Kurulumdan Sonra : Disk Boot Failure,Insert System Disk And Press Enter- Hatası

Başlatan solitary, 31 Ocak 2009 - 14:15:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

solitary

BIOS ta sorun yok.Ama kontrol et derken kastettiğin şeyler neler ?
Yazarsan bi daha kontrol ederim onları  ;)

garafatma

Alıntı yapılan: solitary - 05 Mart 2009 - 17:11:55
BIOS ta sorun yok.Ama kontrol et derken kastettiğin şeyler neler ?
Yazarsan bi daha kontrol ederim onları  ;)

tek hdd mi var?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

garafatma

CD-romunun data kablosunu söküp ondan sonra açarmısın bilgisayarı bakalım ne olacak?

solitary

DVD-RW ın kablosunu değiştirdim (sata),
HDD nin kablosunuda değiştirdim (IDE),

bu işlemi zaten birçok kez denedim ama sonuç aynı.

solitary

Arkadaşlar Konu Hâlâ aktiftir, yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler...  ;)

garafatma

Evet ve ben hala senin sisteminle aynı şekilde kurdum bilgisayarı bugün işyerine gittim :) ancak herhangi bir hata almadım? Çözemedim üzerinde çalışıyorum halen..

bytan

Buradaki böcek girdisinde Bios içinde DMA/UDMA ayarının "auto" durumunun kapatılması önerilmiş.

Buradaki başlıkta ise Ultimate Boot CD ile sistemi açıp Seagate SeaTools programı ile sabit diskteki hatalar onarılmış.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

solitary

Sea Tools u 2-3 defa kullandım bu hdd üzerinde kurulum olmayınca ama, durum aynı DMA ayarlarına bi bakayım.

solitary

DMA Ayarları BIOS ta yok galiba(Görmedim hiç bir yerde).Windows Ortamında da HDD Dosya yapısını tanımadığında kurulum yaptığım hdd yi görmemekte, ancak "diske yazma önbelleğini etkinleştir" (DMA) windows ortamından kapattım ama sorun halen devam etmekte.

solitary

Konu aktif, ama nedense 2-3 günde bir bakılıyor.Bir çözüm bulamadımı kimse?

heartsmagic

@solitary, emin ol birinin aklına bir şey gelirse yazacaktır. Ancak hemen herkes eteğindeki taşları dööktüğünden ne yazık ki olay sen ve senin elinin altındaki sistemde bitiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

@solitary, sabrın için teşekkür ediyorum öncelikle. Şirkette ve evde, birkaç kez senin donanımını hayal ederek, iki farklı disk takılı bilgisayara, ubuntu kuruyorum, sayende ezberledim :)

Ancak hiçbirinde senin aldığın hatanın hiçbirini almadım. sorun çıkmadı nedense. Belki donanımından kaynaklı bir sıkıntı mevcut olabilir bilemiyorum.

Benim elimden aşağıdaki adresi takip ederek bir daha kurulum yapmanı önermek geliyor.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum

Felâsife

Yani ben de şok içerisindeyim aslın da önerdiğim o rehberde ki MaxBlast4 yazılımını binlerce kişi indirdi yüzlercesi denedi, onlarcası da geri dönüş yaptı ama ilk kez @solitary da ki işe yaramadığı oldu.
Gerçi diski sıfırlanmıştır daha sessiz filan olmuştur ama boot sorununun düzelmemesi enteresan gerçekten.
Ya mbr de fizksel bir sorun var ya da bios ayarlarında bir sorun var.

Ama şu da var ki hdd ler çok nazik aletler ve ömrünün de sonuna gelmiş olabilir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

garafatma

Alıntı yapılan: mono - 23 Mart 2009 - 02:45:03
Yani ben de şok içerisindeyim aslın da önerdiğim o rehberde ki MaxBlast4 yazılımını binlerce kişi indirdi yüzlercesi denedi, onlarcası da geri dönüş yaptı ama ilk kez @solitary da ki işe yaramadığı oldu.
Gerçi diski sıfırlanmıştır daha sessiz filan olmuştur ama boot sorununun düzelmemesi enteresan gerçekten.
Ya mbr de fizksel bir sorun var ya da bios ayarlarında bir sorun var.

Ama şu da var ki hdd ler çok nazik aletler ve ömrünün de sonuna gelmiş olabilir.

Artık zaten diskten şüpheliyim ben, denemediğim yol kalmadı çünkü.

solitary

@keiser_soze ve @mono teşekkürler.
Benim eski bilgisayarım hdd si o hdd.Yeni bilgisayar alınca,onu formatladım ve yeni bilgisayarıma taktım.Eski dosyalarımı saklamak için kullanıyordum.Sonra bir yerlerden bir yıldırım düştü kafama  ;D  ubuntu diye bişey vardı dedim, bi bakalım nasıl bişeymiş diye düşündüm(wikiden araştırdım, farklı sitelere baktım vs...) ve indirdim(kotalı adsl ime kıydım),

Sonra kurulumda disk formatını Ext3 e çevirdim(kurulumda).Neyse bi 10-14 dakika sonra kuruldu ve dvd yi çıkarttım.Sonra yeniden başladı sistem açılacak diye beklerken bide ne göreyim, bu hatayı aldım.

