Açılışta ve açılıştan sonra sürekli hard diskte cızırtı sesi

Başlatan agassi, 31 Ocak 2009 - 23:46:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agassi

Ubuntu açılışında ve açıldıktan sonra hard diskten hopörlere yansıyan rahatsız edici cızırtı sesi oluyor. Dah öncede bu sorunu bildirdiğimde Heartsmagic ses kanallarına bakmamı önermişti bir kaç ayar yaptım kesilir gibi olmuştu fakat kesilmediğini devam ettiğini farkettim formda araştırdım benim bu sorunuma yakın sorunlar ve çözümler var ancak tamda bu sorunu yansıtan sorunlara rastlamadım. Ses simgesine çift tıklatıp tüm kanallarla uğraşmama rağmen malesef bir çare bulamadım. Tarif ettiğim ses çok rahatsız edici çare bulunabilirse çok sevinirim.

packerd

Sistem - Tercihler - Ses ;
Ses tercihleri diye bir pencere açılacak,oradaki Sesler sekmesinde bulunan 3 kutucuktaki işaretleri kaldırmayı denedin'mi?
Kısacası tüm uyarı seslerini kapatmana rağmen,yinede cızırtı gelmeye devam ediyormu?
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

heartsmagic

Bu cızırtsı sesi sürekli mi yoksa bir şey oynatırken mi oluyor?
Sistemden mi geliyor gibi yoksa hoparlörden mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agassi

Heartsmagic dikkatlice kontrol ettim harddisk çalıştığında hopörlerden geliyor.  Daha öncede belirttiğim gibi winde bu olay yok

agassi

Bu arada yanıtlamamamdaki geçikme internet bağlantısındaki sorundan internet bağlantım adına özür dilerim

heartsmagic

Peki ses kanalları tamamen kapalıyken veya ses seviyesi düşükken de bu sorun oluyor mu?

agassi

heartsmagic

Eğer ses kanalları tamamen kapalıyken de oluyorsa ortada farklı bir problem var demektir. Ben hâlâ senin gözünden kaçan bir kanal olabileceğini düşünüyorum. Ses simgesine çift tıklayıp ses çıkışı bölümüne geldiğinde sağ alt tarafta Tercihler vardır. Oradan diğer kanalları da aktif hale getirip ses seviyelerine bakmayı denedin mi?

agassi

Evet tercihlerdende bütün kanalları açıp hepsini denedim özellikle mikrofon ve kayıt kanallarını kapattım.

agassi

Formda araştırırken farkettim diz üstümde amixer info çıktısı:Card default 'pulse'/'PulseAudio'
  Mixer name   : 'PulseAudio'
  Components   : ''
  Controls      : 4
  Simple ctrls  : 2
Bu durum benim ses kartımın tanınmadığı anlamınamı geliyor. Acaba tüm bu duyulan cızırtılarda bundan kaynaklanabilirmi. Bu arada tüm ayarlarla tekrar oynadım açıp kapattım bir türlü soruna çare bulamadım.

agassi

Ubuntu açılırken cızırtı oluyor ile ilgili bir form başlığına rastladım çözülmüş olduğuna dair başlık var. Enginemr ın verdiği linkleri takip ettim ve şu sonuca ulaştım ses kartım olan realtel ALC883 altında:ALC883/888
3stack-dig 3-jack with SPDIF I/O
6stack-dig 6-jack digital with SPDIF I/O
3stack-6ch 3-jack 6-channel
3stack-6ch-dig 3-jack 6-channel with SPDIF I/O
6stack-dig-demo 6-jack digital for Intel demo board
acer Acer laptops (Travelmate 3012WTMi, Aspire 5600, etc)
acer-aspire Acer Aspire 9810
medion Medion Laptops
medion-md2 Medion MD2
targa-dig Targa/MSI
targa-2ch-dig Targs/MSI with 2-channel
laptop-eapd 3-jack with SPDIF I/O and EAPD (Clevo M540JE, M550JE)
lenovo-101e Lenovo 101E
lenovo-nb0763 Lenovo NB0763
lenovo-ms7195-dig Lenovo MS7195
haier-w66 Haier W66
6stack-hp HP machines with 6stack (Nettle boards)
3stack-hp HP machines with 3stack (Lucknow, Samba boards)
auto auto-config reading BIOS (default)
Benim diz üstü bilgisayarım MSI olduğuna göre;
etc/modprobe.d/alsa-base dosyasına;
options snd-hda-intel model=? (soru işareti olduğu yere ne girmem gerekir)
Canım çıktı bu acemi halimle buralara gelene kadar Eginemr ve diğer tecrübeli arkadaşlar lütfen yardım edin şu açılırken ve sonrasında devam eden hard disk cızırtı sesini keseyim inanın çok rahatsız ediyor. Ayrıca lütfen heyacanımı mazur görün ben 50 yaşında bir üyenizim inatla tüm çevreme inat ubuntu(linux kullanacağım) Birde lütfen takma adımı açıklamama izin verin; tenise gönül vermiş birisi olaraka bu sporun üstadlarından agassi nin ismini severek kullanıyorum.

