İnternet Kafe de Ubuntu kurmaya karar verdim, yardım edermisiniz.

Başlatan baykom54, 01 Şubat 2009 - 21:46:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baykom54

Merhaba arkadaşlar, internet kafe sahibiyim,bazı durum ve şartlardan ötürü kafemde malum dünyanın sayılı zengini olan zatın dünyaca ünlü programını kullanmamaya karar verdim ve kafemde kullanabileceğim en uygun programın ubuntu olacagını düşündüm, lakin buyuk bir risk alacagımında farkındayım. Sizlerden arzum acemi penguen üyesi olarak öncelikle sıkıntılarımı sıralamak istiyorum.
1. Hangi kafe programı
2. Hangi web filtre programı
3. Oyunları çalıştırabileceğin en iyi arayüz programı
4. müşterilerim ubuntuya yabancı olacaklarından Malum Lisans ücreti isteyen programın ekran görüntüsüne en çok benzeyen bir arka plan ve menü görüntüsü nası elde edebilirimç
başlangıç olarak temel sorunlarım bunlar, kendime gore bazı soruların cevabını araştırdım ama yine tavsiyelerinizi içtenlike beklemekteyim. bu arada bu programların kurulumunu tarif eden bilgileri de eklerseniz minnettar kalacagım.
En içten saygılarımla....

bytan

Riskleriniz fazla; umuyorum herşey gönlünüzce olur. Sorularınızın/sorunlarınızın bir kısmı kolay çözümlenebilir ama bazıları öyle değil:

1-Yorum yok.
2-Burada ve burada bilgi var.
3-Oyunların her biri çalışmayacaktır. Çalışanlarınsa performansı win gibi olmayacaktır. Cedega, wine, playonlinux bu işler için kullanılabilir.
4-KDE, sanırım aşinalık bakımından daha uygun bir çözüm olabilir.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xwes

3) eger musterileriniz oyun oynamak için gelen turden iseler bu biraz sorun yaratabilir. Ubuntuda çaliştirabileeginiz win oyunlari ile ilgili olarak buraya bakabilirsiniz.

Bir de sizin akliniza geldi mi bilmiyorum ama ubuntu altinda goruntulu MSN konuşmalari konusunda da sikinti yaşamaniz kuvvetle muhtemel.
Dolayisiyla bence once birkaç bilgisayariniza kurup muşterilerinizin tepkilerini gozleyin.

Bedreddin

Bence bir anda tüm bilgisayarlarınıza Ubuntu kurmanız çok riskli. Hele oyun bilgisayarına? Asla kurmayın. Bir kaç bilgisayarı, eğer ayrı değillerse, internet bilgisayarı olarak ayırın, kasalarına da birer tane büyük Ubuntu amblemi yapıştırın, ne bileyim ilgi çekici bir hale sokun bilgisayarları. Böyle böyle baktınız sevildi, hayal gibi gözüküyor ama kafeye buna dayalı müşteri akışı bile olabilir ;) O zaman ilgi çekiciliği arttırırsınız, Ubuntu'lu bilgisayarlara farklı ve daha rahat koltuklar falan olabilir mesela. Gün gelir tüm internet bilgisayarları Ubuntu'lu olur. Ama oyun bilgisayarları için bunu söylemek malesef o kadar kolay değil.

Hatta bana sorarsanız öncelikle "sadece" kendi bilgisayarınıza Ubuntu kurun ve en azından temel sorunları çözecek kadar deneyim edinmiş olun olun müşterilere sunmadan, bir sorun olursa yardımcı olabilirsiniz böylece. Örneğin insanlar görüntülü konuşma yapmak isteyecekler, ama belki de sizin kullandığınız kameralar Ubuntu tarafından sorunsuzca tanınmıyor. Bir saniye bekleyin ben bir foruma sorayım diyemezsiniz böyle bir durumda ;)

Dediğim gibi, çok çok riskli bir karar alıyorsunuz. İyi düşünmek lazım.

Forum uyarı verdi, ben gönderene kadar xwes benzer bir şeyler yazmış bile.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

baykom54

Kameralarım A4tech marka olanlardan, birkaç değişik kameralarım da var, ubuntu ile ilgilenen bi arkadaşım var kamerayı tanıtıp kurduk ve denedik açıkçası sorun yaşamadık. lakin yinede haklısınız direk tümüyle ubuntuya geçmek fazla hayalcilik, ben en azından geçiş olarak tavsiyenizi dikkate alacagım. şuan counter,metin2,fifa 2007 - 2008 çalıştırdım, birkaç online oyun ve need for speed ilavesi ile zaten oyun sınırına erişmiş olacagımı düşünüyorum.

3mr3

Hani internet cafe sadece internet için kullanılsaydı hiç sorun yoktur. Fakat nedense internet olsa bile mutlaka oyun oynamak isteyen müşteriler olacaktır ki en meşhur olarak 3 tane oyun sıralayabilirim oyun, strateji ve savaş oyunudur genelde. Çünkü internet cafeye gelip en çok oynanan türler bunlar. Warcraft, Counter, NFS ve Futbol. Ama umuyorum wine geliştikçe bunlara çözüm olacaktır.

Bilgisayarınızın yarısını internet için ubuntu kurabilir ve bu konuda kendinizi geliştirmiş olabilirsiniz. Daha da ilginç olanı ise öğrendikçe daha çok şeylere çözüm oluşturabilir insan. Bu yüzden oyun bile kurabilirsiniz. Tabi ilerde.

Hadi kolay gelsin. Yolun açık olsun ;)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

xwes

Counter zaten çaliştirilabiliyor ve zaten çok iyi bir alternatifi var; Urban, nfs prostreet'in çaliştigini bu forumda biri soylemişti ki ben nfs yerine flatout2 kurdum, dogrusu nfsyi aratmiyor. Zaten o da win oyunu ama wine ile sorunsuz. Futbol içinse arkadişin dedigi gibi zaten fifa 2007-2008 çalişmiş, fm 2008'in çaliştigini da ben biliyorum. Warcraft için bilgim yok.
Ole gorunuyor ki bir aliştirma surecinden sonra oyun meselesi de aşilabilir. Varsin muşteriler de çok da fazla seçici olmasinlar oyun konusunda :)

ironic

Ubuntu yerine ben de Kubuntu öneririm. Malum sisteme o daha çok benzer. Ayrıca Ubuntu masaüstü çift panel geldiğinden özelleştirilmesi gerek. İlk önce deneyim şart. Forumumuzda birçok çözüm mevcut. Kendi makinenize kurarak belli başlı sorunları halletmeyi öğrenebilirsiniz. Mutlaka müşterilerden sorular gelecektir. 

Hazırlayacağınız sistemi doğrudan müşteri yerine önce  yakın çevrenize denetin. Onların eleştirisine göre özelleştirmeler , eklemeler yapın. Malum sistem, herkesin aşinası olduğundan müşteri görünce ilgi çekici olmalı, bildiklerine benzer olmalı  diye düşünüyorum.

Son olarak Linux'da kafe yönetim programları var mı ? Bu da başka bir sorun.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.