa pkd@pkd.org.tr mail adresine hangi alanlarda katkı yapmak istediğini yazabilir.

Gimp Uzmanı

Dergiyi çok başarılı buldum. Tasarım mizanpaj çok uyumlu. Ayrıca Richard Stallman Röportajı dergiye ayrı bir renk katmış. Devamını merakla beklemekteyim. Teşekkürler.

Amd

baDibere

Yapıcı olan eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

matafleur

Alıntı yapılan: peligom - 02 Şubat 2009 - 00:17:44
Ben de yeni okudum tam yazacaktım ki sen yazmışsın. Tartışmaya bir anlam veremedim ama

Aynen.

ns

Alıntı yapılan: matafleur - 05 Şubat 2009 - 16:13:47

Aynen.
Aynen bende. o roportajda sanki stallman'ın bunu yayınlamazsiniz siz gibi bir sözünden dolayı yayınlanmiş gibi. birbirlerine laf sokmaya çalişmişlar. gerçi benim için sonuç güzel:D
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

xwes

Alıntı yapılan: ns - 05 Şubat 2009 - 16:54:50
Alıntı yapılan: matafleur - 05 Şubat 2009 - 16:13:47

Aynen.
Aynen bende. o roportajda sanki stallman'ın bunu yayınlamazsiniz siz gibi bir sözünden dolayı yayınlanmiş gibi. birbirlerine laf sokmaya çalişmişlar. gerçi benim için sonuç güzel:D

sonucun neresi guzel sizin için?
Ben okurken hiç keyif almadim. (bu reportaj! kismini)

matafleur

Açıkçası bütün derginin tek bir kısmına eğilmek hoş değil ama her ne kadar bende kullanmak zorunda kalsam da (en basitinden nvidia sürücüleri) Stallman ın Pardus konusunda söyledikleri çok da yabana atılır şeyler değil.

Ne yazıkki linuxçu(!) olduğunu iddia eden insanların bir çoğunun özgür yazılımın ne olduğu konusunda en ufak bir fikirleri bile yok.Ve bunun büyük ölçüde de linux dağıtımlarını kullanmaya pardus ile başlayan insanların pardus un dağıtım politikası sonucu --| özgür yazılım=beleş yazılım | linux=virüs yok | Microsoft = amerikancı & Linux=ezilen halkların kardeşliği veya Linux=Milli yazılım|-- vs.vs.vs. anlayışına ve sahip olmalarından ve ayrıca -pardus dışında- genelde çamurdan olsun bizim olsun mantığıyla hep daha çok son kullanıcı isteminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Neyse bunlar kişisel görüşüm ve ayrı bir başlık altında tartışılması gereken konular.

Ama bunun haricinde o yazılan cümlede Amerikan vatandaşı olmasından kaynaklı etnik bir ayrımcılık ve laf sokma anlayışında bulunulduğunu sezdim ki bu yazıyı yazanlara şiddetle ellerine bir sözlük alıp şu siteye bakmalarını öneririm.  ===>  http://stallman.org/

Yanlış anlaşılma veya hatam varsa affola.

ns

Alıntı yapılan: xwes - 05 Şubat 2009 - 18:15:50
sonucun neresi guzel sizin için?
Ben okurken hiç keyif almadim. (bu röportaj! kismini)

yazdiklarinizi okuduktan sonra acaba yanlış birşey mi yazdim diye düşündüm ama yazdıklarımda en yanlış şey ":D" olmuş.( belki kastınız boyle bir şey ima etmek değildi ama ben oyle anladim)

orada tatsiz şeyler olmuş bunu kabul ediyorum ama richard stallman'ın pardus hakkındaki görüşlerini oğrendim,richard stallmanı öğrenmeye çalişiyorum,gnu linux demekle sadece linux demenin farkını öğreneceğim birazdan. birde @matafleur yazdıklarının bir kısmı var(o an için ,şimdi hepsi var)

sonuçta pek bişey öğrenememişim ama merakımın oluşmasi bile güzel bence.

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

atomkarinca

Biliyorum Stallman'ın söyledikleri gururlarına dokunmuş ama söylediklerinde hiçbir yanlış yok. RMS'ye "Skype üzerinden konuşalım" demek, Bill Gates'e "belgeleri OpenOffice.org'la yapalım" demekten daha beterdir.

Daha da kötüsü Stallman'ın sözlerinden sonra hatayı kabul etmek yerine üste çıkmaya çalışmak olmuş. Eğer özgür yazılım nedir öğrenmek için can atan insanlarsanız tam adresine gelmişsiniz ama demek ki siz aslında öğrenmek istemiyormuşsunuz.

Eğer 6. sayıda da bu şekilde zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışacaksanız bence hiç yayınlamayın, üyeleriniz belki sizi pohpohlayacaktır fakat diğer herkesin sizin hakkınızdaki düşünceleri menfi olacaktır.

Good False

Bizler ubuntu ve pardus kullanıcıları olarak taraf olamayız. Birbirimizi eleştirirkende dikkatli olmalıyız. Unutmamalıyız ki farklılıklarımızdan daha çok ortak taraflarımız var. O halde farklarımıza değil ortak yönlerimize odaklanmalıyız. Ayrıca kusura bakmasın ama Stallman amca çok küstahça davranmış. Sözlerini güzel bir üslupla kırıcı olmadan ifade edemezmiydi. Lütfen biz birbirimizi değil önce kendimizi eleştirelim ki kardeşliğimize helal gelmesin :-\  :'( :-\

atomkarinca

@Sidux, söylediklerimde herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Ağırlığına gelince, bence benim söylediklerim röportajı yapanların RMS'ye söylediklerinin yanında devede kulak kalır.

@Good False, eğer Stallman'ı biraz tanıyorsanız, GNU'yu biraz biliyorsanız Stallman'ın "özgür yazılım - açık kaynak yazılım" nüansını çok önemsediğini bilmeniz gerekir. Kendisi çok haklı olarak sitelerinde neden GNU ibaresinin bulunmadığını ve neden Ekiga gibi özgür bir yazılım yerine Skype kullandıklarını sormuş. Buna verilecek doğru cevap özür dilemek ve yeni bir şey öğrendikleri için teşekkür etmek olmalıdır. Onun yerine sanki Stallman küfür etmiş gibi azarlamaya çalışmışlar. Biliyorum televizyonlarımızdaki tartışma programlarında işler bu şekilde yürüyor ama ne yazık ki görgü kuralları bu davranışı ihtiva etmez.

Son olarak şunu söyleyeyim: benim söylediklerim beni bağlar. Böyle osuruktan sebepler yüzünden "camia"lar arası gerilim çıkacaksa buna gerilim değil çocukluk denir. Bu başlıkta söylediklerimin hepsi bir yönetici olarak değil sade bir özgür yazılım kullanıcısı olarak ele alınmalıdır. Dikkat edilirse yorumlarım ne dağıtım ne de dergi hakkındadır. Derginin sadece bir bölümü hakkındadır.

xwes

Stallman oyle siradan biri degil. Sonuçta sadece GNU dunyasina yaptigi onca katkidan dolayi, eger yanliş şeyler soyluyor olsa bile, saygi gormeyi hak ediyor. Bana kalirsa kendisine gereken saygi gosterilmemiş. Ben kendisinin yerine olsaydim verdigim emeklerin karşiliginda karşilaştigim tavir nedeniyle uzulurdum. Eminim o da uzulmuştur.

hslinux

"Obama zenci de olsa insan oldugu icin Linux kullanmayi hak ettigini ögrendik"  Bu cümle cok gereksiz olmus.