heartsmagic

Öncelikle sorunun sabit disk mi yoksa ses kartı sorunu mu olduğunu anlamamız gerekir. Ses kesinlikle sabit diskten mi geliyor, hoparlörden mi geliyor?

Oradaki bölümü dizüstü modelin varsa onlardan birini seçip ekle. Eğer yoksa diğerlerini deneyebilirsin. Örneğin bazılarında lenovolar da işe görmüş.

agassi

merhaba heartsmagic bu sorunu size daha öncede berttiğim gibi ne zaman hard disk çalışsa(yani hadrdisk çalıştığını gösteren dizüstünde harddiskin çalıştığını gösteren ışık yanıp söndüğü zaman) ortaya çıkıyor çok denedim maalesef winde yok bende win kullanmak istemiyorum. Daha önce kulaklık sorununu hellettiğimde /etc/modprobe.d/alsa-base dizinine; Options snd-hda-intel model=3stack-dig satırını eklemiştim. Kulaklık sorunum çözüldü ama bu sorun devam ediyor.

heartsmagic

Acaba oradaki bir başka parametre işine yarar mı?
İnan yardım etmek istiyorum ancak sorun o kadar garip ki nasıl araştıracağımı bile bilmiyorum.

agassi

heartsmagic ilginize binlerce kere teşekkür inanın bende hazıra konmamamak için elimden geleni yapıyorum belki inanmazsınız ama geceleri uykusuzluk adına formlarda olsun kah google olsun araştırıp durdum ses simgesine hatırlamıyorum kaç kere çift tıklayıp aygıtlarda çeşitli değişiklikler yaptım ama bi türlü sonuç alamadım son olarak size bir link gönderiyorum,http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=post;topic=6450.0;num_replies=13 rica etsem bir bakarmısınız bu benim msı dizütünün realtek ses kartının sürücüsü bu soruna çare olurmu bilemem. Bu arada son olarak dediğime bakmayın daha havlu atmadım.

erginemr

@agassi,

Belki de ses hoparlörden değil de, doğrudan sabit diskten geliyordur. Ses kartınızı zaten "snd-hda-intel model=3stack-dig" ile doğru tanıtmışsınız.

Geçmişte buna benzer bir sorun üzerinde, @NeSQuik ile birlikte uğraşmış ve ilerleme kaydetmiştik. Şu başlığa bir bakar mısınız, belki (umarım) faydalı olur:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3655.0

agassi

Enginemr ilginize teşekkürler. Öncelikle hemen şunu belirtiğim evet ses diskten geliyor bugün bunu tespit ettim hopörler zannedip yanılmışım. Verdiğiniz linkte 4. maddede adı geçen ve benim daha kolay yapabileceğim: <Bu disk endeksleme aracını durdurmak için, "Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar"dan "Tracker" ve "Tracker Applet" araçlarını devre dışı bırakmak> buraya girdim baktım "Tracker ve Tracker uygulama" ikiside işaretli bunların işaretlerini kaldırmak gerekiyor değilmi. Bunları kaldırmak sisteme herhangi bir zarar verirmi bilemedim bu nedenle sizden onay gelmeden yapmak istemiyorum. Ayrıca yine linkin 4.maddesinde:<ayrıca Tercihler münüsü altında bulunan "Search and Indexing" isimli aracı kullanarak, "Disable all indexing" vb. seçimlerle, endekslemeyi iptal etmek.> malesef bunları bulamadım bendeki ubuntunun türkçe olmasından olabilir. Sonuçta sizden cevap gelmeden, birşey yapmak istemiyorum. Tekrar teşekkürler.

