Açık kaynak ve C#

Başlatan OKAN, 29 Ocak 2009 - 23:07:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

C# hakkında fazla bir bilgim yok. Ancak geçenlerde arkadaşlarla sohbet arasında C# ın lafı edildi. Bende hemen Python diye atıldım ortaya. Bu soruda oradan geldi aklıma.

C# öğrenerek açık kaynak dünyasına katkı yapmak mümkün müdür? Yazılan programın Linux üzerindeki performansı ne olur? Vb. sorular hakkındaki yorumlarınız?

Not: Sadece C# için yorum yapın lütfen. Başlığı Python başlığına dönüştürmeyelim. :D

bytan

Alıntı YapC# Programlama Dili (si şarp şeklinde telafuz edilir), Microsoft'un geliştirmiş olduğu yeni nesil dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir.

Kaynak

Yukarıdaki cümle aradığın sorunun yanıtlarını sunuyor aslında  ;)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

OKAN

@bytan, tek cümlede soruların yanıtlarını aldım. Ama yinede diğer arkadaşların yorumlarınıda görmek istiyorum.

!b0

Aslında C# öğrenerek Açık kaynak dünyasına büyük katkılarda bulunabilirsin. Benim başka bir siteden tanıdığım bir abi, C#'taki kütüphaneleri Linux'a göre tek tek düzenleyerek yeniden yazıyordu. Bu şekilde, C# ile yapılan programlar Linux üzerinden sorunsuz çalışacak ve Linux üzerinden c# ile program geliştirilebilecek. Bir nevi Mono'ya tek başına destek veriyor.

İnşallah abim, bu hedefini gerçekleştirebilir.

atomkarinca

Tabii ki mümkündür, GTK kullanarak arayüz de oluşturabilirsiniz. İnsanların bunu pek tavsiye etmemesinin tek sebebi var o da malumunuz Microsoft ürünü olması. Şimdiye kadar Microsoft'un insanlara öğrettiği bir şey varsa o da hiçbir zaman güvenilemeyecekleridir. Siz bugün Mono'nun arkasına sığınıp C# programlayabilirsiniz ama bir gün Microsoft yine Microsoft'luk yapıp lisansını değiştirir de kapınıza dayanırsa bu hem sizin hem de kullanıcılarınız için bir hüsran olur. Yoksa C# aslında güzel bir dildir. Çalışması da zevklidir.

mhangman

C#, Python, C/C++ içlerinden en çok C#'tan zevk aldım ama Windows üzerinde. Mono projesi ile Linux üzerinde nasıl bir performans sergiliyor bir türlü deneyemedim. Atomkarinca'nın dediğine katılmamak elde değil belli olmaz MS'un işi.
Ceyhun Alyeşil

canosayan

c# güzel bir dildir.
ayrıca açık kaynak olayının kullandığınız dille pek alakası yok. siz kodlarınızı paylaşmaya gönüllü olduktan sonra
Chmod bizim işimiz.

bkal26

C# ta sonuçta bir makine dili olduğu için sadece yazdığınız programı linux'a derlemeniz yeterli olabilir.Bu dilde de diğer dillerle yapılan herşeyi yapabilirsiniz üstelik diğer arkadaşların söylediği gibi programlaması zevkli bir dil....