Masaüstü Simgelerini Silmeyi Engelleme

Başlatan baykom54, 01 Şubat 2009 - 19:38:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baykom54

Merhaba arkadaşlar, kafemi Ubuntu yazılımı kullanarak yeni bi sisteme geçmeye karar verdim, ama bazı sorunlarım var yardımcı olmanızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum. Malum Xp de Deepfreeze die bi program var ve kafeler için ideal, kullanıcı ne yaparsa yapsın restart olduu zaman bilgisayar ilk halini alıyor, değişiklikleri kabul etmemiş oluyor, ubuntuda bole bişy varmı bilmiyorum ama ben en azından ekrandaki masa üstü simgeleri değişmesin istiyorum engellemek istiyorum, bu veya buna benzer bir yol varmı ne yapmamı tavsiye edersiniz, yahut deepfreeze  türü bir program var mı ubuntu ya uygun. Teşekkürler emeğinize de sağlık şimdiden...

xwes

Bu konu burada da konuşulmuş.
Bunu bence basitçe masaustu klasorunun erişim haklarini degiştirerek yapabilirsiniz. Ya da en azindan bu simgelerin erşim haklarini root olarak degiştirirseniz kimse silemez.

ihtiyar said

Deepfreeze türü bir program da vardı sanırım ama tam hatırlamıyorum. Sizin istediğinizi basit bir mantıkla yapabiliriz.

Alt+F2 kombinasyonu ile açılan kutuya,

gksu nautilus

yazıp entere basın. Bu adımda klasörleri root/yönetici olarak görüntülüyoruz. Açılan pencereden masaüstüne gidip, oradaki simgelerin özellikler kısmından kullanıcı grubunu değiştirebilirsiniz. Kullanıcı grubunu "root" olarak seçtiğinizde, root/yönetici olarak giriş yapmayanlar simgelerde oynama yapamayacaklardır.

Bu arada, kararınızdan dolayı sizi kutluyorum.

xwes

Şu da bir çozum. "home" klasorunun bir yedegini alip .tar ile sikiştirin.  Sonra da bilgisayarin açilişinda otomatik olarak açilan programlar listesine yeni bir komut ekleyin. Komutumuz şuna benzer bir şey olacak;
rm -Rfv /home/username/*
tar -xvjpf filename.tar.bz2 -C /home/username

Şimdi biz basitçe şunu yapmiş olacagiz. Bu komut ile bilgisayar açilirken home klasoru temizlenip almiş oldugumuz yedek otomatik olarak yuklenecek. Dolayisiyla  eski haline donmuş olacak.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: xwes - 01 Şubat 2009 - 20:50:57
Şu da bir çozum. "home" klasorunun bir yedegini alip .tar ile sikiştirin.  Sonra da bilgisayarin açilişinda otomatik olarak açilan programlar listesine yeni bir komut ekleyin. Komutumuz şuna benzer bir şey olacak;
rm -Rfv /home/username/*
tar -xvjpf filename.tar.bz2 -C /home/username

Şimdi biz basitçe şunu yapmiş olacagiz. Bu komut ile bilgisayar açilirken home klasoru temizlenip almiş oldugumuz yedek otomatik olarak yuklenecek. Dolayisiyla  eski haline donmuş olacak.

Güzel bir öneri! Teşekkürler. Özgür yazılımın değerini daha iyi anlıyoruz böylece. :)

xwes

Onemli degil,  aklima ilk gelen bu olmuştu ama yine de bir araştiyaim deyip googledan aratinca bunun başka yerlerde de onerildigini gordum.
Bu yontemin tek olumsuz yani bilgisayarin açilma zamanini uzatmasi olabilir. Deneyip gormek lazim.

baykom54

Arkadaşlar çok saolun,  younları kurma işi biter bitmes bu komutu deneyeceğim. Bu arada acaba kafesinde linux ubuntu kullanan kimse var mı tanıdıgınız, malum oyunlar ile ilgili de sorun yaşamaktayım, danışma babına yardımcı olabileceğini düşündüğünüz kimse var ise minnettar kalırım, cafe con leche die bi kafe programı var onu kuracagım onun yerine geçebilecek program var ise kafe ile ilgili her türlü tavsiyelerinize açığım. Saygılar...

localhost

bütün herseyi ayarladiktan sonra sadece masaüstünde degisiklik yapilmamasini istiyorsan

sudo chmod 550 /home/kullanici/Masaüstü

Eger kullanici altinda hic bir klasörde degisiklik yapilmasin diyorsan

sudo chmod 550 /home/kullanici/*
olmasi lazim
Linux LPIC1 - MCSA

erginemr

Bir de Ubuntu Intrepid'e eklenen misafir (guest) kullanıcı modu var, ama işinize yarar mı bilemiyorum:

Misafir kullanıcılar İnternet'e girebilir, chat yapabilir, program / oyun çalıştırabilir, geçici masaüstünde yeni dosya / dizin oluşturabilir. Ancak oturumu kapattıkları anda yaptıkları bütün değişikikler sıfırlanır.

Misafir kullanıcıyı etkinleştirmek için tek yapmanız gereken, bilgisayarı normal bir kullanıcı (admin yetkili olmak zorunda değil) olarak açmak ve sağ üstteki kullanıcı değiştirici düğmesine geçerek guest şeçeneğini etkinleştirmek. Bu şekilde masaüstünü kullanan misafir kullanıcı, sistem dosya ve klasörlerine erişemez, gerçek /home dosyasının içeriğini göremez, bilgisayarı kapatmak istese bile kapatamaz (asıl kullanıcının şifre ekranı ile karşılaşır).

[IMG]http://img37.picoodle.com/img/img37/3/2/3/t_Pano01m_23ecdd2.png[/img]  [IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/3/t_Pano02m_ca940f8.png[/img]  [IMG]http://img19.picoodle.com/img/img19/3/2/3/t_Pano03m_6fd0694.png[/img]

garafatma

Beşiktaşta bir internet cafe vardı, tüm makineler linuxtu ancak hangi dağıtım olduğunu bilemiyorum açıkçası gitmeye pek vaktim olmadı, ama bir süre sonra kapanmıştı, umarım sizinki devam eder ve özgür yazılım gelişiminde daha çok  katkı sağlar
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Linuxman.

Özgür yazılımı kullanmak elbette güzel bişey.Ama Linux profesyonel demiyim de,en azından biraz daha
fazla bilgisayardan anlayanlar için daha uygun bir sistem diye düşünüyorum.Yani Windows'a alışmış
birilerinin bilgisayarı açtığında Ubuntuyla karşılaştıklarında bu nedir diye düşünmeleri doğal bişi.
Sürekli müşteriler yardım isteyeceklerdir.En azından benim yaşadığım bölgede,durumlar böyle.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

coni

konu açılalı baya olmuş ama kafesinde Cafe Con Leche programını kurmak isteyenler varsa bu link işlerini görür

http://wiki.lapis-linux.org/index.php/Cafe_Con_Leche

bunun ubutu wiki yede aınması bence iyi olur internet kafelerideki pc lere linux kurmayı düşünen kişiler için