agassi

Enginemr arama ve indekslemeyi buldum genel bölümünde indekslemeyi etkinleştir ve izlemeyi etkinleştir işaretli değil dosya bölümünde ise hepsi işaretli ilk olarak buraya nasıl bir müdahale yapayım birde oturumlar- oturum tercihlerinde başlangıç uygulamalarından tracker ve tracker uygulamalarını kapatayımmı?

erginemr

@agassi,

Aynen ifade ettiğiniz gibi "Tercihler >> Oturumlar"dan "Tracker ve Tracker Uygulama"yı ve "Tercihler >> Arama ve İndeksleme" aracındaki Genel ve Dosyalar sekmelerindeki indeksleme ile ilgili seçenekleri devre dışı bırakabilirsiniz.

[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/2/t_Pano00m_d816b3b.png[/img]  [IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/2/t_Pano01m_36ead91.png[/img]  [IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/2/t_Pano02m_60ca32e.png[/img]  [IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/2/t_Pano03m_bb7833a.png[/img]  [IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/2/t_Pano04m_0e6c3f9.png[/img]

Bu ayarlarla bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir süre kullanarak sabit diskten ses gelip gelmediğini kontrol edin.

erginemr

Sorun hala devam ediyorsa, sorunun kaynağı, dizüstü bilgisayarlardaki güç yönetimi nedeniyle sabit disklerin dönmesi durdurulurken çıkan ses olabilir. Bunu denemek için:

1. Bilgisayarı Ubuntu ile açtıktan sonra, konsoldan (Uygulamalar >> Donatılar >> Uçbirim):
sudo hdparm -B 192 /dev/sda
komutunu verip 10-15 dk. sesin kesilip kesilmediğini kontrol edin. Hangi sabit diskin parametre olarak girileceğini bulmak için "sudo fdisk -l" komutunu kullanın.

Örneğin kendi makinemde "sudo fdisk -l" komutunun çıktısı şöyle:
Alıntı YapAygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1         993     7976241   83  Linux
/dev/sda2             994        1044      409657+   5  Ek
/dev/sda5             994        1044      409626   82  Linux takas / Solaris

Bu çıktıya göre, Linux biçemli disk bölümü, "/dev/sda" sabit diski altında bulunan "/dev/sda1" disk bölümü olarak isimlendirilmiş. Dolayısıyla, benim kullanmam gereken komut:
sudo hdparm -B 192 /dev/sda

2. Bu işe yaramazsa daha agresif bir ayar olan (disk güç yönetimini minimuma indiren):
sudo hdparm -B 254 /dev/sda
komutunu deneyip, yine 10-15 dk. sesin kesilip kesilmediğini kontrol edin.

Bu komutlar, sadece geçerli oturumda etkilidir. Eğer bu komutlardan biri sesi kesiyorsa, doğru yoldayız demektir. O zaman, bu değişikliği nasıl kalıcı hale getireceğimizi konuşuruz.

agassi

Enginemr ilk uygulamada sabit diskten gelen cızırtı sesi kesilmedi. 2. uygulamayı deneyeceğim. Benim makinamın sudo fdisk -l" komutunun çıktısı şöyle:Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x50a850a8

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2550    20482843+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            2551        7118    36692460    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            7119        9729    20972857+   5  Ek
/dev/sda5            7119        7367     2000061   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6            7368        7398      248976   83  Linux
/dev/sda7            7399        9729    18723726   83  Linux
Bu sonuca göre benim komuta hangi sabit diskin parametre olarak girileceğini belirtirseniz sevinirim.Not:win ve ubuntuyu aynı dizüstünde kullanıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Eğer Ubuntu 18GB'lik sda7'ye kuruluysa onun üzerinde denemen gerekir. Bu arada sda6 olarak görünen küçük bölüm ne ola ki?

erginemr

O komutta hedef kitlemiz ;) disk bölümü değil de, doğrudan diskin kendisi olduğu için; parametre olarak herhangi bir rakam vermeden "/dev/sda"yı kullanabilirsiniz.

heartsmagic

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Şubat 2009 - 11:48:44
... ve kafaya dank eder :P
Kaçırmışım arada :)

No prob. ;) Ama ben yine de sorunun bu şekilde çözüleceğine pek ihtimal vermiyorum. @agassi'nin haberlerini bekliyoruz.  :-X