Ubuntu (8.10) kurdum,Windows(Vista) gitti.

Başlatan azizc, 31 Ocak 2009 - 18:31:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

azizc

Merhaba arkadaşlar.

Henüz, dün akşamdan bu yana Ubuntu (8.10) kullanıcısıyım.Normalde üzerinde Vista kurulu olan bir laptopum  vardı.
Açılışta direk ubuntuyu kurmaya başladım.Acemilik ve kurulum ekranı tamamen Türkçe olmadığı için benim tahminime göre disk bölümlendirme kısmında bütün hd i Ubuntu'ya tahsis ettim ve dolayısıyla Vista gitti.

Daha sonra tekrar Ubuntu CD ile birlikte yeni bir kurulum yapıp diski ikiye bölüp,ilk bölüme(100 gb) Ubuntu'yu kurup ikinci bölümede(140 gb) daha sonra Vista'yı kurarım diye düşündüm.Bölümleme kısmında elle yapıp uzun uğraşlardan sonra (kök dizin oluşturmadınız uyarısını yokedene kadar çatladım diyebilirim :)  100 gb ve 140 gb olarak ikiye ayırdım hdd'i.140 gb olarak vista yüklemek ayırdığım alana hiçbir işlem yapmadım yani boş alandı sanırım.
Velhasıl 100 gb ye Ubuntu'yu kurdum.Daha sonra Vista CD ile bilgisayarı başlatıp Vista yüklemek için 140 gb alanı seçip ileri butonuna tıkladığımda bu alana Vista yüklenemez şeklinde bir uyarı geliyor.

Velhasıl vistayı yükleyemiyorum şu anda.
Konuyla ilgili bana yardım ederseniz çok memnun olacağım.

Saygılar.

erginemr

Bildiğim kadarıyla MS işletim sistemleri kendilerini ilk disk bölümüne (sizde /dev/sda1) kurmak istiyorlar. Bilgisayarınızı, ilk bölüme Vista'yı kuracak şekilde bölümlemeli ve Vista'yı ilk bölüme (şu anki 10 GB'lık bölüm) kurmalısınız.

azizc

garafatma

Demekki konu açmadan önce araştırma yapmak gerekiyormuş
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

Alıntı yapılan: keiser_soze - 31 Ocak 2009 - 23:15:59
* demek ki konu açmadan önce araştırma yapmak gerekiyormuş

@azizc'nin problemi o başlık altında da konuşulmaya devam ettiği için, bu başlığı kapatalım.