Ubuntu 9.04'ün boot süresi 21.4 saniye!!!!

Başlatan ali nail, 01 Şubat 2009 - 00:20:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali nail

Softpedia da dolaşırken farkettim. Karşılaştırma yapmışlar. Aynı sistemde 8.10'u, ext3 kullanan  9.04'ü  ve ext4 kullanan 9.04'ü karşılaştırmışlar. Ext3 kullanan 9.04 , 8.10'a  kıyasla hızlı açılıyor. Eğer sistemde ext4 kullanılıyorsa boot süresi %20-%30 DAHA DA KISALIYOR!!!!!   
       Kısaca özetlersek ext4 geliyor olay burada bitiyor.  ;)

Ayrıntılı bilgi isteyenler için link burada

heartsmagic

Kısacası 9.04 için yükseltme yerine yeniden kurulum deneyecek gibiyiz :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

3mr3

Bunun için beya bir döküman toplamak gerekecek heralde. Sistem yedeği almak ve yahutta program yedekleri almak gibi. Hiç olmazsa 8.04 kullanıp uzun süreli bir şekilde kullanmak mı? Yani 8.04 geçmek mi?
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

ali nail

AptOnCd işimize çok yarar diye düşünüyorum. İso'yu hazırlarken yanına istediğin dosyaları'da sıkıştırabilirsin. Benim mtüm müzikler ntfs biçimli bölümde bulunduğu için şimdilik fazla sıkıntım yok :)

atomkarinca

@heartsmagic, ext3'ten ext4'e biçimlendirmeden geçilebiliyor olması lazım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: atomkarinca - 01 Şubat 2009 - 01:00:52
@heartsmagic, ext3'ten ext4'e biçimlendirmeden geçilebiliyor olması lazım.

Mümkünse çok güzel olur.

Not: Baktım da evet dönüşüm mümkün. Kerneldeki ext4 desteği yeterli oluyormuş bunun için.

ali nail

Yani şu anda 8.10 kullanırken ext4'e geçebilir miyim?

heartsmagic

Eğer 8.10 için yapılan güncellemelerde gelen kernelde ext4 desteği varsa evet geçebiliriz. Aramızdan biri bunu yaparsa bir şekilde yazarız. Ben kısa bir süre sonra denemeyi düşünüyorum. 

atomkarinca

2.6.28'de bu desteğin gelmiş olması gerekiyor. Gerçi Ubuntu depolarında hangi sürüm var bilemiyorum.

heartsmagic

Intrepid için: 2.6.27.11.14
Jaunty için: 2.6.28.6.6

Bir süre sonraki düşüncem zaten Jaunty sıçraması :) O nedenle kısa bir süre sonra dedim.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

garafatma

tamam anladım, ancak işlemci nedir? ram nedir? test edilen pcnin konfigürasyonu yani.

heartsmagic

Bağlantıda yazıyor aslında :)

Alıntı Yap
· Ubuntu 8.10 with EXT3 filesystem boots in 31.8 seconds (on the AMD Sempron system);
· Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) with EXT3 filesystem boots in 28.3 seconds (on the AMD Sempron system);
· Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) with EXT4 filesystem boots in 23.1 seconds (on the AMD Sempron system).

· Ubuntu 8.10 with EXT3 filesystem boots in 26.8 seconds (on the Intel Core 2 Duo system);
· Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) with EXT3 filesystem boots in 24.5 seconds (on the Intel Core 2 Duo system);
· Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) with EXT4 filesystem boots in 21.4 seconds (on the Intel Core 2 Duo system)!

garafatma

Hay allah, ben neden gözden kaçırıyorum :)

ali nail

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Şubat 2009 - 02:06:37
Intrepid için: 2.6.27.11.14
Jaunty için: 2.6.28.6.6

Bir süre sonraki düşüncem zaten Jaunty sıçraması :) O nedenle kısa bir süre sonra dedim.

Deneme sürümü bitmeden mi Jaunty'e geçeceksin? Yapsak bir sorun olur mu?

heartsmagic

Evet geçmeyi planlıyorum ancak sorun olması yüksek ihtimal. Göze alabildiğim için geçmeyi planlıyorum.

ali nail

Depolar sorunsuz şekilde hazır olur mu? Bi de intrepid programları kurulurken sorun olur mu?

Gimp Uzmanı

3mr3

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 01 Şubat 2009 - 07:56:02
Bence biraz daha beklenmeli.

Evet en iyisi sabırla beklemek lazım. Ancak bu konuda ustaysanız mesela heartsmagic gibi ustalara rahatlıkla deneyip bize karşılaştıkları sorunları ve cevaplarını bekleyeceğiz.

Şimdiden herkese hayırlı olsun.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

Bedreddin

Alıntı yapılan: ali nail - 01 Şubat 2009 - 03:22:02
Depolar sorunsuz şekilde hazır olur mu? Bi de intrepid programları kurulurken sorun olur mu?

Muhtemelen her şey ciddi ya da değil sorunlu olacaktır. Eğer amacın yeni sürümde bulduğun hataları geliştiricilere bildirip katkıda bulunmak değilse resmi olarak duyurulmadan geçmek kesinlikle mantıksız ve uğraştırıcı olur. Hatta resmi olarak duyurulduktan sonra eğer kararlılığı bozmak istemiyorsan bir süre bekleyip kullanıcı yorumlarını gördükten sonra geçmek en mantıklısı gibi duruyor.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

aynshtein

Arkadaşlar, açılış süresini test etmek için sistemi yükseltmeye KALKMAYIN derim. Beta sürümleri seven biri olarak 9.04'ün alpha sürümlerini sorunsuz kullanabilmiş değilim. Ya kurulumda, ya da sistem açılırken sorun oluyor. Henüz stabil değil. Aceleniz yoksa Beta sürümü bekleyin. Çok ısrarcıysanız da sisteminizin komple yedeğini almadan 9.04 Alpha sürümlerine YÜKSELTMEYİN. Ayrı bir bölüme (hatta mümkünse başka bir diske) kurmanızda -test etme açısından- bir sorun olmayacaktır. Ama kararlılık konusunda hala sıkıntılar var. Güncelleme yapmamaya da özen gösterin. Genelde bağımlılık problemi oluyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ironic

Windows 7 'yi de birkaç haftadır kullanıyorum. Gerçekten hızlı açılıyor. Gnome için de güzel bir haber. Gerçi 5 -10 saniyenin benim adıma pek de önemi yok.

Mint

9.04 ile koklu deisiklikler gelio en azindan beta cikmadan gecis yapmanizi onermem

esrama

En mantıklısı 9.1 i beklemek olacak ama insan sabredemiyor. İşte linux kullanmanın vermiş olduğu heyecan böyle bişi olsa gerek. Ben gelecek hafta alphanın çıkacak yeni sürümünü indireceğim :)