NVU Kurulumu ?

Başlatan empax, 30 Ocak 2009 - 12:27:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

empax

Web tasarimi icin olan NVU programini bir turlu kuramadim.

Asagida kurulumu ve kisayolu olusturmayi anlatmis.Yaptim ancak nvu calismadi. Kladirip tekrar kurdum bu sefer program kisa yolu olusmadi. Alt+F2 ile NVU yazinca bulunamadi hatasi veriyor(yoksa NVU yerine baska birseymi yazilacak ?).
Karsinizda acemi var, ona gore nasil kurup calisir hale getirecegim konusunda yardimci olursaniz cok sevinirim  :)
ayrica NVU turkcemi ? Degilse Turkce Yapilabilirmi ? (Turkce dil secimi yoksa Turkce olan bir alternatif varmi. Turkce Kullanma taraftariyim :))

Open a terminal window and type in:
sudo apt-get install nvu
sudo rm -f /usr/share/applications/nvu.desktop
sudo gedit /usr/share/applications/nvu.desktop

Insert the following lines into the new file:

[Desktop Entry]
Name=Nvu
Comment=Web Development Editor
Exec=nvu
Icon=nvu.xpm
Terminal=false
Type=Application
Categories=Application;Network;

Refresh the GNOME panel with the following command:

killall gnome-panel
After that you can find Nvu in the Gnome menu under Applications -> Internet.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Yiğit Ateş

Eğer gerçekten kuruluysa terminalde nvu yazıp taba basarsan ismi otomatik tamamlar kurulu değilse çıkardığı sesten anlarsın zaten :D

3mr3

Evet bende kuramadım nedense kompozere bağlı duruyor ama frontpage gibi programa benzemiyor. Kompozer hoşuma gitmedi.

Sadece NVU kuran varmı? Kompozere bağlı olmayacak şeklinde.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

erginemr

NVU ve Kompozer birbirine çok benzer. Zira Kompozer, NVU'nun üzerine geliştirilmiş olan NVU'nun yeni versiyonundan başka bir şey değildir. Ve ne yazık ki her ikisi de bilinmeyen bir sebepten ötürü Intrepid'de çalışmıyor, "Seg Fault" hatası ile çöküyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6316.0.html

Linux dünyasında Web tasarımını NVU gibi WYSIWYG (görsel) bir ortamda yapmak yerine, HTML kodları ile yapan benim bildiğim iki program var: BlueFish ve Quanta Plus. Diğerleri için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1630.msg16020.html#msg16020

3mr3

Tamam bende Bluefish programı var memnunum fakat önizleme metodu olmadığı için sıkıyor beni genelde kod editörü olarak rahatça kullanıyorum. Quanta için ise kde masaüstü için sanırım ama o. Çok paket istediği için yüklemedim. Çünkü bende kota olayı var yine bu sefer fatura yüksek geldi :D. Neyseki Teşekkürler.

Önizleme editörü şeklinde program arıyorum. Quanta programında bu mevcut mu? İstediğim Frontpage gibi arayüzlü ve önizlemeli bir program.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

NVU = Eski Kompozer.

Gelişimi durdu. Kompozer olarak devam ediyor. Kısacası sen nvu'yu depolardan kuramazsın.
Bkz: http://packages.ubuntu.com/intrepid/nvu
Depends kısmına bakarsan kompozer görünmekte, kısacası nvu diye bir paket yok. nvu kur dersen kompozer kuracaktır ki sende kurmuştur bile.

Not: Ben yazarken bir açıklama yapılmış bile :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Alıntı yapılan: 3mr3 - 30 Ocak 2009 - 14:52:41
Tamam bende Bluefish programı var memnunum fakat önizleme metodu olmadığı için sıkıyor beni genelde kod editörü olarak rahatça kullanıyorum. Quanta için ise kde masaüstü için sanırım ama o. Çok paket istediği için yüklemedim. Çünkü bende kota olayı var yine bu sefer fatura yüksek geldi :D. Neyseki Teşekkürler.