Sonra becerememişimdir dedim ve tekrar kurulumu çalıştırdım.Sonra klavuzlama yı otomatik yaptım(diskin tamamı).
Yine bi 10-14 dakika sonra kurulum bitti.Dvd yi çıkarttım yeniden başladı ve yine aynı hata.

Sonra dedim ki ben bunu yedek olarak kullanmaya devam edeyim.Bir süre daha öyle kullandım ama madem indirdim ubuntuyu kurmalıyım dedim ve tekrar tekrar 8 kere falan kurulum yaptım ama hepsinde aynı hata.Neyse dedim bari windows a geri döneyim,ama o da ne windows kurulumunda da okuma hataları vs... o da kurulmadı.Ve maxblast ile müdahele ettim.SeaTools ile de.

MaxBlast ile temizlikten sonra bu hata gitti.Yerini " Grub Read Error ! " hatası aldı.
Baktım baktım(araştırdım) pek bişey bulamadım.Farklı bir çok MBR düzeltme programları hdd araçları (Hirens cd), denedim ama sonuç aynıydı.

Herneyse Ubuntu bu hatayı veriyor.Ama windows da kuramıyorum.Ama diğer sata2 hdd nin yanında bunu da takına yedek amaçlı kullanabiliyorum yinede.Şuanda sanal makina dosyalarım için kullanıyorum.
@mono bu arada disk sessizleşti.Daha öncede maxblast tarzı programları ilk hdd me yapmıştım(Quantum FireBall-> Müthiş bir sesi vardı.Evde dizel araba çalışıyor gibiydi  :D).Bu hdd de ilk defa kullandım bu tarz bir program ama mbr da ki hata fizikselmidir? gıcıklığımı tutmuştur bilemem.

Bu arada bu lilo(Linux Loader) yu kurmakmı lazım?bu yüzden olabilirmi?* ya da ubuntuda " live cd " ile kurulum yapmış bulunduğum hdd nin boot başlangıç seşillerini düzenleyebileceğim/oluşturabileceğim bir program varmı?.Lilo ile olabiliyormu ?.

Neyse çok uzattım yine.Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Allah'a emanet olun.
saygılarımla...

solitary

Bu arada @keiser_soze ;
Verdiğin kurulum üzerinden de denedim.Şöyleki ;
7. adımı direk atlıyor ve 8.adımda listede birşey yok."New Partition Table" vs.. tuşlarıda pasif durumda(kullanılamıyor).
8 den sonrası doğal olarak yok zaten.

garafatma

O zaman sıkıntın tamamiyle diskte bence, disk bölümlendirmeyi atlıyorsa diski görmüyor demektir bir şekilde.

solitary

Olabilir, ama işin garibime giden tarafı normal olarak kullandığım diskin, ubuntu ile ext3 dosya sistemine çevrildikten sonra bu hale gelmesi.

Bu lilo yada benzeri programlar hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

bytan

Alıntı yapılan: solitary - 26 Mart 2009 - 00:16:38
...
Bu lilo * ya da benzeri programlar hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Google veriyor ama özel olarak aradığın/öğrenmek istediğin  bilgi nedir?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

solitary

@bytan, sürekli olarak internete girebilen birisi değilim.O yüzden bilgi istedim.
arama motoru kullanarak biraz bişeyler öğrendim ama.Paket midir yüklenmesi/indirilmesi gerekirmi yada nereden çalıştırılır bunları öğrenmek istiyorum.
Biraz kolaya kaçmak gibi olacak ama istediğim şu: lilo nun ne işe yaradığından ziyade nasıl işeme yarar?.Nasıl kullanılır gibi.

bytan

Kısaca lilo, grub gibi bir önyükleyicidir. Grub'un yaptığı işi yapar.

PF @ ST

solitary

Peki grub la lilo farklı mı çalışmakta?.
Yani grub yada lilo nasıl kullanılır ubuntuyu cd ile çalıştırdığımda.Programmıdır,yada lilo ile bu başlangıç ayarları düzenlenebilirmi ?
( Mesela windows ta başlangıç seçeneklerini düzenlemek için [çalıştır]->msconfig.exe  gibi bir şeymidir yoksa parametre tanımlamasıyla ilgili bişeymidir? )

bytan

Grub'un kurulamadığı bu bölüme lilo'nun kurulabileceğini sanmıyorum. Program değillerdir. Önyükleyicidirler. Kendilerine verilen parametre ve bilgilere göre, diskin belli bir bölümünü boot etmeye yararlar.

PF @ ST

solitary

Mesela bakın gub için wikide bir resim buldum.Bunu nasıl açabilirim?

Baktım, arama da yaptım ama bulamadım(Ubuntuyu cd den açıp arama bölümünden baktım)