Acer laptop linux boot etmiyor

Başlatan MiserChef, 13 Ekim 2024 - 18:03:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MiserChef

Arkadaşlar selam,

Elimde Acer aspire es1-432 model laptop var. Bu laptopa linux kurmak istiyorum. Ubuntu dahil en az 5-6 farklı dağıtım denedim. Yüklemede hiç sorun yok ama yükleme tamamlandıktan sonra boot etmiyor. "No bootable device" uyarısıyla kalıyor. Çok sınırlı bir biosu var neredeyse hiç ayar yok diyebilirim. Böyle bir durumla karşılaşan yada çözüm önerisi olan varsa destek lütfen.

Şimdiden teşekkürler.

unixmania

Yuklemeyi becerememissin ondan acemi oldugundan. o laptop uefi' lidir. biosta secure-boot diye bisey varsa onu off yap.
Yukleme bittikten sonra belki bootloaderi elle ayarlaman gerekiyodur. Normalde gerekmemesi  lazim ama.
Soyle bi cozum onereyim:
Yukleme bitince hemen reboot yapma. Bak bakalim hersey yerli yerindemi.
1- diskt te efi(bootlooader) partition olusturmusmu? burasi fat32 olarak formatlimi?
2- Ve bu partitionda dosyalar(kernel, initrd falan) olmasi gerekir. ozellikle "efi/boot/bootx64.efi " diye bir dosya kesin olmali.

bunlar yoksa yukleme duzgun olmamistir. kendin kerneli ve initrd'yi elle bu bolume tasiman gerekir.
internetten bi dagitimin paket deposundan efi-shell'i indir. Bunu efi bolumu altina "efi/boot/bootx64.efi"  olrak kaydet.
Boylece boot edince efi shell'e duscen.Sonra burda soyle bi komut verecen:
"kernelin_adi  initrd=initrdini_adi|
kernelin_adi ve initrdnin_adi  senin tasidigin kernel ve initrd nin adlari olacak.
Eger linuxta 0 isen bunlari heralde hemen beceremen. 10-15 gun live iso olarak takil. Kurulumu iyice anlayinca kurarsin.
Normalde linux kurarken bunlarin hicbirini yapman grekmiyor. Kurulum herseyi otomatik hallediyor. Sende bi sorun olmus.