Önizleme editörü şeklinde program arıyorum. Quanta programında bu mevcut mu? İstediğim Frontpage gibi arayüzlü ve önizlemeli bir program.

BlueFish ya da Quanta'da önizlemenin Firefox açılarak yapılmasını sağlayan bir seçenek yok mu?

3mr3

Var fakat hoşuma gitmiyor. Mesela site tasarımında header düzenlenecek ordaki kodları alarak frontpage kod kısmına yapıştırarak daha rahat çalışıyordum. Daha hızlı ve pratik oluyor öyle. Fakat hebire firefox a bakmak bıktırdı beni :D

empax

yorumlara bakilirsa nvu dan vazgecmeliyim. peki frontpage'ye alternatif ne onerirsiniz ? Turkce menu dili olursa daha iyi olur
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

atomkarinca

Aptana ve Amaya'yı da deneyebilirsin.

3mr3

@atomkarınca aptana programını denediniz mi? Ben o programda çok hata görüyorum nedense sonra kaldırdım tabiki. Deb paketi duruyor. Ayrıca Aptana Studio program. Açılışta sadece hatalar fakat kullanınca kapanıyor.

atomkarinca

Aptana'yı şu anda kullanmıyorum fakat önceden kullanmıştım ve bende hata vermemişti. Ne gibi hatalar veriyor?

3mr3

Kaldırdım onu. En yakında zamanda buraya yazarım.

AzerRail

NVU'yu nasıl kurabilirim?

osifa

SeaMonkey'i öneririm. Daha kararlı ve düzgün çalışıyor.

ironic

NVU Linux sürümü Kompozer olarak devam ediyor. Depoda mevcut.

sudo aptitude install kompozer

AzerRail

NVU ile kompozer arasında karşılaştırma yapılırsa, oyum NVU'dan yana olur.

Bu yüzden ubuntuya da kurmak istiyorum ancak bir türlü bulamadım. Yükleme belgesini yedeklemiş biri varsa ve paylaşırsa çok güzel olur. :)

eribol

Nvu yanlış hatırlamıyorsam kde-webdev paketinin içerisinde geliyor.

ekopc

dep paketi indirdim kurdum fakat menülerde gözükmüyor arattım bulamadı nereye kuruyor -  açaba------
   dep paketten kurdum.........wine ile kurdum  oda menüler soluk yavaş çalışıyor  ...........

heartsmagic

Menülere girmemiş olabilir, uçbirimden dene çalıştırmayı. Fakat:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6417.msg192407.html#msg192407

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2011 - 18:58:26
Menülere girmemiş olabilir, uçbirimden dene çalıştırmayı. Fakat:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6417.msg192407.html#msg192407

Fakat Yazmışsın  ama  fakat ne anlama geliyor çok merek ettim..........
Uç birimde nasıl çaılştıraçagım  çalış tırma kodlarını bilmiyorum ,,,,,

sema

Alıntı yapılan: ekopc - 17 Mart 2011 - 19:08:56
...ama  fakat ne anlama geliyor çok merek ettim..........

Yani menülere girdiğini söylüyor. Uçbirime de kompozer yazarak çalıştırabilirsin. Şu şekilde kurmuşsan tabii:

sudo apt-get install kompozer
susema

ekopc

Alıntı yapılan: candy - 17 Mart 2011 - 23:17:59
Alıntı yapılan: ekopc - 17 Mart 2011 - 19:08:56
...ama  fakat ne anlama geliyor çok merek ettim..........

Yani menülere girdiğini söylüyor. Uçbirime de kompozer yazarak çalıştırabilirsin. Şu şekilde kurmuşsan tabii:

sudo apt-get install kompozer

Tşk. ederim nvu çalışmadı kompozer tamam çalıştı  tr degil sagol .......

heartsmagic

@ekopc, sorunu anlamışsın ancak "Fakat"tan sonraki bağlantıya bakmış mıydın?